КІНОПОКАЗ “ПРАВО НА ЖІНКУ” ОЛЕКСІЯ КАПЛЕРА В КІНОТЕАТРІ “ЛІРА”

22 жовтня о 19.00 в кінотеатрі “Ліра” спільно з Музеєм-квартирою Миколи Бажана ми розпочинаємо цикл показів фільмів, сценарії до яких створив Микола Бажан, український поет-авангардист, талановитий засновник і багатолітній редактор революційного для свого часу журналу “Кіно”.

Фільм Олексія Каплера “Право на жінку” (“Студентка” / “Делегатка”, 1930) – рідкісний прикладу урбаністичного кіно в ігровому жанрі, сценарій до якого Каплер написав спільно з Бажаном. Цікава постать самого Каплера – сина заможного власника київських Каплеровських (Московських) лазень, що розташовувались в сусідньому з теперішнім кінотеатром “Жовтень” будинку. 1929 року Каплер працює асистентом Довженка на зйомках “Арсенала”. 1942 року Каплер закрутив роман з дочкою Сталіна, за що більше 10 років поневірявся по таборам. Проте чи не найвідоміша його роль – ведучого програми “Кінопанорама” в 1970-х роках на центральному Тб. 

Нинішній захід – перший кінотеатральний показ “Права на жінку” після прем’єри та прокату в 1930-х. Фільм було оцифровано Лабораторією Центру Довженка, фільмокопія якого зберігається в Кіноархіві в єдиному екземплярі.

«Право на жінку» (Україна, 1930), 39′

Українфільм (Київ)

Режисер: Олексій Каплер

Сценаристи: Олексій Каплер, Микола Бажан

Оператор: Владімір Окуліч

У ролях: Тетяна Златогорова, Володимир Сокирко, Іван Скуратов, Тетяна Мухіна

Головна героїня залишає чоловіка і разом із малою дитиною вирушає до міста щоб навчатися в медичному інституті. Студентське життя виявляється непростим із дитиною на руках, більше того, хлопчик захворює і вмирає. Трагічна смерть сина тільки переконує жінку йти обраним шляхом – вона стає професійним лікарем і рятує життя інших дітей.

Фільм зберігся без 4-ї частини. Сценарій до стрічки написав редактор журналу «Кіно», перекладач і поет Микола Бажан у співавторстві з режисером стрічки Олексієм Каплером. Це одна із трьох режисерських робіт Олексія Каплера, в майбутньому відомого сценариста, учасника і співзасновника театру ФЕКС (Фабрики ексцентричного актора). В 1920-х роках Каплер, разом із Юткевичем, Козинцевим і Траубергом створили в Києві театр «Арлекін». Ексцентричну акторську гру Каплер переніс і в свої кінематографічні роботи. Головну роль у стрічці зіграла перша дружина режисера Тетяна Златогорова, яка потім була репресована і загинула. У фільмі піднімається актуальне на той час питання прав жінок на кар’єру і участь в трудовій діяльності, яка особливо активно заохочувалося в період колективізації та індустріалізації наприкінці 1920-х – початку 1930-х років.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ