Культурфільм: Українське єврейство у кіно

Перша подія освітньої програми Культурфільм:

Лекція Анатолія Подольського «Доля людини в умовах екстремального насильства. Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам’ять»

Анатолій Подольський — директор Українського центру вивчення історії Голокосту (УЦВІГ),кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.

Коло наукових інтересів: історія євреїв України ХХ століття; історія Голокосту; українсько-єврейські взаємини в історичній перспективі; порівняльні дослідження історії геноцидів ХХ століття; студії з культури і політики пам’яті (Memory Studies) про Другу світову війну.

Автор розділів у колективних монографіях «Євреї в Україні» (1997), «Катастрофа і опір українського єврейства» (1999), «Єврейська громадсько-політична думка XX – початку XXI сторіччя в Україні» (2011), «Єврейська національна спільнота в контексті інтеграції українського суспільства» (2014) тощо.

Перегляд фільму «Ізгой (Пам’ятай)» (1991) режисера Володимира Савельєва

«Ізгой» – один з перших радянських фільмів, який присвячено долі євреїв під час Другої світової війни.Причому фокусується стрічка не лише на їх переслідуванні фашистами, але й на відношенні до них пересічних жителів – на взаєминах між ними, настороженого ставлення та постійному статусі «інших», з яким єврейському народу доводилося жити не одне сторіччя.

Фільм знято за мотивами повісті Анатолія Дімарова «Симон-Різник». Режисер Володимир Савельєв виступив тут одночасно сценаристом та продюсером, зумівши долучити до виробництва ще й ФРН, Швецію та США. Через крах прокату, який відбувся на початку 90-х, фільм фактично не бачили в Україні. Куди частіше його показували за кордоном.

В 1993 році стрічка отримала нагороду за кращу акторську гру на кінофестивалі в Сан-Ремо, після чого об’їздила з десяток світових кінофестивалів. Лише згодом «Ізгоя» показали по українському телебаченню.

«Ізгой» увійшов в рейтинг 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Інформація про фільм

Режисер: Володимир Савєльєв

Сценарист: Володимир Савєльєв

Оператор: Юрій Гармаш

У ролях: Йоссі Поллак, Маргарита Вишнякова, Борислав Брондуков, Микола Сльозка, Валентінас Масальськіс, Ярослав Гаврилюк, Арунас Сабонайтіс, Валерій Струков, Стефанія Станюта, Микола Сектименко, Володимир Олексієнко

Рік створення: 1990

Студія: УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка

Хронометраж: 89 хв

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ