ЛЕКЦІЯ: ШРИФТОВЕ ОФОРМЛЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ КІНОПЛАКАТІВ 1920–1930-Х РОКІВ

Лектор — Микола Ковальчук — дизайнер книжок, дослідник естетики, семіотики та технології шрифтів і текстового дизайну. За дванадцять років роботи у видавничій сфері підготував кілька сотень видань для десятків видавництв та незалежних проєктів. 

Лекція проходитиме в рамках виставки “Кричати! Кликати! Горіти! Українська кінореклама 1920-1930-х років”

Плакатне мистецтво чи не найповніше розкриває зображальний та виражальний потенціал шрифтів. У концентрованій, вибуховій композиції плакатів вони відіграють вагому, нерідко навіть головну роль — форма, пропорції, колір, деталі кожної літери та напису загалом формують зображення в зображенні, особливий візуальний код, що поєднує слова, емоції та низку асоціативних зв’язків. 

Зазвичай лаконічні, дотепні, чіпкі назви потребують також чіпкого, впізнаваного зображення — будова літер має бути достатньо знайомою, щоб прочитуватися, але водночас достатньо незвичною, щоб вирізнятися та запам’ятовуватися. Художники щоразу перевинаходять літери, орієнтуючись не тільки на традиційні знаки абетки, але й на сучасні та емоційно відповідні форми і деталі, які нерідко означають більше, ніж слова. 

Тож перед нами — не просто колекція плакатів, це калейдоскоп стилів дизайну написів, що перегукуються із близькими сучасниками та далекими попередниками: краснописом манускриптів, химерними формами сецесії, розсипами літер дадаїстів, зухвалими витівками футуристів, надуманим порядком конструктивістів, перебільшеною геометричністю ар-деко. Власні смаки й особисті стилі художників, вибір кольору, композиції та поєднання із зображенням довершують справу — хоча нерідко ці поєднання захоплюють не так красою, як дивацтвом і недоречністю. 

Запрошуємо на розмову про шрифти українських кіноплакатів 1920–1930-х років у контексті європейської шрифтової культури початку ХХ століття. 

Коли: Субота, 19 вересня, 17:00  

Де: Лекційна зала Музею кіно (Довженко-Центр, 5 поверх)

Вартість квитка: Повна – 50 гривень, пільгова – 25 гривень

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ