Кінолекторій: Показ «Коліївщина» / Поетичне кіно. Витоки

В рамках ретроспективної програми «Поетичне кіно. Витоки» дивимося стрічку «Коліївщина» (1933) Івана Кавалерідзе. Фільм представить кінознавиця Альона Пензій.

Герой фільму Семен Неживий – історичний персонаж, один з отаманів повстань, відомих як Коліївщина, що відбувалися на Правобережній Україні у XVIII ст. Від голоду та утисків у своєму рідному селі він збурює селян на боротьбу проти панів та долучається до інших керманичів Гайдамаччини Івана Гонти і Максима Залізняка. Пліч-опліч з ним борються не лише український бідняк, але і єврей-ремісник, селянин-поляк, солдат-росіянин. Проте зрада з боку власної еліти і підступний удар з боку російської армії придушує повстання.

Уперше Іван Кавалерідзе звернувся до теми селянських постань у своєму дебютному фільмі “Злива“, тоді джерелами натхненням для нього слугували не так реальні історичні події, як поема Тараса Шевченка “Гайдамаки” та однойменна вистава Леся Курбаса. У “Коліївщині” режисер продовжує спроби поєднати пластичні мистецтва, передусім скульптуру, з кінематографом. Важливою характеристикою образів героїв стає їхня мова – Кавалерідзе створює новаторський поліфонічний твір, в якому представники різних націй говорять кожен своєю мовою. Ця багатомовність органічно переплітається з народними піснями, голосіннями і авангардною музикою композитора Павла Толстякова.


Ретроспективна програма «Поетичне кіно. Витоки» складається із фільмів, які стали предтечею бурхливої хвилі 1960-х—1970-х.

У рамках цієї програми поговоримо про межі поетичного та його означення. Через вступні лекції та відкриті дискусії спробуємо підважити та розширити класичний канон течії. Здувши з неї пил, поглянемо на головну хвилю українського кіно через сучасну оптику та європейський контекст.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ