Ніжне, пристрасне, палке: Кінопоказ «Чи вмієте ви жити?»

Другий показ програми «Ніжне, пристрасне, палке», присвячений українській мелодрамі. «Чи вмієте ви жити?» (1970) Олександра Муратова представить керівник Кіноархіву Олександр Телюк.

Олександр Муратов до того зняв кілька фільмів у співавторстві з іншими знаковими режисерами — «Наш чесний хліб» (1964) з дружиною Кірою Муратовою та «Маленький шкільний оркестр» (1968) з Миколою Рашеєвим. Сценарій до «Чи вмієте ви жити?» режисер написав разом з батьком Ігорем Муратовим, відомим поетом, який свого часу мешкав у легендарному харківському будинку «Слово».

Значна частина стрічки відбувається саме в Харкові. Камера оператора Олександра Яновського блукає його вулицями та впізнаваними місцями. Надихаючись італійським неореалізмом та французькою «новою хвилею», Муратов зафільмував нетипову для СРСР мелодраму, яка доречніше вписується у традиції тогочасного західноєвропейського кіно, ніж кіно радянського. Тут і велика увага до стосунків між чоловіком та жінкою, і дослідження міського побуту та простору, і теми самотності та екзистенційної кризи, і незвичні для тогочасного радянського кіно вишуканість та естетизація кадру і портретів людей на екрані. Водночас у фільмі є традиційна для муратівського кінематографу боротьба між романтизмом та прагматизмом.

Подивившись «Чи вмієте ви жити?», Сергій Параджанов, начебто, захоплено назвав його прикладом міського поетичного кіно. Радянські ж цензори угледіли у стрічці «буржуазні» мотиви та «абстрактний гуманізм». Зрештою, фільм було тиражовано лише на трьох копіях і він фактично не знайшов свого глядача, залишаючись й донині одним з прихованих шедеврів українського кіно.

У рамках нашої кінопрограми ви переглянете оригінальну українську версію фільму, відреставровану у 2011 році. Не пропустіть, адже її зараз можна побачити лише у КІНО42.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ