КІНОПЕРФОРМАНС “КОЛО ДЗИҐИ. ОДИНАДЦЯТИЙ” НА 66-МУ БЕРЛІНАЛЕ
Berlin, Kino BABYLON (Rosa-Luxemburg-Straße 30)
Національний центр Олександра Довженка спільно з Всеукраїнським благодійним фондом Ігоря Янковського «Ініціатива заради майбутнього» на підтримку участі України в 66-му Міжнародному кінофестивалі в Берліні організовують в німецькій столиці музичний кіноперформанс «Коло Дзиґи. Одинадцятий». Показ стане заключним заходом в низці українських активацій цьогорічного Берлінале та відбувається у співпраці з Посольством України у ФРН.
«Одинадцятий» (1928) – перша з трьох авангардистських стрічок, знятих Дзиґою Вертовим та його братом оператором Михаїлом Кауфманом в Україні на базі щойно відкритої Київської кіностудії ВУФКУ. Присвячений успіхам першої п’ятирічки на Донбасі, фільм оповідає про прискорену промислову модернізацію Сходу України, що спричинила перетворення аграрної країни в індустріальну. «Одинадцятий» – перший експеримент Вертова на шляху реалізації його програми винайдення відокремленої від мови театру та літератури специфічної мови кіно, в якій камера безпосередньо фіксує сиру матерію життя; програми, що вповні була реалізована Вертовим в його наступному українському фільмі «Людина з кіноапаратом» (1929).
Показом фільму організатори хочуть привернути увагу до минулого та майбутнього Донбасу, регіону, чий індустріальний потенціал, створюваний десятиліттями, було знищено впродовж двох років війни та прихованої російської окупації.
Ігор Янковський, засновник Всеукраїнського благодійного Фонду «Ініціатива заради майбутнього»: «Дуже важливим є повернення у світовий культурний контекст шедеврів українського кінематографу початку 20-го сторіччя. Багато років видатні постаті вітчизняного кінематографу на кшталт Дзиґи Вертова були спочатку заборонені, а потім стерті з української культурної мапи, розчинені в загальній масі радянських митців. Наше завдання – відокремити українське культурне надбання від загальнорадянського, продемонструвати усьому світу, що навіть у радянські часи український кінематограф мав свої неповторні риси, розвивався за власним сценарієм».
«Одинадцятий» було відреставровано на базі Національного центру Олександра Довженка наприкінці 2012 року. Показу фільму передуватиме демонстрація анімаційного рекламного ролику фільму, створеного 1928 року імовірно аніматором Євгеном Макаровим за участі самого Дзиґи Вертова, який було віднайдено в Нідерландах лише на початку 1990-х років.
Музичний супровід до фільму створено українським композитором Антоном Байбаковим на замовлення Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в рамках серійного проекту музичних кіноперформансів «Коло Дзиґи». Сучасний музичний супровід до фільму виконають наживо Антон Байбаков (електроніка) та Софія Турта (клавішні).
20 лютого о 19.00 в легендарному артхаусному кінотеатрі Kino BABYLON (Rosa-Luxemburg-Straße 30), побудованому в рік виходу фільму «Одинадцятий» на екрани, на честь кінопоказу в Берліні відбудеться український прийом.
Всеукраїнський благодійний фонд Ігоря Янковського «Ініціатива заради майбутнього» також виступив спонсором поїздки на Берлінале української кіноделегації в складі молодих українських режисерів-переможців національних конкурсів міжнародних кінофестивалів, надавши їм тревел-гранти. В складі делегації фестиваль відвідають Максим Ксьонда, Максим Сердюк, Нікон Романченко, Катерина Горностай та Наріман Алієв, чий фільм «Без тебе» / «Sensiz» візьме участь в офіційній конкурсній програмі цьогорічного Берлінале (секція Generation 14+).