LINOLEUM: Ретроспектива Володимира Гончарова

Ретроспективна програма «Володимир Гончаров Крупним планом» була підготовлена Довженко-Центром спеціально для Фестивалю актуальної анімації та медіа-мистецтва LINOLEUM.

У ній ми спробували відобразити широкий діапазон тем і зацікавлень режисера – від історії Київської Русі до таємниць світобудови, від механіки креативності і творчості до деконструкції радянської пропаганди. Усі анімаційні роботи відрізнялися глибоким філософським змістом та гуманістичними ідеями, які поєднувалися з притчевою формою оповіді та витонченою філігранною художньо-образною манерою. У програмі представлені фільми, відскановані Довженко-Центром у 2022-2023 роках.

  • Володимир Гончаров (9 лютого 1940 – 14 січня 2022) – видатний український режисер, аніматор та художник. Він починав у 60-х як мультиплікатор та художник, а у 80-90-х став одним з ключових режисерів і гострих критиків системи.

Анімаційні стрічки, що ввійшли в ретроспективну програму:

«Демагог» (1968)

Перша новела з підбірки мініатюр «Камінь на дорозі». У світі Номерів все підпорядковується суворій системі й верховному правителю — Нулю. Його велич зростає пропорційно до страху інших цифр, які по своїй суті більші і значніші за Нуль, проте лише він має голос, що і робить його великим. Фільм виконаний у техніці перекладки та нагадує колажну анімацію Террі Гілліама, яка стала візитівкою комедійної групи «Монті Пайтон».

«Камінь на дорозі» (1968)

Остання новела з однойменної підбірки мініатюр. Мінімалістична за своїм візуальним рішенням картина, строгими лініями і без яскравих кольорів розповідає про людську зловтіху. Чоловік спотикається об камінь на дорозі. Звичайно, йому прикро, боляче і неприємно, але він швидко знаходить розраду в нещасті іншого бідолахи, що зачепився за цей же камінь. І вже вдвох вони радісно чекають чергову жертву каменю.

«Пригоди малюка Гіпопо» (1974)

Маленький гіпопотам шукає свою найпрекраснішу у світі маму. На цьому шляху він відправляється в місто, де відвідує, кіностудію і навіть зоопарк. Проте, лише залучивши досвідченого пса-детектива, йому вдасться її знайти. У сюжет фільму введено елементи детективу, мюзиклу, які надають йому пародійного відтінку, але не применшує важливість і серйозність зоозахисної теми, яка підіймається у стрічці.

«І сестра їх Либідь» (1981)

Сотворили брати Кий, Щек і Хорив місто на березі Дніпра і назвали його на честь старшого брата. А сестра їхня Либідь — очей не відвести! Живе і бенкетує стародавній Київ, та насувається на нього чорна хмара. Взявши за основу легенду про створення міста, творці мультфільму вирішили дослідити білі сторінки історії та пофантазувати, що сталося з Києвом та його засновниками.

«Жили собі думки» (1983)

В одному маленькому казковому місті на великому казковому дереві жили собі думки — Розумна і Дурна, Добра і Зла, Весела і Чудна. Саме через них у місті відбуваються всі гарні, погані та неймовірні події. Чудна, найбільш непосидюча серед сестер-думок, намагається знайти загадкового нікому невідомого майстра, який має змінити життя усього міста.

«Джордано Бруно» (1984)

Джордано Бруно

Перед судом інквізиції Джордано Бруно зустрічається таємничим чоловіком, який пропонує зречення своїх ідей в обмін свободу. Аргументи незнайомця вагомі й переконливі та для того, хто вірить в нескінченність всесвіту вогонь інквізиції не страшний. Так хто ж прийшов до Джордано в останні години його життя: диявол, бог чи здоровий глузд?

«Альтернатива» (1986)

Дві дуже подібні за формою, але відмінні за характером антропоморфні сутності йдуть поруч по життєвому шляху. Цей союз виглядає досить паразитичним і невигідним для однієї зі сторін. Чи призведе усвідомлення цього до розриву? Чи все ж з часом їхні стосунки перетворяться на симбіоз?

«Кам’яний вік» (1987)

Це історія про одну з нелюдських війн. Нелюдську, бо без людей, але про них. Два племені людиноподібних мавп весь час ворогують. Поступово освоєння таких предметів, як палка і камінь, полегшує їм процес руйнації, а не створення. Глобальність задуму цього короткого фільму через кіноманські цитати з «Космічної Одіссеї» Стенлі Кубрика очевидно звертається до перегонів озброєнь двох супердержав, США та СРСР. Та головне, що стрічка спонукає глядача подумати про те, яка відповідальність лежить на людині, що має зброю.

«Правда крупним планом» (1988)

У преамбулі кінострічки подається надбудова вчорашнього державного апарату у вигляді піраміди, яку замість атлеті підтримує відома скульптура «робітник і колгоспниця». Символи історії на цій піраміді: Сталін, Хрущов, Брежнєв. У залах засідань ляльки бездумно голосують в автоматичному режимі, підіймаючи мандати. Помпезні демонстрації, лозунговий шал. І нарешті падіння манекена Брежнєва, яке руйнує химерну піраміду.

«Страсті-мордасті» (1991)

Горор-альманах, який складається з трьох коротких історій. Перша розповідає про шматок м’яса, за яким по кухні полюють абстрактні руки, ножі та виделки, що хочуть зробити з нього фарш. Друга – про таємничого гостя з невідомих світів, який вночі порушує спокій однієї компанії. Третя – про Колобка, який намагається поглинути на своєму шляху зголоднілих тварин. Поєднуючи різні техніки та стилі режисери Володимир Гончаров, Вадим Тюряєв, Олександр Бубнов та Валерій Конопльов створили серію експериментальних робіт, об’єднаних неймовірною уявою авторів та чисельними химерними образами, які рідко зустрінеш в класичній українській анімації 1960-1980-х років.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ