РЕТРОСПЕКТИВА КАВАЛЕРІДЗЕ НА ТБІЛІСЬКОМУ МКФ

На міжнародному кінофестивалі  в Тбілісі (Грузія) 2, 3 та 7 грудня відбудеться ретроспектива одного з найоригінальніших українських режисерів першої половини 20 ст. Івана Кавалерідзе (1887-1978). В програмі буде продемонстровано фільми «Перекоп» (1930), «Коліївщина» (1931) та «Прометей» (1936). Це особливі покази для міжнародної кіноспільноти, адже в рамках ретроспективи вперше з 1930-х рр. відбудеться міжнародна репрем’єра найвідоміших фільмів режисера. Окремою подією програми стане прем’єра фільму «Прометей» в Грузії, де проходили його зйомки 1935 рокуу. Ретроспективу та фільмів організовано Національним центром Олександра Довженка спільно з Тбіліським МКФ. Всі фільми програми реставровано в 2011-2014 рр. на базі Національного центру Олександра Довженка та Національної кіностудії художніх фільмів ім.О.Довженка.

Найбільший український скульптор 20 ст., драматург, Іван Кавалерідзе був одним із піонерів українського кіно, в історії якого зайняв місце поруч із Олександром Довженком. Отримавши перший досвід роботи в кіно в передреволюційний час в якості художника (фільми російської «Золотої серії»), Кавалерідзе дебютував як режисер з фільмом «Злива» («Офорти до історії Гайдамаччини», 1929), який став одним із найскандальніших кінотворів кінця 1920-х років. Авангардистська стрічка стала предметом критики парткерівництва й звинувачень режисера у «формалізмі». Фільм невдовзі було знято з екранів і знищено.

Один із шедерів українського кіноавангарду 1920-х рр., фільм Кавалерідзе «Перекоп» (1930) зберігся частково: цей експериментальний твір було відреставровано на базі кіностудії художніх фільмів ім. О.Довженка в 2011 році. Спеціально до фільму новий музичний супровід створив київський електронний дует 2Sleepy.

Фільми «Коліївщина» (1931) та «Прометей» (1936) були задумані як частини трилогії «Дніпро», так і не завершеної митцем. Піддані нищівній критиці на шпальтах газети «Правда», фільми були заборонені до показу. Сталіна особисто обурила героїзація боротьби кавказьких народів проти російського панування, яскраво висвітлена Кавалерідзе в фільмі «Прометей». Стрічка, яку режисер знімав як історію власного роду, ледве не спричинила репресії проти Кавалерідзе.

Також в програмі українських фільмів буде представлено першу повнометражну роботу Мирослава Слабошпицького «Плем’я» (2014). Фільм здобув кілька нагород, зокрема й Гран-прі на цьогорічному Канському кінофестивалі в паралельній конкурсній програмі «Тиждень критики».

«Перекоп» (Пісня про Перекоп) (1930)

В ролях: Іван Твердохліб, Василь Красенко, Оксана Подлесная, Степан Шагайда, Сергій Мінін, Семен Свашенко, Катерина Осмяловська.

Німий революційний епос, знятий Кавалерідзе до 10-річчя перемоги більшовиків над Добровольчою армією Врангеля в Криму. В ньому Кавалерідзе відходить від винайденого ним кіноскульптурного синтезу, та вдається до жанру кіноепосу, в якому сягає великих історіософських узагальнень. Сюжетно не пов’язані між собою сцени фільму завдяки поетичній образності набувають символічного значення. Вражаючі масовки, цікаві операторські знахідки та драматургічні ходи споріднюють «Перекоп» з фільмами Довженка.

 «Коліївщина» (1931)

В ролях: Олександр Сердюк, Данило Антонович, Ганна Борисоглібська, Євдокія Доля, Василь Красенко, Мар’ян Крушельницький, Іван Мар’яненко, Микола Надемський.

Перший звуковий фільм Кавалерідзе, сценарій якого йому довелося переробляти 17 разів під тиском партійного керівництва. Чудово зняту історико-революційну драму з унікальною символічною мовою, побудовану за принципом асоціативного монтажу, спочатку захоплено прийняли й назвали «потрібною» народові, але вже невдовзі розкритикували за «формалізм і натуралізм». В фільмі цікаво потрактовано роль українських національних героїв періоду Коліївщини: козак Семен Неживий повертається в рідне село – злиденне й зруйноване. Не в силах миритися з панським визиском, він підбурює бідняків на повстання, яке представники козацької старшини Максим Залізняк та Іван Гонта використовують у власних цілях, зраджуючи народні ідеали.

«Прометей» (1936)

В ролях:  Іван Твердохліб, Поліна Нятко, Олександр Сердюк, Гнат Юра, Наталія Ужвій, Іван Мар’яненко, Микола Надемський.

Один із центральних фільмів українського кінематографу 1930-х років, особисто розкритикований як «буржуазно-націоналістичний» та заборонений Сталіним. В «Прометеї» Кавалерідзе виклав історію власного роду. Селянського хлопця Івася примусово мобілізовано на Кавказ. Його дівчину пан насильно відправляє в бордель. Захопившись героїчним опором кавказців регулярній російській армії, Івась, повернувшись в рідне село, піднімає селянське повстання. Фільм, знятий з епічним розмахом легендарним оператором Миколою Топчієм, протягом десятиліть пролежав «на полиці».

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ