На батьківщині Михайла Коцюбинського фестиваль Intermezzo та Національний Центр Олександра Довженка покажуть найвідомішу екранізацію письменника «Тіні забутих предків».

21 травня у Вінниці роботами Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» (1964) та «Київські фрески» (1966) відкриється перший Міжнародний фестиваль оповідання Intermezzo. Фестиваль буде присвячено постаті видатного українського письменника та громадського діяча Михайла Коцюбинського та 150-й річниці від дня його народження.

Для показу в Вінниці Центр Довженка надасть відреставровану копію «Тіней забутих предків» та незакінчений фільм Параджанова «Київські фрески».

Фільм «Тіні забутих предків» Параджанов присвятив сторіччю з дня народження Коцюбинського. А сам задум фільму по одній із версій виник з листа на студію Довженка доньки Михайла Коцюбинського Ірини.

Знятий в Карпатах фільм розповідає про стрімке та трагічне кохання Івана та Марічки – дітей двох ворогуючих родів Палійчуків та Гутенюків, гуцульських Монтеккі та Капулетті. Після виходу на екрани «Тіні забутих предків» стали сенсацією. Фільм отримав ряд відзнак на міжнародних кінофестивалях, а його прем’єра в Києві в кінотеатрі «Україна» перетворилася на акцію протесту «шістедисятників» проти арештів інтелігенції.

Від задуму наступного фільму Параджанова «Київських фресок» залишилися лише кіно-проби. Побачивши їх, керівництво студії поспішило закрити фільм. Самого Параджанова було звинувачено в містично-суб’єктивному ставленні до подій Другої світової війни, а відзнятий матеріал фільму було врятовано лише зусиллями оператора Олександра Антипенка, який видав їх за свій дипломний фільм. Однак навіть в незакінченому вигляді «Київські фрески» стали однією з вершин українського авангардного кіно.

Серед численних задумів Параджанова того часу був також намір робити фільм по «Інтермеццо» Коцюбинського, який також не знайшов підтримки студійних чиновників. Таким чином «Тіні забутих предків» та «Київські фрески» стали останніми роботами Параджанова в Україні перед його кількарічним відбуттям до Вірменії та подальшим тюремним ув’язненням.

Картини Параджанова у Вінниці будуть показані на Європейській площі в четвер 21 травня о 20:00. Фільми представить Анна Онуфрієнко, наукова співробітниця Національного Центру Олександра Довженка.

Інформація про фільми:

ТІНІ ЗАБУТИХ ПРЕДКІВ

1964, УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка, 98 хв.

Режисер: Сергій Параджанов

Сценарист: Іван Чендей, Сергій Параджанов

Оператор: Юрій Іллєнко

Композитор: Мирослав Скорик

Художник: Михайло Раковський, Георгій Якутович

В ролях: Іван Миколайчук, Лариса Кадочникова, Олександр Райданов, Неоніла Гнеповська, Олександр Гай

КИЇВСЬКІ ФРЕСКИ

1966, УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка, 15 хв.

Режисер: Сергій Параджанов

Сценарист: Павло Загребельний, Сергій Параджанов

Оператор: Олександр Антипенко

Композитор: Володимир Селіванов

Художник: Олександр Кудря

У ролях: Тенґіз Арчвадзе, Антоніна Лефтій

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ