Гельсінкі: Кінопоказ «Прометей»

Селянського хлопця Івася примусово мобілізовано на Кавказ. Його дівчину пан насильно відправляє в бордель. Захопившись героїчним опором кавказців регулярній російській армії, Івась, повернувшись в рідне село, піднімає селянське повстання.

«Прометей» – один із центральних фільмів українського кінематографу 1930-х років. Кавалерідзе написав його сценарій за мотивами творчості та біографії Тараса Шевченка, надихаючись в першу чергу поемами «Прометей» та «Сон». До цього режисер додав й вельми особисту історію свого прадіда, який був насильно вивезений з батьківщини під час завоювання Росією Кавказу. А також чисельні історичні дослідження про завойовницьку політику Росії.

Знятий з епічним розмахом легендарним оператором Миколою Топчієм, фільм на початку був сприйнятий схвально як пресою, так і кінематографістами. Він також отримав урядову премію. Проте згодом в газеті «Правда» вийшла розгромна стаття. За нею було звинувачення в націоналізмі та критика від Сталіна. Як наслідок стрічку зняли з прокату та наказали переробити, але і це не врятувало фільм Кавалерідзе. Навіть після чисельних правок «Прометей» так  і не повернувся до кінотеатрів та протягом десятиліть пролежав «на полиці».

Стрічка посіла 30 місце в списку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ