КІНОКАБАРЕ “ПОТЯГ ДОДОМУ”: УКРАЇНСЬКІ ЛЕГЕНДИ У СВІТОВОМУ КІНО

27 лютого Довженко-Центр запрошує у вишукане Кінокабаре «Потяг додому» – вечір кіно, музики та історій із життя кінодіви РЕНАТИ БОГДАНСЬКОЇ (1917-2010).

Вперше в Україні буде показано фрагменти фільму «Великий шлях» (1946, Польща, Італія) всесвітньо відомого режисера Міхала Вашинського, у якому дебютувала Рената Богданська, та унікальні кадри з життя зірки.

Журналіст, письменник і дипломат Богдан Нагайло розповість про неординарну долю зірки львівської джазової сцени 1930-х, її шлях через усю Євразію аж до Лондона, де вона оселилася після Другої світової війни: із рідкісних документів й уривків фільмів, маловідомих фактів та спогадів постане полотно культурного життя в Україні між двома світовими війнами та історія українського кінематографу в еміграції.

В атмосферу 1930-х глядачів перенесуть романси з репертуару Ренати Богданської часів її участі в оркестрі легендарного Богдана Весоловського «Ябцьо-Джаз» у Львові у живому виконанні Марічки Хміль (вокал) та Kyiv Orchestrio.

Рената Богданська (Ірена Яросевич, Ірена Андерс, 1917-2010), польська акторка і співачка українського походження. Народилася у м. Фройденталь, донька Олени Нижанківської з музичного роду Нижанківських та Миколи Яросевича, капелана Українських січових стрільців. Ірена стала зіркою львівського джазу 1930-х років і саме з нею пов’язані злет і розквіт «Ябцьо-Джазу» та «Львівського теа-джазу». Другу світову війну пройшла у складі армії генерала Андерса через Персію (Іран) до італійського Монте-Кассіно, де польські війська в складі союзницьких сил здобули легендарну перемогу, що відкрила дорогу на Рим. В Італії Рената Богданська знялася в фільмах Міхала Вашинського «Велика дорога» (1946) та «Незнайомець із Сан-Маріно» (1946) разом з легендами італійського кіно Вітторіо де Сіка та Анною Маньяні. У 1948 році вийшла заміж за польського генерала та політичного діяча Владислава Андерса. Решту життя провела у Великій Британії, працювала на радіо «Вільна Європа» та ВВС, ставши лідеркою польської еміграції. Рената Богданська знялася лише у двох кінострічках, але її образ у «Великому шляху» є одним із найефектніших у європейському кінематографі.

«Великий шлях» (1946). Режисер Міхал Вашинський

Історія про закохану пару зі Львова, яку розлучили репресії та заслання до Сибіру. Вони знов зустрічаються лише на мить, коли вступають до новостворених загонів Польської армії. У її складі головний герой Адам (Альбін Оссовський) проходить Другу світову і у битві під Монте-Кассіно отримує поранення. У госпіталі медсестра знаходить його щоденник, на основі якого й розгортається сюжетна лінія фільму. Наречену Адама – Ірену – зіграла Рената Богданська.

Загалом художньо-документальна стрічка присвячена героїчним звершенням Польської армії у часи Другої світової війни і стала енциклопедичним прикладом польського патріотичного кіно. Легендарна пісня «Червоні маки на Монте-Кассіно», як  власне, і весь саундтрек, створені знаменитим композитором Генриком Варсом.

Прем’єра стрічки відбулася у Римі в 1946 р.

Фільм надано Фільмотекою Народовою у Варшаві.

Квитки – https://bit.ly/2N0ECch

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ