КІНОКЛУБ “OLDSCHOOL”. НЕВІДОМІ 90-ТІ

З 19 вересня в лоббі Довженко-Центру розпочнеться нове кіноклубне життя Києва. Відтепер кожної середи о 19:00 дивимось та розмовляємо про найдивовижніші фільмі усіх жанрів та напрямків. Перша наша програма присвячена маловідомому українському кіно 90-х.

90-ті рокі – одне з найцікавіших та найбурхливіших десятиліть в новітній історії України. Десятиліття великих надій та розчарувань, свободи та її переосмислення. В цей період в Україні з’явилося нове покоління режисерів, яке займалося пошуками себе в нових умовах, намагалося всупереч всьому знімати кіно, іноді знаходячи на нього кошти найдивовижнішими шляхами.

Ось тільки за всіма надіями на новий прорив, пік українського кіно 90-х прийшовся на перші роки незалежності, після чого розпочався довгий період стагнацій, неможливості знімати й неспроможності реалізовувати себе.

Навіть в такій ситуації в 90-ті з’являлися непересічні фільми. Більшість з цих стрічок навіть в той час не мали свого глядача через проблеми прокату та реалізації кіно, але сьогодні вони виглядають як ніколи актуальними, в черговий раз нагадуючи, що кіно в незалежній Україні від самого свого початку мало власний голос і в більш сприятливих умовах його доля могла скластися інакше.

В рамках програми «Невідомі 90-ті» ми подивимося знакові українські фільми 90-х та спробуємо осмислити їх місце в соціокультурному контексті того часу. Для цього кожен показ буде супроводжуватиметься вступним словом куратора програми – провідного кінознавця Довженко-Центра Станіслава Битюцького, який займається дослідженням цього періоду в українській історії, а також зустрічами та розмовами з самими режисерами.

РОЗКЛАД ПОКАЗІВ:

19 вересня, 19:00

Перші кроки. Найкращі короткометражні фільми 90-х

26 вересня,19:00

Історія кохання. «Жорстока фантазія», реж. Олена Дем’яненко, 1994 

3 жовтня, 19:00

Буремні часи. «Путана», реж. Олександр Ісаєв, 1991

10 жовтня, 19:00

Горрор по-українські. «Оберіг», реж. Микола Рашеєв, 1990

17 жовтня, 19:00

Віднайдені традиції. «Голос трави», реж. Наталя Мотузко, 1992

Вхід вільний

СКАЧАТИ ПОВНУ ПРОГРАМУ ПОКАЗІВ

Короткометражні фільми

19 вересня

ПЕРШІ КРОКИ

Із життя чудової людини тов. Грузілова

ВДІК, 1990, 20 хв.

Режисер: Олег Чорний

Оператор: Сергій Бойко

У ролях: Олександр Онуров, Георгій Гавриленко, Юрій Гребельник, Олександр Вілков, Наум Норєц, Вікторія Мілотворська.

Комедійна історія радянського Робіна Гуда, який намагається наставити на вірнийшлях усіх оточуючих. Дебютний фільм режисера Олега Чорного у виглядівіршованого фарса показує зламний момент переходу від радянської ідеології добурхливих подій 90-х, викриваючи різницю між ідеологічною програмою того часу тареальністю, що насправді мала з нею вельми мало спільного. В 1990 році фільм отримав спеціальний диплом кінофестивалю «Молодість» «За поезію в кіно».

Добрий ранок

Київський інститут ім. Карпенка-Карого, 1994, 20 хв.

Режисер: Галина Кувівчак-Сахно

Оператор: Анатолій Сахно

У ролях: Олена Пономаренко, Василь Баша, Віталій Лінецький, Филип Ілленко,Констянтин Шафоренко

Курсова роботи студентки майстерні Юрія Ілленка Галини Кувівчак-Сахно.

Екзальтована молода жінка вирушає на зустріч з канадським гостем, який приїхав до неї за дуже делікатною справою – стати батьком її майбутньої дитини. Проте незвичні пригоди по дорозі повністю змінюють всі їхні плани. Учасник кінофестивалю«Молодість» та фестивалю у Клермон-Ферран (Франція).

Перший український фільм, права на який придбали у Франції (канал Canal+).

Недільна втеча

Київський інститут ім. Карпенка-Карого, 1990, 20 хв.

Режисер: Наталя Андрійченко

Оператор: Норман Вентура

У ролях: Анна Альгулін, Сергій Родіонов, Євген Морозов

Курсова робота Наталі Андрійченко, режисерки культової стрічки «Шамара», зафільмована за оповіданням «Система доктора Смоля і професора Перро» Едгара По і сценарієм Андрія Куркова.

Вийшовши із дому молода дівчина знайомиться із водієм трамваю та проводить з ним один дуже незвичний день, де будуть катання по

Києву, несподівані зустрічі і, звісно, любов. Фільм було показано на кінофестивалях «Пролог», «Молодість», МКФ у Кретеї та Упсалі.

Дім на зламі

Київський інститут ім. Карпенка-Карого, 1996, 10 хв.

Режисер: Олександра Хребтова

Оператор: Олександр Мордерер

У ролях: Арсеній Фінберг, Ірина Мазур, Соня Ілліч, Олег Масленіков

Переддипломна робота студентки майстерні В’ячеслава Криштофовича.

Інтимна розповідь про одну маленьку родину та світ, побачений дитячим поглядом. «Дім на зламі» отримав одну з премій фестивалю «Свята Анна», був показаний на кінофестивалі «Пролог» і свого часу отримав дуже схвальні відгуки критиків, що визначали в ньому делікатність та режисерську майстерність.

Посилка для Маргарет Тетчер

Кіностудія імені Олександра Довженка, творче об’єднання «Промінь», 1990, 36 хв.

Режисер: Вадим Кастеллі

Оператор: Ігор Щербаков

У ролях: Володимир Олексієнко, Леонід Яновський, Олексій Горбунов, ЛеонідБухтіяров

Анекдотична історія про діда з українського села, який розписав дерев’яні яйця і вирішив надіслати їх самій Маргарет Тетчер. Радянська система заборонила цю посилку, але дід знайшов спосіб все ж таки надіслати «залізній леді» українського гостинця. В1990 році фільм отримав диплом кінофестиваля «Молодість» «За гротеск та політичну далекоглядність», після чого був відібраний до міжнародногокіно фестивалю студентських фільмів у Потсдамі.  

Повнометражні фільми

26 вересня

ІСТОРІЯ КОХАННЯ

Жорстока фантазія

Літа-Д, Україна, Литва, 1994, 56 хв.

Режисер: Олена Дем’яненко

Автор сценарію: Олена Дем’яненко

Оператор: Олексій Степанов

У ролях: Ірина Купченко, Дмитро Лаленков, Володимир Опанасенко, Валерія Чумакова

Одного разу фея, що живе усамітнено в своєму замку, знаходить молодого хлопця. Вони виходжує його і закохується в нього. Ось тільки хлопець зовсім не поспішає відповідати їй взаємністю, а більш того, знаходить собі інший об’єкт зацікавлення.

Перша повнометражна стрічки Олени Дем’яненко («Моя бабуся Фанні Каплан») та один з найкращих дебютів в історії незалежного українського кіно. Це вишукана історіяпро кохання та мудрість, що доступні не кожному. Фільм, знятий в 1994 році замотивами п’єси П’єра де Маріво «Арлекін, вихований в любові», і досі вражає своєюінтимністю, красою та режисерською роботою, що нагадую таких великих майстрівсвітового кіна як Мануєль де Олівейра.

«Жорстока фантазія» отримала нагороду кінофестивалю «Молодість» 1994 року – диплом Асоціації діячів кіноосвіти «За кращий фільм про кохання». Головну роль устрічці зіграла відома акторка Ірина Купченко, яка виросла в Києві, а головначоловіча роль дісталась тоді ще починаючому акторові Дмитрові Лаленкову(«Леся+Рома»).

Режисерка Олена Дем’яненко дебютувала в кіно короткометражним фільмом «Айтаварас», який було повністю знято у Литві. Її другий повнометражний фільм – «Дві Юлії» був визнаний найкращим українським фільмом 1998 року, отримавши премію «Арсенал», яку за рік до того було вручено Кірі Муратовій за стрічку «Три історії».

3 жовтня

БУРЕМНІ ЧАСИ

Путана

 Одеська кіностудія, 1991, 80 хв.

Режисер: Олександр Ісаєв

Автор сценарію: Олександр Ісаєв

Оператор: Вадим Авлошенко

У ролях: Олена Шевченко, Ірина Безрукова, Катерина Кміт, Павло Соколов.

Історія з життя працівниць найдавнішої професії, що намагаються знайти своє місцепід сонцем в Одесі 90-х. Ось тільки навколишній світ виявляється неприхильним до будь-кого і за мрії про щастя кожному доводиться платити занадто високу ціну.

Після занадто романтизованої «Інтердівчинки», «Путана» стала першою спробою в пострадянському кіно показити без прикрас побут повій. У фільмі їх життя тіснопов’язано з буремними 90-ми: з його кримінальними розбірками та відчуттям, що людське життя повністю втратило свою цінність.

Проте навіть за таким сюжетом,режисерові стрічки Олександру Ісаєву вдалося уникнути так званою «чорнухи», зробивши скоріш зліпок епохи з його надіями, трагічними долями та вірою в кращілюдські якості.Сам Олександр Ісаєв – досить непересічна фігура в історії українського кіно.

Проживаючи в Одесі, від з 70-х років він працював як сценарист, в 90-х на Одеській кіностудії зумів дебютувати як режисер зі стрічкою «Путана». Після чого написав сценарій скандального фільму «Шоу-бой» та зафільмував драму «Зроби мені боляче» з Ганною Самохіною у головній ролі. Але досить скоро Ісаєв повністю відійшов від кіно та присвятив себе науці. Сьогодні він працює професором кафедри маркетингу та комерції одного з університетів у Владивостоку та відомий перш за все як автор десятків наукових статей.

10 жовтня

ГОРОР ПО-УКРАЇНСЬКИ

Оберіг

Кіностудія імені Олександра Довженка, 1990, 83 хв.

Режисер: Микола Рашеєв

Автори сценарію: Георгій Миколаєв, Микола Рашеєв

Оператор: Фелікс Гілевич

У ролях: Валерій Гаркалін, Олександр Буреєв, Оксана Калібердра, Наталя Єгорова.

Історія двох побратимів з далекого поліського села, які перебралися до Києва в пошуках кращої долі. Один з них одразу опиняється у вирі життя, інший – на його узбіччі. Після загадкової смерті першого з них, його справу продовжує другий. Проте його шлях до гори зіштовхується з неабиякою перешкодою – поступово він перетворюються на справжнісінького вурдалака.Знятий за творами Володимира Дрозда, «Оберіг» – один з рідкісних горорів в історії українського кіно.

На відміну від того ж «Вія» (першого знакового українсько гогорору) місцем фантастичних подій виявляється Київ, а до містичної складової додаються ще елементи соціального реалізму і навіть комедії абсурду. Все разом це створює похмуру історію про вічну опозицію між селом та містом, класичну для 90-хрозповідь про прихід доби «несподіваних можливостей» та розповідь про маленьку людину, що поступово втрачає не лише своє коріння, але й себе.

«Оберіг» – це останній фільм режисера Микола Рашеєва, що більшу частину своєї кар’єри знімав комедійні історії, а його найвідомішою роботою і досі лишається фільм «Бумбараш». Проте саме «Оберіг» можна вважати найбільш непересічною та унікальною стрічкою в його фільмографії, і разом з тим фільмом з найбільш трагічнішою долею. Адже цю кінокартину свого часу так і не випустили до прокату, показавши лише в ряді кіноклубів та пізно в ночі на деяких українських телеканалах.

17 жовтня.

ВІДНАЙДЕНІ ТРАДИЦІЇ

Голос трави

Одеська кіностудія, 1992, 87 хв.

Режисер: Наталя Мотузко

Автор сценарію: Наталя Мотузко

Оператор: Володимир Вернигор

У ролях: Раїса Недашківська, Ольга Сумська, Сергій Севастьянов, Сергій Тарасов.

Містична драма за мотивами оповідань Валерія Шевчука. Стара чаклунка вирішує передати всі свої знання молодій чарівниці. Вона бере над нею шевство, навчає всім примудростям, забуваючи сказали лише про одне – що за свій дар і за можливість бути собою молода дівчина муситиме заплатити велику ціну.

Другий фільм Наталі Мотузко, знятий на Одеській кіностудії – це приклад того, чим насправді могло стати українське поетичне кіно.

Надихаючись українською міфологією, Наталя Мотузко зуміла зняти вишуканий фільм, який поєднує традиції українського кіно, фольклорність з елементами фентезі. Саме в цьому фільмі одну зі своїх перших ролей зіграла тоді ще акторка-початківиця Ольга Сумська, а роль старшої чаклунки дісталася видатній українській акторці Раїсі Недашківській.

Як і більшість українських стрічок того часу, «Голос трави» фактично не мав прокату і довгий час був майже невідомим українському глядачу. І це при тому, що його світова прем’єра відбулася на престижному Берлінському кінофестивалі, де фільм отримав схвальні відгуки, в тому числі і як приклад справжнього феміністичного кіно.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ