МУЗИЧНИЙ КІНОПЕРФОРМАНС “АЛІМ” – ЕНВЕР ІЗМАЙЛОВ В АРСЕНАЛІ, 20 КВІТНЯ

20 квітня на відкритті VI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», Центр Довженка представить перший кримськотатарський фільм «АЛІМ» режисера Георгія Тасіна з новим саундтреком, який наживо виконає кримськотатарський віртуоз-гітарист і композитор, Народний артист України – Енвер Ізмайлов. Музичний кіноперформанс стане прологом до спеціальної програми цьогорічного фестивалю — «Къырым».

Час: 20:00

Місце: Вулична сцена, Національний культурно-мистецький комплекс «Мистецький Арсенал» (вул. Лаврська, 10-12)

Facebook-подія: https://www.facebook.com/events/1553166908317544/

“АЛІМ” (1926), 61 хв.

2-а кінофабрика ВУФКУ, Ялта

Режисер: Георгій Тасін

Оператори: Володимир Лемке, Михайло Бельський, Андрій Майнс

В ролях: Хайрі Емір-заде, Ассіє Емір-заде, В.Колпашников, Олександр Арбо, К.Умеров.

Крим. Середина ХІХ ст. На шкіряній фабриці Алі-бая працює селянин Алім. Протестуючи проти нелюдських умов праці, він підбурює працівників до бунту. Для придушення повстання прибуває загін казаків. Алім з товаришами тікає в гори. Його ім’я наводить жах на поміщиків, мурзів та чиновників. Проти кримськотатарського Робіна Гуда влада знов відправляє війська…

Сюжет фільму заснований на кримськотатарській легенді, перетвореній 1925 року на п’єсу кримськотатарським поетом, режисером і драматургом Іпчі Умером. Зйомки фільму за сценарієм українського поета-авангардиста Миколи Бажана розпочалися восени 1925 року, коли політика коренізації в національних республіках спричинила запит на національні сюжети. Стрічка знімалася на Чатир-Дазі та Ай-Петрі до кінця літа 1926 року. Прем’єра фільму відбулася 16 серпня. Зйомки консультував директор кримського національного музею. Фільм зажив широкої популярності й 1927 року був експортований до Берліна та Парижа.

1935 року фільм було перемонтовано й випущено в прокат в новій редакції. Таємним розпорядженням «Українфільму» від 21 квітня 1937 року № 700/р стрічку було заборонено до показу, а копії знищено.

Енвер Ізмайлов – відомий український джазмен кримськотатарського походження, віртуоз-гітарист і композитор, Народний артист України. В репертуарі Енвера Серверовича незліченна кількість музичних творів різних народів і культур. Під час виконання творів або імпровізації, Енвер Ізмайлов використовує спеціальну техніку «теппінг» (to tep – стукати по клавіатурі, англ.), при якій пальці обох рук лежать на грифі гітари, як на клавіатурі, і звук витягується ударом або щипком по струнах. При цьому в більшості варіантів ліва рука грає тему, а права – басову партію або ритм. Така техніка дуже органічна для кримськотатарської музики з її запаморочливими непарними ритмами і хитромудрою мелізматикою. Коли Енвер Ізмайлов “десятипальцевою методою” витягує зі своєї ні на що не схожої гітари чарівні звуки, складно повірити, що на сцені грає лише одна людина.

VI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» — найбільша подія в Україні, що об’єднує літературу і мистецтво, відкриється 20 квітня й триватиме до 24 квітня 2016 року включно. Книжковий форум пропагує погляд на книгу не лише як на продукт, але й як на важливу частину ширшого культурного процесу. Місія фестивалю — популяризувати читання, створити актуальний, міждисциплінарний контекст навколо книги, стимулювати розвиток українського книговидання шляхом міжнародного обміну, підтримати сучасну інтелектуальну і мистецьку книгу, відобразити спорідненість літератури з іншими видами творчості — візуальним мистецтвом, кіно і музикою.

Спецпрограма «Къырым», в рамках цьогорічного VI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», ставить на меті познайомити аудиторію з культурним життям кримських татар, сприяти діалогу та розумінню історичної долі кримськотатарського народу. Проект включає презентації книг про Крим і кримських татар, виставку видань кримськотатарською мовою, фотовиставку з нагоди виходу мемуарів Мустафи Джемілєва, провідника кримськотатарського національного руху, та кіноперформансу за участі Енвера Ізмайлова, що стане пролом до спецпрограми. Детальніше про проект читайте за посиланням:

https://www.facebook.com/events/574718772689098/

Інформацію про вартість квитків на кіноперформанс «Алім» з Енвером Ізмайловим, що відбудеться 20 квітня в «Мистецькому Арсеналі» в рамках фестивалю «Книжковий Арсенал», можна дізнатися за посиланням:
http://artarsenal.in.ua/uk/knizhkovij-arsenal/vidviduvacham

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ