КОЛО ДЗИҐИ: ТУРКСИБ, ДОКУМЕНТИ ЕПОХИ, БОГИНЯ ТА СТАНЦЯ ПУПКИ
Протягом вересня–грудня 2018 Довженко-Центр запрошує на п’ять музичних кіноперформансів:
Розклад показів:
14 вересня, 20:30
Лобі Довженко-Центру
«Ягідка кохання» (реж. Олександр Довженко, 1926) feat Sed Contra Ensemble (Україна)
4 жовтя, 19:00
Сцена 6
«Турксиб» (реж. Віктор Турін, Україна, 1929) feat Bronnt Industries Kapital (Велика Британія)
8 листопада, 19:00
Сцена 6
«Богиня» (реж. Юнган У, Китай, 1934) feat Ягор Забєлов (Білорусь)
6 грудня, 19:00
Сцена 6
«Документи епохи» (реж. Леонід Могилевський, Україна, 1928) feat Сон сови (Україна)
21 грудня, 19:00
Сцена 6
«Станція «Пупки» (реж. Ханан Шмаїн, 1931) feat Альберт Цукренко (Хамерман Знищує Віруси, Україина).
КОЛО ДЗИҐИ – цикл музичних кіноперформансів, в рамках якого відбуваються прем’єри та спеціальні покази відреставрованих Довженко-Центром українських німих фільмів у супроводі унікальних саундтреків, створених відомими сучасними українськими і зарубіжними музикантами, гуртами та діджеями. Назва проекту символізує коло українського кіноавангарду, адже проект об’єднує режисерів, які свого часу працювали над створенням нової кіномови: Дзиґу Вертова, Михаїла Кауфмана, Олександра Довженка, Віктора Туріна, Миколи Шпиковського та інших. До циклу увійшла як вже визнана кінокласика, так і рідкісні, забуті, але віднайдені кіношедеври, що з’явилися на великих екранах уперше після 80 років заборон.
Куратор – Іван Козленко.
ТУРКСИБ – документальна стрічка про будівництво Туркестано-Сибірської магістралі – нарівні з «Людиною з кіноапаратом» Дзиґи Вертова – вважається найяскравішим зразком документального кіно авангарду радянського періоду.
«Турксиб» цікавий не тільки новаторським монтажем і операторською роботою, але також фабульною драматургією, якій підпорядковано ритм фільму. Авторами різних версій сценарію виступили такі відомі теоретики кіно як Віктор Шкловський, Олександр Мачерет, Єфим Арон і сам Турін, якому, вочевидь, і належить авторство останнього варіанту сценарію.
Неосяжні простори середньоазійських пустель, бавовняні плантації, середньовічний побут місцевого люду – все це показано у фільмі з непідробним ліризмом і вишуканістю. Залізниця, що має з’єднати Азію й далекий Сибір, стає магістраллю зустрічі цивілізацій, якою технічний прогрес невблаганно вторгається в медитативну пастораль мирних казахів.
Маловідомий в СРСР і сучасній Україні, «Турксиб» справив величезний вплив на розвиток британського документального кіно й здобув у Британії культовий статус.
Відреставрований Британським кіноінститутом (British Film Institute) у 2011 році, «Турксиб» є реконструкцією британської версії фільму, змонтованої у 1930 році документалістом-експериментатором Джоном Ґрієрсоном (John Grierson). Британська версія, що відрізняється від радянської стрункішим і логічнішим монтажем, більш як на 10 хвилин довша за оригінальну: вочевидь, із цензурних міркувань фільм було перемонтовано в СРСР.
Bronnt Industries Kapital – музичний інді-проект із Бристоля, створений продюсером і мультиінструменталістом Ґаєм Бартеллом (Guy Bartell). В арсеналі проекту – кілька студійних альбомів, серед яких:«Virtuteet Industria», «Häxan» і«Hard for Justice», випущені обмеженим накладом на британських і німецьких незалежних леблах. Альбом «Häxan» (2007) був створений як саундтрек до однойменного культового шведського німого фільму. Бартелл підкреслює своє захоплення італійськими кримінальними фільмами, низькобюджетними трилерами та документальним кіно, які вплинули на створювану ним музику. Вперше гурт представив своє трактування «Турксибу» українським глядачам у 2012 році на фестивалі НІМІ НОЧІ.
У 2015 році саундтрек до «Турксибу» ліг в основу четвертого альбому Bronnt Industries Kapital, який вийшов на “I Own You Records”.
КВИТКИ: https://kiev.karabas.com/ua/muzichnij–kinoperformans–kolo–dzigi–turksib