КОЛО ДЗИҐИ. ОДИНАДЦЯТИЙ&ХЛІБ | ФОРУМ ВИДАВЦІВ 2014

11 та 12 вересня Центр Довженка представить у Львові дві визначних роботи українського кіноавангарду з циклу КОЛО ДЗИҐИ – «Хліб» (1929), режисера Миколи Шпиковського та «Одинадцятий» (1928), Дзиґи Вертова. Фільми будуть демонструватись в дворику Ратуші в рамках «Форуму видавців 2014».

«Одинадцятий» – знятий Вертовим монтажний фільм, що містить кадри радянської кінохроніки 1920-х років та розповідає про будівництво соціалізму в Українській РСР. Це – перший фільм, знятий Вертовим в Україні. Одинадцятий рік радянської влади – період індустріалізації, зведення Дніпровської ГЕС та інших промислових гігантів. Дзиґа Вертов сказав, що «Одинадцятий» написано відеокамерою без посередництва сценарію і що камера замінила для нього перо письменника. Це дозволило режисерові стверджувати, що він винайшов чисту кінематографічну мову. Фільм вже відомий українському глядачеві, адже саме ця робота була фільмом-закриття фестивалю документального кіно DOCUDAYS UA 2013.

Музичний супровід до фільму створено українським композитором Антоном Байбаковим. Антон Байбаков пише музику з 1998-го. Незалежний виконавець співпрацює з відомими українськими музичними гуртами (ДахаБраха, Катя Chilly), пише музику до сучасного українського кіно.

Фільм «Хліб» Миколи Шпиковського (1929), заборонений протягом десятиліть й нещодавно відреставрований Центром Довженка, буде вперше представлено у Львові. Після заборони «Шкурника», попереднього фільму Шпиковського, режисер розробляє у «Хлібі» кон’юнктурну тему щойно проголошеної партією колективізації.

«Хліб» має кревний зв’язок з роботами Довженка… Якщо Довженко – могутній епічний майстер, якщо він охоплює те чи інше явище в цілому, якщо він потужно веде вперед, накреслюючи нові шляхи, то Шпиковський – лірик. Не намічати шляху, але йти цим шляхом – доля цього майстра», Володимир Дев’ятнін, український режисер-мультиплікатор, кінокритик.

2012 року фільм було реставровано на замовлення Державного агентства України з питань кіно. 2013 року на Фестивалі німого кіно та сучасної музики «Німі ночі» відбулася репрем’єра фільму в написаному на замовлення фестивалю музичному супроводі білоруського інструментального тріо Port Mone. Медитативна музика колективу, провідну мінорну тему якої визначає акордеон, сягає глибинного проникнення в базові, архаїчні шари організованого мелосу. Фільм вже неодноразово демонструвався в Україні, а також Польщі та Росії.

КОЛО ДЗИҐИ – серія започаткованих Довженко-Центром музичних кіноперформансів, в рамках яких відбуваються прем’єри відреставрованих українських німих фільмів в супроводі сучасної музики. Два роки тому Центр Довженко вже представляв покази з цього циклу у Львові. Тоді понад чотириста гостей показів переглянули  фільми братів Кауфманів – «Людина з кіноапаратом» (1929) та «Навесні» (1929).

Вхід на покази вільний. Початок о 20.30. Адреса, пл. Ринок, 1 (внутрішній дворик).

Контакти для преси

Денис Бортніков,

Національний центр Олександра Довженка

d.bortnikov@dovzhenkocentre.org

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ