“НЕБУВАЛИЙ ПОХІД” FEAT КОЛЕКТИВ АНТОНА БАЙБАКОВА НА ОМКФ

17 липня на Одеському міжнародному кінофестивалі Довженко-Центр презентує епохальну стрічку Михаїла Кауфмана «Небувалий похід» (1931). Фільм демонструватиметься в музичному супроводі композитора Антона Байбакова та його музичного колективу. Кіноперформанс відбудеться на новій локації ОМКФ – у «Зеленому театру Stella Artois».

«Небувалий похід» (1931) – незаслужено забутий авангардистський шедевр Михаїла Кауфмана, брата Дзиґи Вертова та співавтора його «Людини з кіноапаратом». Десятиліття захований у фондах одного з українських архівів, цей сміливий кіноексперимент був повернутий у культурний обіг лише 2015 року зусиллями Національного центру Олександра Довженка, на замовлення якого композитор Антон Байбаков написав сучасний музичний супровід до фільму.

Цей безцінний та трагічний документальний фільм – одна з останніх вершин українського авангардного кіно 1920-х, але водночас і вимушений гімн сталінській колективізації. Фільм розповідав про механізацію українських сіл та знімався в одному з найбільших радгоспів свого часу «Гігант». Естафету розвитку в фільмі від села приймала промисловість (на прикладі Харківського тракторного заводу), а також розміщений в Севастополі Червоний флот.

Вихід стрічки припав на транзитний історичний етап, коли на зміну українізації, автономії кіновиробництва під егідою ВУФКУ та творчій свободі 1920-х приходили люті часи «червоного терору» та «єдиного художнього методу».

У перехідній ситуації опинився і режисер Михаїл Кауфман. Лишились позаду успіхи його попередніх фільмів «Ясла» та «Навесні». Його брат та колишній соратник Дзиґа Вертов назавжди залишив Україну. «Кінокам» все частіше закидали «пасивне відображенні реальності». З програмним звинуваченням «Місіонери чистого кіно» проти вчорашніх авангардистів виступив Миколи Бажан.

У цих умовах Михаїл Кауфман ставить свій масштабний і суперечливий фільм. Тож не дивно, що в «Небувалому поході» фактично змикаються між собою дві різні епохи, а пошуки експериментального «неігровізму» тепер ніби слугують темам партійних інструкцій щодо побудови «нової соціалістичної дійсності».

Захід пройде у живому музичному супроводі колективу Антона Байбакова – кінокомпозитора, автора музики до десятку українських стрічок, що співпрацює з такими відомими українськими музикантами, як ДахаБраха, Катя Chilly та ін. Для Байбакова це вже не перший проект з озвучення німих фільмів.У 2014 році в рамках проекту Довженко-Центру «Коло Дзиґи», він створив саундтрек до фільму «Одинадцятий» Дзиґи Вертова. Проте, «Небувалий похід» він називає першою своєю насправді серйозною роботою.

 «Робота Байбакова – це не таперство або звукове оформлення, а, навпаки, переоформлення та повне переосмислення того, що ми бачимо на екрані. Симфонія дає відчуття зв’язку з безіменними героями фільму, з людьми по той і інший бік екрану, з тими, кого давно вже немає в живих. Це їхня історія, розказана без слів. Завдяки цій музиці “Небувалий Похід” перестає бути пропагандистським фільмом про минуле і перетворюється на кіно про вічне» (Віталій Кравець, художник).

До складу музичного колективу Байбакова також входять Софія Турта (вокал, рояль), Варвара Турта (рояль), Андрій Надолський (барабани), Єгор Гавриленко (бас), Жанна Марчинська (віолончель).

Нагадаємо, цього року VIII Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ) проходитиме з 14 по 22 липня.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ