“ОТЕЛЛО” (1922): КЛАВЕСИН & ЕЛЕКТРОНІКА

17 травня в Мистецькому Арсеналі під час «Ночі містерій» присвяченої 450-річчю В.Шекспіра виставки THE SHOW WITHIN THE SHOW Національний центр Олександра Довженка представить німий фільм «Отелло» (1922) українського режисера Дмитра Буховецького в новому музичному супроводі наживо. Цим показом Довженко-Центр прагне привернути увагу до видатних українських кінорежисерів та акторів-емігрантів, знаних на Заході, але, на жаль, забутих в Україні. Фільм Дмитра Буховецького буде вперше показано на батьківщині режисера.

«Отелло» Буховецького – німецька німа стрічка виробництва кінокомпанії-гіганта UFA, – перша повнометражна екранізація однойменної трагедії Шекспіра. Багато декорована та костюмована, вона була особливо відзначена критиками завдяки блискучій грі Еміля Яннінгса – найбільшого актора міжвоєнної Німеччини, що володів надзвичайним даром перевтілення. Прем’єра стрічки відбулась в лютому 1922 року й поставила Буховецького в один ряд з науспішнішими режисерами тогочасної Європи.

Музичний суровід до фільму, з використанням автентичної клавесинної музики 17 століття та сучасної електроніки, виконають Наталія Сікорська та Юрій Михальчук. Наталія Сікорська – провідний концертмейстер кафедри «скрипки» Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського, реконструктор та виконавець клавесинної та старовинної музики. Юрій Михальчук (Dj U-RA) – діджей, композитор, автор музики до німої стрічки «Два дні» (1927), творець музичних супроводів до кількох українських німих фільмів.

У виконанні Наталії Сікорської прозвучать фрагменти творів італійських та англійських композиторів другої половини 16 – першої чверті 17 ст.: танцювальна придворна музика венеціанця Джованні Піккі та неаполітанця Антоніо Валенте, твори “Баталія” та “Фантазія” лондонця Вільяма Бьорда, Канцона римлянина Джироламо Фрескобальді та “Плач, написаний в Лондоні задля розради від приступу Меланхолії” його учня Йогана Якоба Фробергера, верджинальні обробки єлізаветинських часів творів римлянина Джуліо Качіні та придворного лютніста декількох європейських королевських сімей, англійця Джона Доуленда.

Дмитро Буховецький – відомий німецький і американський режисер, один із провідних європейських режисерів, що знімали масштабні історичні екранізації. Народився в Білій Церкві  в 1885 році в родині Савелія Буховецького, оперного співака (баритон), соліста Київської опери. Отримавши політологічну освіту, з кінця 1917 року він починає зніматися в кіно в картинах «Товариства Єрмольєва», яке після революції перенесло виробництво в Україну. На ялтинській базі кіностудії Єрмольєва Буховецький знімається в 9 фільмах.

Після видання декрету Леніна про націоналізацію кінематографа в серпні 1919 року Буховецький емігрує спершу до Польщі, де знімається в головних ролях в двох фільмах режисера Евгеніуша Модзелевського, а невдовзі – в Німеччину, де цього ж року як режисер знімає свою першу – з загалом тринадцяти – німецьку картину «Аніта Джо». Обравши для себе жанр історичної екранізації, він здійснює такі масштабні постановки як «Брати Карамазови» та «Дантон» (1921), «Отелло» та «Петро Великий» (1922) з найкращими акторами того часу Емілем Яннінгсом та Вернером Краусом. Після успіху фільму «Сапфо» з Полою Негрі в головній ролі, Буховецький разом з нею та Ернстом Любічем 1924 року вирушає в США на запрошення кінокомпанії «Paramount». На борту лайнера «Гамбург» 29 грудня 1924 року вони прибувають в Нью-Йорк. Касовий успіх трьох фільмів з Полою Негрі, знятих Буховецьким в Америці («Чоловіки» (1924), «Лілія з праху» (1924) та «Корона брехні» (1926) приносить йому контракт спочатку зі студією «Universal», а з 15 листопада 1926 року – з Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). 1927 року MGM замовляє йому зняти фільм «Кохання» з Гретою Гарбо в головній ролі. Однак продюсер картини Ірвінг Тальберг, незадоволений роботою режисера, замінив його невдовзі на Едмонда Гулдінга. Залишившись без роботи, Буховецький вертається в Європу, де знімає ще сім фільмів в Німеччині, Франції та Великій Британії. 1932 року він повертається в Лос Анджелес, де раптово помирає.

Показом фільму «Отелло» Довженко-Центр розпочинає проект «Репатріація», націлений на повернення в Україну імен відомих на Заході українських кіномитців.

Початок о 21.00

Вхід за вартістю квитків на виставку:

Вартість вхідного квитка – 40 грн., пільгового квитка – 20 грн.

Студенти, пенсіонери, учні (старше 12 років) – пільговий квиток.

Безкоштовний вхід:

Дітям до 12 років, інвалідам 1-2 групи, військовослужбовцям строкової служби, музейним працівникам, членам спілки художників (за наявності посвідчення)

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ