КІНОПОКАЗ “АЛІМ”ГЕОРГІЯ ТАСІНА В МУЗЕЇ ЛІТЕРАТУРИ УКРАЇНИ

На завершення спільного проекту Музею-квартири Миколи Бажана та Національного центру Олександра Довженка, запрошуємо в середу, 18 листопада о 18.30, на показ фільму Георгія Тасіна “АЛІМ” (1926), з фонограмою музичного супроводу всесвітньовідомого кримсько-татарського музиканта-віртуоза Енвера Ізмайлова.

Показ відбудеться у приміщенні Національного музею літератури України, за адресою: Богдана Хмельницького, 11.

“АЛІМ” (1926), 61 хв.

2-а кінофабрика ВУФКУ, Ялта

Режисер: Георгій Тасін

Оператори: Володимир Лемке, Михайло Бельський, Андрій Майнс

В ролях: Хайрі Емір-заде, Ассіє Емір-заде, В.Колпашников, Олександр Арбо, К.Умеров.

Крим. Середина ХІХ ст. На шкіряній фабриці Алі-бая працює селянин Алім. Протестуючи проти нелюдських умов праці, він підбурює працівників до бунту. Для придушення повстання прибуває загін казаків. Алім з товаришами тікає в гори. Його ім’я наводить жах на поміщиків, мурзів та чиновників. Проти кримськотатарського Робіна Гуда влада знов відправляє війська…

Сюжет фільму заснований на кримськотатарській легенді, перетвореній 1925 року на п’єсу кримськотатарським поетом, режисером і драматургом Іпчі Умером. Зйомки фільму за сценарієм українського поета-авангардиста Миколи Бажана розпочалися восени 1925 року, коли політика коренізації в національних респубіках спричинила запит на національні сюжети. Стрічка знімалася на Чатир-Дазі та Ай-Петрі до кінця літа 1926 року. Прем’єра фільму відбулася 16 серпня. Зйомки консультував директор кримського національного музею. Фільм зажив широкої популярності й 1927 року був експортований до Берліна та Парижа.

1935 року фільм було перемонтовано й випущено в прокат в новій редакції. Таємним розпорядженням «Українфільму» від 21 квітня 1937 року № 700/р стрічку було заборонено до показу, а копії знищено.

Показ відбудеться в рамках циклу показів фільмів, сценарії до яких створив Микола Бажан, український поет-авангардист, засновник і редактор журналу “Кіно”. Співорганізаторами показу виступили кримськотатарська Громадська організація «ElCheber» і Центр культури та ремесел «Тамга».

Перед початком сеансу можна буде оглянути виставку кримськотатарського декоративно-прикладного мистецтва, поспілкуватися із представниками Центру «Тамга» й ГО «El-Cheber» та поласувати запашною кримською кавою із солодощами.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ