КІНОПЕРФОРМАНС “ОРДЕР НА АРЕШТ” В ЦЕНТРІ ДОВЖЕНКА

У п’ятницю, 28 жовтня, в Довженко-Центрі відбудеться показ відреставрованого фільму «Ордер на арешт» (1926) Георгія Тасіна із живим музичним супроводом від самобутніх альтернативників Вагоновожатые.

Кіноперформанс проходитиме в рамках 46-го МКФ Молодість і осіннього циклу освітньої програми КУЛЬТУРФІЛЬМ: «Femme Mute», присвяченого репрезентації жінки в українському німому.

«Культурфільм» – кіно-лекційна освітня програма Центру Довженка, формат якої виходить за рамки академічної кіноосвіти. В рамках проекту кіно розглядається в його соціальному, культурному та історичному вимірах. Ця міждисциплінарна ініціатива поєднує сінефільський досвід з аналітичним – тематичні ретроспективи фільмів з їх критичним осмисленням у форматі лекцій українських та іноземних кінознавців, істориків, філософів і дослідників культури.

Цикл «Femme Mute» аналізує, яким було і як змінювалось в українському кінематографі 1920-х – початку 1930-х років бачення жінки і ставлення до ґендерного розподілу в суспільстві. Показово, що фільми початку століття піднімають проблеми, які й досі не були остаточно вирішені. Чи був сформований «жіночий погляд» на жінку у візуальних медіа і чи отримала вона свій голос в кіно і суспільстві через понад 120 років, відколи перша жінка з’явилася на екрані?

Проект «Культурфільм. Femme Mute» відбувається за підтримки: Фонду Рози Люксембург в Україні / Rosa Luxemburg Stiftung.

Facebook-подія: www.facebook.com/events/1033606263424264/

Початок перформансу: 19:00

Вхід на захід вільний

28 жовтня, 19:00

ОРДЕР НА АРЕШТ                                                       

1926 УСРР, ВУФКУ (Ялта) , 84 хв.

Режисер: Георгій Тасін

Сценарист: Соломон Лазурін

Оператор: Альберт Кюн

Художник: Володимир Баллюзек

У ролях:  Віра Варецька, Хайрі Емір-заде, Алік Ліговецький, М. Кутузов, Ніколай Панов, Шорохова

«Червоні» залишають місто, голова ревкому Сергій Каргальський просить свою дружину Надію залишитися і переховати у себе таємний пакунок з документами. «Білі» входять в місто і одразу з’являються з обшуком на порозі Надії.

Пакунок не знайдено, однак Надію заарештовують. «Білий» офіцер контррозвідник довго допитує її в садибі-штабі. Однак Надія твердо мовчить і сумлінно приховує місце знаходження пакунка, попри шантаж і загрози її сину, чоловіку і навіть глузду.

«Ордер на арешт» – перший український радянський фільм, який тематизує традиційне мовчання жінки. Надію силують говорити, однак саме через навик мовчання вона протистоїть раціональному світові чоловіків і війни.

Допит Надії Карагальскої перетворюється фактично на радянський аналог судового процесу з «Пристрастей Жанни Д’Арк», які Карл Теодор Дреєр зніме через два роки після фільму Тасіна. Тому попри свою розважальну ауру з шпигунськими перевтіленнями, психологічними тортурами та романтикою революційних комітетів, «Ордер на арешт» є в той же час роздумом про емансипацію жінки та її роль в історичних та соціальних процесах громадянських війн.

«ВАГОНОВОЖАТЫЕ – це досвідчена команда працівників трамвайного депо, які випадково виявили в салоні забутий кимось із пасажирів семплер і мікрофон. Гітара і барабани у них вже були. З тих пір їх майже не бачили в ремонтних боксах. Вони складають, записують і подорожують. Пропагують електронну екологію».

Український музичний гурт у 2013 році заснував фронтмен дніпропетровського гурту “И друг мой грузовик” Антон Слепаков та гітарист Валентин Панюта, в минулому учасник гурту “Lюк”.

Музиканти виступали на фестивалях Атлас Вікенд, “Джаз Коктебель”, Республіка фест, Mirium Music Festival та інших. Жанри: electronic rock, IDM, spoken word. Учасники гурту: Антон Слепаков, Валентин Панюта, Станіслав Іващенкою.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ