ПРОВОКАТОР НА LE GIORNATE DEL CINEMA MUTO 2012

Національний центр Олександра Довженка представляє відреставровану в 2011 році версію фільму “Провокатор” (1927) в рамках ретроспективи фільмів Анни Стен на Фестивалі німого кіно в Порденоне (Італія).

Le Giornate del Cinema Muto di Pordenone (Pordenone Silent Film Festival) – найбільший в світі фестиваль німого кіно. Започаткований 1982 року, як захід, призначений підняти моральний стан жертв руйнівного землетрусу в регіоні Фріулі, він невдовзі став найбільшим світовим форумом кіноархівістів і кінодослідників.

Цього року в рамках фестивалю буде представлено повну ретроспективу німих фільмів за участю зірки радянського, європейського та американського кінематографу Анни Стен.

Народжена в Києві в 1908 році як Анна Фесак уже 1927 року вона стає впізнаваною радянською зіркою після таких фільмів як “Дівчина з коробкою” (1927), “Провокатор” (1927), “Земля в полоні” (1927). Цього року Стен одружується з видатним кінорежисером Федором Оцепом і вирушає з ним в Німеччину на зйомки спільного радянсько-німецького фільму. Подружжя вирішує не повертатись до СРСР. В Німеччині Стен стає чи не найпопулярнішою актрисою завдяки роботі в фільмах “Вбивця Дмитрій Карамазов” (1931), “Бомби над Монте-Карло” (1931) та “Вир пристрастей” (1932), де знімається разом з Емілем Яннінгсом. Високо оцінена за драматичну гру в цих стрічках Семюелом Голдвіном, Стен отримує від нього запрошення в Голлівуд, де знімаються три найбюджетніші фільми за її участі: “Нана”, “Ми знову живі” (обидва – 1934) та “Шлюбна ніч” (1935), де актриса грає в парі з Гарі Купером. Образ простакуватої східноєвропейської емігрантки, обраний Голдвіном для Стен, став не до смаку американській аудиторії й актриса, нещодавно названа “другою Гретою Гарбо” стрімко втрачає популярність. На хвилі прорадянських симпатій вона ще часто знімається в фільмах 1940-х років, проте в 1950-1960-х їй дістаються епізодичні ролі третього плану. Відійшовши від кіно, Стен захоплюється живописом6 кілька її виставок відбулися в США та Європі.

Анна Стен була відома як одна з найстильніших актрис свого часу.

В рамках ретроспективи будуть показані німі фільми актриси:Дівчина з коробкою” (1927), “Провокатор” (1927), “Земля в полоні” (1927), “Мій син” (1928), Білий орел” (1928), “Бухгалтер Кремке” (1930), “Вир пристрастей” (1932). Фільм “Мій син”, який довгий час вважався втраченим був знайдений 2008 року в архіві Музею кіно Буенос-Айреса й з моменту віднайдення буде представлений широкій публіці лише вдруге.

Фільм “Провокатор” видатного українського кінорежисера Віктора Туріна (відомого за авангардистським шедевром “Турксиб”) – єдиний фільм за участі Анни Стен, створений в Україні (на Ялтинській кіностудії) довгий час не зазначався в міжнародних фільмографіях актриси. 2011 року його було відреставровано на базі Національної кіностудії ім. О. Довженка. Відновлену стрічку за пропозицією Національного центру олександра Довженка буде показано в рамках ретроспективи актриси 12 жовтня в Театрі Верді в Порденоне.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ