МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ НІМОГО КІНО І СУЧАСНОЇ МУЗИКИ НІМІ НОЧІ 7 ½
Довженко-центр (Київ, вул. Васильківська 1, ст. м. Голосіївська)
Найбільший у Східній Європі Фестиваль німого кіно і сучасної музики НІМІ НОЧІ пристає до нового берега. Від 2017 року місцем його регулярного проведення як національного фестивалю архівного кіно стане Київ, де в фільмофонді Національного центру Олександра Довженка зберігається найповніша в Україні збірка німого кіно.
Програма фестивалю:
11 травня
18.00 «Тарас Трясило» (реж. Петро Чардинін, Україна, 1926) та Андрій Показ і Яків Тарунцов (Україна)
19.30 «Чорний хід» (реж. Леопольд Йеснер, Пауль Лені, Німеччина, 1921) та гурт Julinoza (Україна)
12 травня
20.00 «Богиня» (реж. Юнган У, Китай, 1934) та баяніст Єгор Забєлов (Білорусь)
21.30 «Антракт» (реж. Рене Клер, Франція, 1924) та музика Еріка Саті у виконанні проекту SUPREMUS та оркестру Armonia Ludus під диригуванням Михейла Менабде (Грузія-Австрія)
22.45 «Небувалий похід» (реж. Михаїл Кауфман, Україна, 1931) та гурт Антона Байбакова (Україна)
Фестиваль завершиться легендарною вечіркою Антона Байбакова БабайкінПартія, що таємно проводиться в Києві кілька разів на рік. Дрес-код – екстравагантний костюм.
Місце проведення: Довженко-центр (Київ, вул. Васильківська 1, ст. м. Голосіївська)
Facebook-подія: www.facebook.com/events/293737744390399/
Фестиваль німого кіно та сучасної музики НІМІ НОЧІ було засновано Іваном Козленком та Катериною Мальцевою в 2010 році в Одесі як данину місту, з якого розпочався стрімкий розвиток українського кінематографа 1920-х років, що увінчався створенням низки світових шедеврів та формуванням однієї з найпотужніших в Європі національних кіноіндустрій. Крім освітніх та художніх завдань, найважливішим із яких було переосмислення досвіду українського німого кіно засобами сучасної музики, фестиваль також прагнув сформувати лояльністі до українського культурного продукту в Одесі через наголошення урбаністичної складової української культури 1920-х рр.
З 2013-го року Довженко-Центр регулярно виступав партнером та співорганізатором фестивалю, влаштовуючи світові репрем’єри віднайдених та відреставрованих українських німих фільмів в рамках НІМИХ НОЧЕЙ.
Довженко-Центр заново переосмислює і освоює як фізичний простір, що дістався йому в спадок від однієї з найпотужніших в СРСР кінокопіювальних фабрик, так і архівний кінопростір. Переосмислення потребують і НІМІ НОЧІ, і цей пограничний стан відбито у субназві «7 ½», а тяглість традиції фестивалю зафіксовано в програмі, значною мірою сформованій 7-м фестивалем НІМІ НОЧІ в Одесі. Втім, у пошуку нових форм і сенсів незмінною лишиться відданість естетиці та чарам німої кінокласики у поєднанні зі спеціально написаною для фільмів сучасною музикою, виконуваною наживо.
У програмі фестивалю – дві світові репрем’єри українських фільмів, які довгий час вважались втраченими. Фільм Петра Чардиніна ТАРАС ТРЯСИЛО, знятий в Одесі в 1926 році – пишно костюмована історична драма і водночас найдорожчий фільм епохи, був віднайдений лише в 1998 році в сховищах Французької синематеки, де зберігався під назвою ТАТАРИ. Головні ролі у ньому зіграли чи не найбільші зірки українського кіно першої половини 20 ст. Амвросій Бучма, Іван Замичковський та Наталя Ужвій. Фільм озвучать одеські музиканти Андрій Показ та Яків Тарунцов.
Авангардистський експеримент Михаїла Кауфмана НЕБУВАЛИЙ ПОХІД, що розповідає історію колективізації (індустріалізації) українського села та боротьби з безграмотністю, довгий час ніким не запотребуваний, лише 2015 року вийшов з архівів та був повернутий в культурний обіг завдяки новій музиці, написаній композитором Антоном Байбаковим. На фестивалі відбудеться світова прем’єра повної версії музичного супроводу до фільму.
Шедевр китайського психологічного кіно БОГИНЯ (1934), інспірований європейською соціальною драмою 1920-х, всуціль тримається на неперевершеній грі Жуань Лін‘юй, зірці китайського кіно, котра, як і Віра Холодна, навічно залишилась 25-річною, вкоротивши собі віку. Фільм озвучить білоруський музикант Єгор Забєлов, найвизначніший акордеоніст білоруського музичного андеграунду.
В німецькій стрічці ЧОРНИЙ ХІД (1921), з якої прийнято вести відлік німецького кіноекпресіонізму, створеній Леопольдом Йеснером, новатором у режисурі та сценографії, винайдено цілу низку прийомів, які в подальшому стануть основою виражальної мови експресіонізму в класичних фільмах Фріца Ланга, Фрідріха Вільгельма Мурнау, Георга Вільгельма Пабста. Похмура хвороблива зображальність фільму яскраво відтіняється сугестивною акторською роботою Генні Портен, чи не єдиної не «зірки», а справжньої драматичної акторки німецького раннього кіно. Стрічку озвучить сучасний проект JULINOZA: одеська композиторка i вокалicтка Юлія Запорожець та барабанщик Iгор Чеботарьов.
Своєрідною прем’єрою стане показ французької короткометражки АНТРАКТ, знятої режисером Рене Клером у 1924. АНТРАКТ якнайкраще передає атмосферу Франції 20-х років з її вируючим життям, ексцентричними витівками художників та їх одвічною любов’ю до експериментів. До його появи причетні зірки європейського авангарду: Франсіс Пікабіа, Марсель Дюшан, Ман Рей. Великий Ерік Саті написав для АНТРАКТА музику, що прозвучить у живому виконанні оркестрів Supremus та Armonia Ludus під диригуванням Міхейла Менабде (автор проекту Дмитро Радзецький).
Спеціальна подія НІМИХ НОЧЕЙ – виставка “Коротка Амбітна Мистецька Акція”. Над її створенням працює команда художників та арт-менеджерів – студентів Kyiv Academy of Media Arts (КАМА), котра виступає партнером фестивалю НІМІ НОЧІ. Доступ до експозиції вільний 12 і 13 травня.
Партнери фестивалю: KAMA (Kyiv Academy of Media Arts), Braty Graphic Design, Лівий берег, Платформа, Громадське Культура, Радіо Аристократи.
Програму Фестивалю НІМІ НОЧІ попередніх років можна переглянути за наступними посиланнями: 2012-го, 2014-го, 2015-го, 2016-го.