Кінолекторій: Глухота. Історія українського кіно 2000-х
ЧЕТВЕР
27 КВІТНЯ
19:00
КІНОЛЕКТОРІЙ
5-Й ПОВЕРХ ДОВЖЕНКО-ЦЕНТРУ
Настання нового тисячоліття забобонні люди очікували прийдешнього кінця світу. Та світ не завалився, Земля не зійшла з орбіти й Сонце не спалило її материки та не знищило людство.
Українська держава й країна, які вони не були, продовжували нидіти, як не дивно багатьом, у географічному центрі Європи. Старший брат продовжував українськими ж кіноруками загарбувати тутешні ландшафти, маскуючи їх на кінематографічних і серіальних екранах під московські, пітерські й середньої смуги РФ.
Новітнє й страшно незалежне українське малокартиння виповзало з 1990-х і поглинало наші душі, думки й висотувало «братерські мрії» – саме 2000-го на екрани вийшов «Брат 2» Алєксєя Балабанова, де «мочать у сортирі» бандерівців та обіцяють «отвєтіть за Сєвастополь».
Іще кілька поколінь українських кінематографістів розчиняються як чужа кіноприслуга, відеомузична й рекламна потуга, російськомовна телемелодраматична байка.
Але українське суспільство пручається, протестує проти виборів кримінальника на президенство, проти повзучої корупції, якою б рідною вона здавалася. Активна частина соціуму дихалє палко й революційно.
Не змирилися й кінематографісти, які недодержавцям доводили, що без екранної культури неможлива сучасна й достойна Україна. Вони за власний кошт ентузіастично знімали сатиричне кіно, що зазнавало заборон. Вони домоглися світового мистецького визнання – «Золота пальма» Каннського фестивалю й два інженерно-технічні «Оскари» Американської кіноакадемії.
Олесь Санін дебютував фільмом «Мамай» про найзнаменитішого українського фольклорного героя…
Про лектора:
Володимир Войтенко – кінознавець, кінокритик, редактор, сценарист.
Очолював часописи «Кіно» (1997 – 1998), «KINO-KOЛО» (1997 – 2008) та «CINEMA» (2006 – 2007). Нині як головний редактор працює над першим числом відновлюваного часопису «КІНО-КОЛО». Член Комітету з Національної премії ім. Т. Шевченка (2019 – 2023) й Комітету з Держпремії ім. О. Довженка. Голова Правління Спілки кінокритиків України (2018 – 2023) та член Правління Української кіноакадемії.
________________________
«Як перестати хвилюватися та полюбити українське кіно» – це масштабний лекторій, організований Довженко-Центром за підтримки Громадської організації «Музей сучасного мистецтва» / MOCA NGO (Київ) у рамках співпраці Ukrainian Emergency Art Fund та Teiger Foundation щодо підтримки української культури в умовах війни через втілення значущих кураторських проєктів.