“ОДЕСА В ОГНІ: ОКУПАЦІЯ / ВИЗВОЛЕННЯ” – РЕТРОСПЕКТИВА ОМКФ

З 10 по 18 липня 2015 проходитиме 6-й Одеський міжнародний кінофестиваль. Національний Центр Олександра Довженка  представить на ньому ретроспективну українську програму «Одеса в огні: окупація / визволення», куратором якої став генеральний директор Центру Довженка Іван Козленко.

Програму присвячено подіям окупації Одеси та сусідніх з містом регіонів румунсько-німецькими військами в під час Другої світової війни.

Під час цієї дворічної окупації Одеси, обраної румунським генералом Антонеску центром регіону Трансністрії, «перлини Румунської корони», тут відзначалося культурне піднесення з одночасним відновленням соціально-економічного життя міста. Наприклад, саме в цей час місто з гастролями відвідував відомий співак Петро Лещенко.

Попри фактичну заборону на згадування цього періоду в радянській історіографії та некоректні спроби об’єднати всі окуповані радянські території концептом зруйнованих земель, залишилось чимало кіносвідчень бурхливого життя міста.

Художні, документальні та хронікальні стрічки радянського і румунського виробництва програми «Одеса у вогні: окупація / визволення» розкриють протилежні ідеологічні ракурси даного історичного епізоду.

Крім того дана ретроспектива підніме питання кінематографічної пропаганди та окупації, які, нажаль, знову стали гостро актуальним для нинішньої України.

Титульним фільмом програми стане італо-румунська військова драма Карміне Галлоне «Одеса у вогні» (1942). У цьому фільмі під музику Шопена і Чайковського події одеської окупації розкриваються з точки зору румунської сторони. Більшовиків в ньому показано як окупантів Бессарабії, а румунських солдат – як визволителів.

Головну роль в фільмі зіграла Марія Чеботар – знана свого часу в Європі оперна співачка молдовського походження. В 1942 році стрічка «Одеса у вогні» отримала нагороду на дев’ятому Венеціанському кінофестивалі. Після війни фільм довгий час вважався знищеним і лише в 2006 році одна його копія була виявлена на складі відомої італійської кіностудії «Чінечітта».

Радянські фільми ретроспективи відображають окупацію Одеси зовсім з іншого боку. «Спрага» (1959) Євгена Ташкова розповідає про героїчну оборону Одеси, під час якої місто залишилося без питної води. Сценарій до картини був написаний поетом-фронтовиком і кіносценаристом Григорієм Поженяном, який морським піхотинцем брав участь у захопленні водонапірної станції в тилу ворога. Фільм також цікавий талановитою операторською роботою майбутнього класика радянського кіно Петра Тодоровського.

У центрі створеної не без впливу неореалізму маловідомої картини Юрія Петрова «Одеські канікули» (1965) – старшокласники, чиї юнацькі мрії нещадно руйнує війна. В 1941 році хлопці 9 «Б» замість канікул одразу зі шкільних парт відправляються у військкомати.

В основу фільму «Хлопчака звали капітаном» (1973) Марка Толмачова покладено біографію піонера-героя Якова Гордієнко. Іменем цього 16-річного партизана-розвідника, який загинув в катівні румунської таємної поліції, в Одесі названі вулиця, школа, палац піонерів і морське судно.

Також, до ретроспективи увійшла добірка документальних кінохронік періоду окупації. Серед них – короткометражна робота Олександра Довженка та Юлії Солнцевої «Буковина – земля українська» (1939). Ця стрічка знята відразу після приєднання Північної Буковини до СРСР, показує будні і свята нових радянських робітників і селян. Окремої уваги заслуговують хронікальні кадри Чернівців кінця 1930-х.

Фільм французького режисера Жана Лодса «Одеса» (1936), знайдений в 2001 році в кіноархівах Німецької Демократичної Республіки, розповідає історію Одеси в часі її розквіту за товариша Сталіна. Закадровий текст до цього міського кіноальбому зачитує письменник Ісаак Бабель, який вже за кілька років буде засуджений Йосипом Сталіним до розстрілу.

«Цією ретроспективою ми свідомо й дещо ризиковано заступаємо на ідеологічне поле, а отже, усвідомлюємо загрозу бути поглинутими або відчуженими одним із його фронтів, – розповідає куратор програми «Одеса у вогні: окупація / визволення» Іван Козленко. – Будучи свідками корозії, якщо не конвульсій радянської історіографічної концепції, в якій було місце лише «зрадникам» та «героям», ми усвідомлюємо потребу залучення досвіду «іншої сторони», чия позиція довгий час була табуйована, для можливості висвітлення судьби Людини, заручника конфлікту.

Отже, завдання цієї програми – аналіз роботи механізмів пропаганди та осмислення концепту окупації як елемента інформаційної війни. Ця ретроспектива покликана породити сумнів, а, отже – думку, єдине можливе щеплення від ідеологічних маніпуляцій».

«Одеса в огні»

1942

83 хв.

Режисер Карміне Галлоне

Сценаристи: Герардо Герарді, Карміне Галлоне

Оператор Анкізе Бріцці

Композитори: П`єтро Сассолі, Іон Васілеску

Художник Гуідо Фьоріні

В ролях: Марія Чеботарь, Карло Нінкі, Філіппо Шелцо, Ольга Сольбеллі, Рубі Д`Альма.

«Одеські канікули»

Одеська кіностудія, 1965

78 хв.

Режисер Юрій Петров

Сценарист Лев Аркадьєв

Оператор Федір Сильченко

Композитор Едуард Лазарєв

Художник Муза Панаєва

В ролях: Галина Орлова, Сергій Гурзо мол., Слава Петров, Ірина Колегаєва, Люда Іцекзон, Олександр Метелкін, Григорій Патлас, Анатолій Яббаров, Марчелла Чеботаренко, Павєл Махотін.

«Спрага»

Одеська кіностудія, 1959

80 хв.

Режисер Євгєній Ташков

Сценарист Григорій Поженян

Оператор Петро Тодоровський

Композитор Андрєй Ешпай

Художники: А. Овсянкін, Муза Панаєва

В ролях: Вячєслав Тіхонов, Валєнтіна Хмара, Юрій Бєлов, Антон Доценко, Владімір Іванов, Ніколай Тімофєєв, Боріс Бітюков, Муллаян Суяргулов, Олєг Голубіцкій, Васілій Вєкшин.

 «Хлопчака звали капітаном»

Одеська кіностудія, 1973

Режисер Марк Толмачов

Сценарист Іван Воробйов

Оператор Микола Луканєв

Композитор Валєрій Арзуманов

Художник Владімір Єфімов

В ролях: Боря Зайцев, Анатолій Грачов, Саша Данілочкін, Віктор Іріч, Леонід Римар, Валерій Фетісов, Галина Суліма, Герберт Дмітрієв, В`ячеслав Жаріков, Альфред Зінов`єв, Арніс Ліцітіс, Віталій Лєонов, Дмитро Капка, Фьодор Одіноков, Микола Олійник.  

«Одеса»

Одеська кіностудія «Украінфільм» (СССР, Франція), 1935

Режисер Жан Лодс

Сценаристи: Ісаак Бабель, Жан Лодс

Оператор Григорій Айзенберг

Композитор Костянтин Данкевич

Текст читає: Ісаак Бабель

«Буковина – земля українська»

Київська кіностудія, 1939

30 хв.

Режисери: Олександр Довженко, Юлія Солнцева

Композитори: Дмитро Клєбанов, Борис Лятошинський

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ