КІНОКЛУБ OLDSCHOOL. УКРАЇНСЬКІ КІНОХІТИ 1920-Х

В рамках Паралельної програми Музею кіно: Виставки ВУФКУ. Lost & Found щосереди о 19:00 у вересні-жовтні Довженко-Центр показує рідкісні фільми Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ).

Перший блокбастер, перший шпигунський детектив, перший істерн, перший монтажний документальний фільм, перша науково-популярна стрічка!

Раритетні фільми, які ще донедавна вважалися втраченими або загубленими впродовж майже століття, звучатимуть по-новому із саундтреками від сучасних музикантів (у запису).

Програма показів:

25.09.2019 – 19:00. «ДОКУМЕНТИ ЕПОХИ» (1928, 67 хв. Автор-монтажер: Леонід Могилевський). Музика (в записі): Сон Совы / Son Sovy, 2018.

«Документи епохи» — найбільш відомий монтажний документальний фільм ВУФКУ, створений на основі 150 000 метрів хроніки 1917–1922 років. Стрічка є надзвичайно цінним візуальним свідченням драматичних сторінок української історії ХХ ст. – тут можна побачити рідкісні кадри із гетьманом Скоропадським, Симоном Петлюрою та іншими тогочасними політичними діячами.

Режисер Леонід Могилевський – український, французький, італійський американський режисер, який після еміграції з СРСР збудував успішну кар’єру в Європі та США. Фільми Леоніда Моґі «Париж уночі» (1943) та «Аравійська операція» (1944) Квентін Тарантіно згадує серед стрічок, які надихали його на створення «Безславних виродків» (2009), ставлячи їх в один ряд із роботами Жана Ренуара та Фріца Ланґa.

Музику до картини в 2018 році на замовлення Довженко-Центру створив міні-оркестр Сон Сови, що складається з клавішних (Кирило Цуканов), віолончелі (Євгенія Дячук) та саксофону (Михайло Сарана).

Більше про фільм

Більше про режисера

02.10.2019 – 19:00. «УКРАЗІЯ» (1925, 63 хв. Режисер: Петро Чардинін; монтажна версія 2012 року). Музика (у записі): Minimatikon, 2013.

Перший український пригодницький детектив став одним із перших блокбастерів того часу. Шпигунська історія про інтервенцію білогвардійців на північ України.

Режисер Петро Чардинін (Пьотр Красавцев) – піонер російського, латвійського та українського кіно, автор кількох найдорожчих постановок ВУФКУ.

Сучасний саундтрек до фільму в 2013 році на замовлення Довженко-Центру створив гурт Minimatikon — заснований спеціально для озвучування німого кіно проєкт польського гурту Orange the Juice.

Більше про фільм

Більше про режисера

09.10.2019 – 19:00. «АЛІМ» (1926, 61 хв. Режисер: Георгій Тасін). Музика (у записі): Енвер Ізмайлов (Enver Izmaylov), 2014.

Перший радянський істерн був знятий за мотивами кримськотатарської легенди, перетвореної 1925 року на п’єсу репресованим кримськотатарським письменником Іпчі Умером. Таємним розпорядженням «Українфільму» від 21 квітня 1937 року № 700/р стрічку заборонили до показу, а копії знищили.

Музику до картини в 2014 році на замовлення Довженко-Центру створив Енвер Ізмайлов — відомий український джазмен кримськотатарського походження, віртуоз-гітарист і композитор, Народний артист України.

Більше про фільм

Більше про режисера

16.10.2019 – 19:00. «ЛЮДИНА І МАВПА» (1930, 71 хв. Режисери: Андрій Вінницький, Юзеф Мурін). Музика (у записі): Ptakh_Jung, 2018.

Один із перших українських повнометражних наукових фільмів «Людина і мавпа» дослідники Довженко-Центру віднайшли в японському Національному кіноархіві. Стрічка чи не вперше ілюструє теорію Дарвіна про еволюцію видів. Тогочасна кінокритика згадує «Людину і мавпу» серед кращих зразків науково-популярного кіно. А режисер стрічки Андрій Вінницький через 16 років отримав відзнаку за короткометражний науковий фільм «Сонячне плем’я» в спеціальній програмі Каннського кінофестивалю.

Сучасний оригінальний саундтрек фільму на замовлення Довженко-Центру в 2018 році створив гурт Ptakh_Jung — дует електронного продюсера Антона Дегтярьова (Птах) та гітариста-експериментатора Володимира Бабушкіна (Юнг).

Більше про фільм

23 жовтня – 19:00 – «ВІТЕР З ПОРОГІВ» (1929, 64 хв. Режисер: Арнольд Кордюм). Музика (у записі): Artokrats, 2014.

«Вітер з порогів» — традиційний, на перший погляд, агітфільм про боротьбу нового зі старим і переможну ходу радянської індустріалізації. Проте режисер Арнольд Кордюм більше зосереджується на антигуманістиних наслідках таких перетворень, а саме затоплення дніпровських порогів під час будівництва ДніпроГЕС у 1927-му р. та долі окремо взятої сім’ї прибережного села.

Музику до картини на замовлення Довженко-Центру в 2014 році створив Одеський інструментальний колектив Artokrats, заснований році молодою композиторкою та піаністкою Мариною Бойко.

Більше про фільм

Більше про режисера

30.10.2019 – 19:00. «ПЕРЕКОП» (1930, 38 хв. Режисер: Іван Кавалерідзе). Музика (у записі): Надто сонна (2sleepy), 2010.

Німий революційний епос «Перекоп» Іван Кавалерідзе знімає про Перекопсько-Чонгарську операцію (1920), в ході якої Червона армія на чолі з загонами Нестора Махна перемогла Врангеля, взяла Крим та, за аксіомою радянської історіографії, поклала кінець громадянській війні.

Музику до картини на замовлення фестивалю «Німі ночі» в 2010 році створив незалежний електронний проєкт Надто сонна (2sleepy), заснований Севою Солнцевим і Андрієм Прокопенком в 2004 році.

Іван Кавалерідзе (1887–1978) – скульптор та режисер, автор найперших повнофігурних пам’ятників Тарасу Шевченку та більшовистському політичному діячу Артему (один із перших конструктивістських монументів Європи), режисер кількох історичних авангардних стрічок, а після соцреалістичного повороту в радянському мистецтві – піонер кіноопер.

Більше про фільм

Більше про режисера

Вхід на всі події Кіноклубу OLDSCHOOL за квитком Музею кіно: Виставка ВУФКУ. Lost & Found. Будь-який квиток на виставку є абонементом на всі покази циклу.

Локація: Кінолекторій, 5 поверх.

Вхідний квиток на виставку ВУФКУ. Lost & Found – 80 грн., пільговий – 50 грн.

Пільговий квиток – школярі з 11 років, студенти та пенсіонери за наявності дійсного посвідчення.

Вхід вільний для співробітників музеїв, дітей до 10 років, осіб з інвалідністю 1-2 групи, учасників бойових дій за наявності дійсного посвідчення.

Виставковий простір доступний для людей з інвалідністю.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ