“НЕБУВАЛИЙ ПОХІД” М. КАУФМАНА FEAT КОЛЕКТИВ АНТОНА БАЙБАКОВА

12 травня, в рамках фестивалю німого кіно і сучасної музики “Німі Ночі”, в Довженко-Центрі відбудеться українська прем’єра оновленого і відреставрованого фільму Михаїла Кауфмана “Небувалий похід”, який наживо озвучить колектив Антона Байбакова.

«Небувалий похід» – дивом збережений, але абсолютно забутий шедевр Михаїла Кауфмана. 

Понад 80 років фільм пролежав на полиці в Центральному державному кінофотофоноархіві України імені Г. С. Пшеничного, що в радянський час перебував у структурі КДБ. Фільм значився як звичайна “кінохроніка.

Лише у 2015 року цей авангардистський експеримент Кауфмана було викуплено і відреставровано Національним центром Олександра Довженка.

«Небувалий похід» – конструктивістський фільм-репортаж про рух «двадцятип’ятитисячників» – робітників направлених Партією в 1929 році на підйом села. Фільм знімався в одному з найбільших радгоспів свого часу «Гігант», на Харківському тракторному заводі, Чорноморському флоті в Севастополі. Це остання робота авангардистської школи кіноків в Україні. Творчі шляхи Михаїла Кауфмана і Дзиґи Вертова розійшлися після «Людини з кіноапаратом» (1929). З частини відзнятого матеріалу Михаїл змонтував власний фільм «Навесні» (1929). «Небувалий похід» – його наступна робота, створена в атмосфері початку реакції та неприязного ставлення кінокритики до «естетизування машин» та «неігровізму» кіноків.

У «Небувалому похіді» Кауфман уже відходив від ідеї механічної камери-ока, проте машинами – тракторам і комбайнам – все ще приділяв набагато більше уваги, ніж людям. Злидням тогочасних сіл Кауфман протиставляє геометричний ритм механізованих заводів.

Проблемою сіл, в дусі пропаганди того часу, показано куркулів, а прогресивним кроком – формування колгоспів. Колективізація у фільмі йде пліч-о-пліч з індустріалізацією, а от наступним етапом «небувалого походу» в останніх кадрах фільму зображена мілітаризація.

«Небувалий похід» – парадоксальний фільм, що показує село того часу, так як звикли репрезентувати місто, і попри свою тотально агітаційну форму, компілює індустріальне захоплення Вертова з пантеїстичною м’якістю Довженка.

Прем’єрний показ віднайденого шедевру Михаїла Кауфмана супроводжуватиме живий виступ колективу Антона Байбакова.

Антон Байбаков – незалежний композитор та виконавець, що працює з відомими українськими музичними гуртами (ДахаБраха, Катя Chilly). Пише музику з 1998-го року. Останні п’ять років плідно співпрацює з молодими українськими кінорежисерами. Автор музики до таких відомих українських фільмів-призерів міжнародних кінофестивалів, як «Хворісукалюди» (реж. Юрій Річинський, 2011), «Дорога» (реж. Максим Ксьонда, 2012), «Крамниця співочих пташок» (реж. Анатолій Лавренишин, 2014), «Листопад» (реж. Маша Кондакова, 2014), «Євромайдан. Чорновий монтаж» (2014). Учасник багатьох українських та європейських кіно- та музичних фестивалів.

До складу колективу колективу також входять Софія Турта (вокал, рояль), Варвара Турта (рояль), Андрій Надолський (барабани), Єгор Гавриленко (бас), Жанна Марчинська (віолончель).

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ