РЕТРОСПЕКТИВА ФІЛЬМІВ КІРИ МУРАТОВОЇ НА 42-МУ РОТТЕРДАМСЬКОМУ МКФ

За партнерської підтримки Національного центру Олександра Довженка в рамках 42-го Роттердамського міжнародного кінофестивалю, що пройде цьогоріч з 23 січня по 3 лютого, буде представлено першу за межами України та Росії повну ретроспективу фільмів уславленої української режисерки, володарки “Срібного ведмедя” Берлінського МКФ та одного з лідерів світового авторського кіно – Кіри Муратової.

Ретроспектива-присвята Кірі Муратовій відбудеться в рамках тематичної секції “Нові сигнали” за участі режисерки.

Ретроспективна програма включатиме всі 20 стрічок Муратової, створених нею за 50 років творчості, починаючи від спільної дипломної роботи з Олександром Муратовим “Біля крутого яру” (1962) і до останньої стрічки “Вічне повернення. Кастинг” (2012), яка брала участь в офіційному конкурсі Римського міжнародного кінофестивалю в листопаді 2012 року.

Організатори Роттердамського кінофестивалю називають Кіру Муратову “одним із найбільш феноменальних митців Східної Європи останніх 50 років. Справді унікальною її робить те, що вона не улягає жодним інституціалізоваим кінотрадиціям чи кіноконтекстам крім власних. Навпаки: вона завжди противилась і нищила будь-які ніші, в які її вписували. Це одна з причин, чому вона досі не остаточно визнана в фестивальному світі та серед сінефілів. Як абсолютно незалежний митець Муратова створює та перетворює свої власні ідеї (та ідеали) досконалості та недосконалості, вищості та ницості, водночас ставлячи під сумнів хисткі кордони між ними. Її парадоксальна візія єднає тонкий гумор та глибокий сум, обіграє різницю та спільність між поезією та жорстокістю, ніжністю та безсердечністю. Спосіб, у який вона опановує смисли, абсолютно неповторний, та, водночас, нездоланно принадний“.

Національний центр Олександра Довженка надав організаторам ретроспективи плівки до 16 з 20 фільмів режисерки, що зберігаються в архіві Центру: “Біля крутого яру” (1961), “Наш чесний хліб” (1964), “Короткі зустрічі” (1967), “Довгі проводи” (1971), “Пізнаючи білий світ” (1978), “Серед сірих каменів” (1983), “Зміна долі” (1987), “Астенічний синдром” (1989), “Три історії” (1997), “Лист в Америку” (1999), “Другорядні люди” (2001), “Чеховські мотиви” (2002), “Настроювач” (2004), “Лялька” (2006), “Два в одному” (2007), “Мелодія для катеринки” (2009).

Нагадаємо, що в рамках програми реставрації національної кіноспадщини, започаткованої Державним агентством України з питань кіно, в 2011 році було відреставровано фільм Кіри Муратової “Довгі проводи”. Наразі ж на базі Центру Довженка триває реставрація фільмів “Біля крутого яру”, “Пізнаючи білий світ”, “Короткі зустрічі”, “Астенічний синдром”, яка має завершитись у цьому році.

Роттердамський міжнародний кінофестиваль – один із найавторитетніших у світі фестивалів авторського та незалежного кіно, орієнтований в значній мірі на нове кіно країн, що розвиваються.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ