«Осінній марафон» (1979) Георгія Данелії – ПРОТИ ТЕЧІЇ. НОНКОНФОРМНЕ РАДЯНСЬКЕ КІНО 1980-Х
У четвер, 11 лютого, у програмі Проти течії. Нонконформне радянське кіно 1980-х відбудеться показ фільму Георгія Данелії «Осінній маратон» (1979).
Роман Балаян вважав цю стрічку Данелії однією із найкращих у фільмографії режисера і включив відсилку до неї в «Польоти уві сні і наяву». З
радіоприймача лунає оголошення про початок осіннього маратону, начитане голосом актора і режисера Костянтина Єршова.
Фільм отримав відзнаки на найбільш кінофестивалях світу та мав висуватися на премію «Оскар», але цьому завадило введення військ до Афганістану.
За сюжетом, талановитий перекладач середнього віку Андрій Бузикін (Олєґ Басілашвілі) має багато клопотів — щоранку вийти на пробіжку з данським колегою, встигнути від дружини до коханки, придумати, що збрехати кожній із них, забігти на одну роботу в редакцію, потім на іншу — в університет, позайматися перекладами, за себе і трохи за інших, менш талановитих друзів, встигнути додому поки не розвели мости, а потім знову все по колу.
Він, немов заведена пружина в його наручних часах, не може передчасно зупинитися. З цього маратонського забігу Бузикіна не здатні вирвати ні його жінки, ні керівництво, ні навіть сусід-пияка (Євґєній Лєонов), який практично силоміць вивозить його у ліс по гриби.
Його надмірний побутовий ентузіазм контрастує з повільним і монотонним плином часу в період застою. Саме цей прийом дозволяє режисеру зробити відчутним негероїчний, або ж навіть астенічний дух епохи.
У межах паралельної програми виставки «Польоти уві сні та наяву» Довженко-Центр представляє програму фільмів, співзвучних пошукам Романа Баляна та його кіношедевру.
Програма складатиметься з п’яти кінострічок, зафільмованих в період з кінця 1970-х по кінець 80-х років, поєднаних наскрізною темою — людини, яка не вписується в життя суспільства та його моральні канони:
4 лютого. «Польоти уві сні та на яву» (1982) Романа Балаяна
11 лютого. «Осінній марафон» (1979) Георгія Данелії
18 лютого. «Автопортрет невідомого» (1988) Вячеслава Криштофовича
25 лютого. «Бич божий» (1988) Олега Фіалка
4 березня. «Смиренний цвинтар» (1989) Олександра Ітигілова
Ці фільми одночасно продовжують тематику виставки, і вступають з нею в полеміку, показавши «негероїчного» героя «Польотів» Сергія Макарова не як випадкову аномалію, а як неуникний нонконформний архетип пізньорадянських реалій.
Наприкінці 70-х — на початку 80-х років значна частина радянської інтелігенції тікала у «внутрішню еміграцію». Підлаштовуючись під абсурдні соціальні ритуали, переживаючи тотальне неспівпадіння оточуючої реальності та власних надій, не маючи при цьому наснаги до політичного протесту, вона шукала можливості жити своїм життям.
Саме про це розповідають фільми програми, що символічно розпочалася титульною роботою виставки, стрічкою Романа Балаяна.
Після цього програма звернеться до двох дуже близьких за тематикою стрічок «Осінній марафон» та «Автопортрет невідомого», де під іншим кутом показано кризу головного героя, який, подібно персонажу «Польотів уві сні та наяву», не вписується в тогочасне пересічне життя. Про людину, яка вже вимушено випадає з системи, розповідають дві останні стрічки програми — «Бич божий» та «Смиренний цвинтар».
Разом ці фільми створюють гіркий портрет цілого покоління, що вірило в високі ідеали, але потенціал до змін відчувало лише в індивідуальному ескапізмі та побутовому інфантилізмі.
Для представлення фільмів програми планується запрошення режисерів та учасників знімальних груп.
Вартість повного квитка – 50 гривень, студентам, пенсіонерам та дітям до 11 років включно – 25 гривень, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю 1 та 2 групи, членами FIAF, ICOM та партерам Довженко-Центру – 1 гривня.
ВХІД:ВІЛЬНИЙ