КУЛЬТУРФІЛЬМ: ЛЕКЦІЯ ОЛЬГИ БРЮХОВЕЦЬКОЇ – КІНОПОКАЗ “КВІТКА НА КАМЕНІ” ПАРАДЖАНОВА

У вівторок, 31 травня о 18:30 відбудеться друга подія в рамках проекту «Культурфільм. Кінематографічна Ревізія Донбасу»: лекція від теоретикині кіно і візуальної культури, старшої викладачки кафедри культурології Національного університету «Києво­-Могилянська академія» Ольги Брюховецької«Кінематографічний Донбас періоду відлиги: “чорний” фільм Параджанова, або молоко для героя» та показ кінострічки «Квітка на камені» (1962) Сергія Параджанова.

Facebook-подія: https://www.facebook.com/events/589780397862882/

План заходу:

  • Лекція Ольги Брюховецької «Кінематографічний Донбас періоду відлиги: «чорний» фільм Параджанова, або молоко для героя». Мова лекції: українська;
  • Показ фільму «Квітка на камені» (1962, pеж. Сергій Параджанов).

Культурний Кластер Довженко-Центр, вул. Васильківска 1

ВХІД – ВІЛЬНИЙ!

Проект “Кінематографічна Ревізія Донбасу” проходить за підтримки:

  • Фонду Рози Люксембург / Rosa Luxemburg Stiftung
  • Державного Фонду Фундаментальних Досліджень
  • Національного центру Олександра Довженка

КВІТКА НА КАМЕНІ / ЦВЕТОК НА КАМНЕ

1962, УРСР, Київська кіностудія художніх фільмів ім. О. Довженка

Режисер: Сергій Параджанов

Сценарист: Вадим Собко

Оператори: Сергій Ревенко, Лев Штифанов

Художник: Михайло Раковський

Композитор: Ігор Шамо

Звукооператор: Аркадій Лупал

У ролях: Боріс Дмоховський, Георгій Карпов, Людміла Чєрєпанова, Інна Бурдученко, Ґєорґій Єпіфанцев

Фільм розповідає про життя молодого шахтарського містечка, в якому поруч із традиційними пролетарськими атрибутами діє релігійна секта. Бригадир­гульвіса Григорій Грива намагається будувати відносини з комсоргом Людою. А комсомолець Арсен закохується в дівчину з Західної України Христину та намагається її витягнути з секти. Початково цей фільм береться знімати Анатолій Слісаренко під назвою «Спокій нам тільки сниться» або «Так ніхто не кохав». Однак після того як на зйомках фільму в 1960 році в пожежі гине акторка Інна Бурдученко, Слісаренка усувають від роботи та відправляють у в’язницю. Фільм передають доробляти однокурснику Слісаренка Сергію Параджанову, який його завершує у 1962 році під назвою «Квітка на камені».

«Кінематографічний Донбас чітко закріпився в радянському уявному як ключовий топос сталінізму, місце звершення героїчних подвигів стахановства і змов підступних “ворогів народу”. Ноктюрний настрій “чорного” фільму Параджанова, в якому нема ні офіційних промов сталінського періоду, ні навіть пародій на них періоду відлиги, нагадує не тільки і не стільки сталінське шахтарське кіно, з його чітким поділом на світлих і темних героїв, скільки американський film noir, у якому етична амбівалентність охоплює всіх дійових осіб, незалежно від того, чи перебувають вони по цей, чи по інший бік закону».

(Брюховецька Ольга. Кінематографічний Донбас періоду відлиги: «чорний» фільм Параджанова, або молоко для героя. / Кінематографічна ревізія Донбасу. К.: 2015)

Ольга Брюховецька – теоретикиня кіно і візуальної культури, кандидатка філософських наук, старша викладачка кафедри культурології Національного університету «Києво­-Могилянська академія». Закінчила філософський факультет Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка та магістерську програму з культурології НаУКМА, кандидатська робота присвячена психоаналітичній теорії кіно. На даний час займається дослідженням українських фільмів Параджанова в контексті візуальної культури постсталінізму.

Проект «Культурфільм. Кінематографічна Ревізія Донбасу» підтримано Фондом ім. Рози Люксембург з коштів Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ