КУЛЬТУРФІЛЬМ: ЛЕКЦІЯ ГІРОАКІ КУРОМІЇ – КІНОПОКАЗ “ЕНТУЗIЯЗМ”

7 квітня о 18:30 відбудеться перша подія в рамках проекту “Культурфільм. Кінематографічна Ревізія Донбасу” – показ кінострічки “ЕНТУЗIЯЗМ: Симфонiя Донбасу” (реж. Дзиґа Вертов, 1930) та лекція від професора історії Індіанського університету, дослідника кіно та Донбасу, Гіроакі Куромії.

В рамках проєкту плануються лекції та кінопокази у найближчий час, слідкуйте за оновленням події:

https://www.facebook.com/events/1077034105692623/

План зоходу 7 квітня:

  • Лекція “Вертов, “Ентузіазм” та Донбас” Гіроакі Куромія (США/Японія), мова лекції: російська;
  • Показ фільму “ЕНТУЗIЯЗМ: Симфонiя Донбасу” (реж. Дзиґа Вертов, 1930).

Культурний Кластер Довженко-Центр, вул. Васильківска 1

ВХІД – ВІЛЬНИЙ!

Проект “Кінематографічна Ревізія Донбасу” проходить за підтримки:

  • Фонду Рози Люксембург / Rosa Luxemburg Stiftung
  • Державного Фонду Фундаментальних Досліджень
  • Національного центру Олександра Довженка

ЕНТУЗIЯЗМ: Симфонiя Донбасу

Режисер: Дзиґа Вертов

Оператор: Борис Цейтлін

Асистент режисера, монтаж: Єлизавета Свілова

Звукорежисер: Петро Штро

При озвучуванні фільму використано музику Дмитра Шостаковича з Симфонії №1

Виробництво УКРАЇНФІЛЬМ, 1930

Реставрація 2011 року

Субтитри: англ.

Ентузіазм (Симфонія Донбасу) — перший український звуковий фільм. Знятий 1930 року метром світового кіноавангарду Дзиґою Вертовим, він був першим кінотвором, в якому реальні промислові та буденні звуки слугували створенню музичного образу, а не лише ілюстрації візуального ряду.

Присвячений першому п’ятирічному плану, фільм оспівує індустріалізацію, колективізацію, пропагує боротьбу з неписьменністю та релігією. Ентузіазм було знято в рік початку згортання програми українізації, ознаки якої на Донбасі ще рясно фіксує камера оператора Бориса Цейтліна.

Випущений на екрани 2 квітня 1931 року, фільм, названий Чарлі Чапліним однією з найбільш вражаючих звукових симфоній, невдовзі було вилучено з прокату й забуто. Його було перевідкрито лише в 1960-х роках з відновленням інтересу до радянського авангарду на Заході.

Фільм відреставровано на базі Національної кіностудії художніх фільмів ім.О.Довженка на замовлення Державного агентства України з питань кіно в 2011 році.

“Я ніколи не міг уявити, що ці індустріальні звуки можна організувати так, аби вони здавалися прекрасними. Я вважаю Ентузіазм однією з найбільш хвилюючих симфоній, які я коли-небудь чув. Містер Дзига Вертов – музикант. Професори мають учитись у нього, а не сперечатися з ним.”

Чарлі Чаплін

Гіроакі Куромія – американський історик японського походження. Здобув магістерський диплом в Токійському університеті, захистив диплом доктора філософії в Прінстонському університеті. Професор історії історичного відділення Індіанського університету (Блумінґтон, США). Спеціалізується на історії СРСР, зокрема добі сталінізму, репресіях і історії “холодної війни”. Протягом десяти років відвідував Донбас дослідуючи цей регіон. Автор фундаментального дослідження «Свобода і терор у Донбасі. Українсько-російське прикордоння, 1870-1990-ті роки», написаного в Королівському коледжі (Кембридж, Великобританія)

Гіроакі Куромія. Фото tyzhden.ua

“Навіть у сучасному глобалізованому світі назва Донбас не була широко відома за межами колишнього Радянського Союзу аж по сьогодні, коли Росія розпочала війну проти України під маскою підтримки так званих сепаратистів. Хоча дехто за межами колишнього Союзу, може, і знає, що це великий промисловий центр вугледобування та металургії, за масштабами зрівняний, наприклад, із Рурським регіоном у Німеччині, переважна частина людей ніколи про нього не чула. Тим не менше, два історичні прецеденти роблять Донбас відомим у певних колах за межами Радянського Союзу: знаменитий фільм Дзиґи Вертова «Ентузіязм (Симфонія Донбасу)» (1930) і пролетарський герой Олексій Стаханов, забійник, чий рекордний подвиг відбувся на Донбасі 1935 року. Останній породив новий прикметник «стаханівський», що означає інтенсивну та продуктивну працю. Хай там як, фільм Вертова не зробив Донбас відомим широкому загалу поза межами Союзу. У випадку Стаханова, у світі майже не знають і не переймаються тим, що йдеться про радянського героя, уродженця Донбасу. Російська військова інтервенція навесні 2014 року зробила Донбас відомим на весь світ. Тож маємо прекрасну, та водночас сумну нагоду переглянути спосіб, у який Донбас репрезентується у знаменитому фільмі Вертова.”

Гіроакі Куромія

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ