ГЕРОЇЧНИЙ MAKE-UP: ІВАН (1932)
Національний художній музей України, вул. М. Грушевського, 6
Національний центр Олександра Довженка та Національний художній музей України продовжують спільний проект – «ГЕРОЇЧНИЙ MAKE-UP». Це серія кінопоказів, яка приурочена до спільної виставки НХМУ та Ґете-Інституту «Герої. Спроба інвентаризації».
27 лютого о 18.00 в НХМУ, вул. Грушевського, 6 (мапа) відбудеться наступний кінопоказ на тему “Робітник: герой без рис”, фільм «Іван» (1932, реж. Олександр Довженко).
Передмова: Михайло Собуцький, доктор філологічних наук, професор культурології НаУКМА.
ІВАН
УСРР
«Українфільм» (Київ)
1932
86 хв.
Автор сценарію і режисер Олександр Довженко
Оператори: Данило Демуцький, Юрій Єкельчик, Михайло Глідер
Художник: Юрій Хомаза
Композитори: Ігор Белза, Борис Лятошинський, Юлій Мейтус
У ролях: Петро Масоха, Степан Шагайда, Степан Шкурат, Олена Голик, Дмитро Голубинський, Микола Надемський, Олександр Хвиля, Терентій Юра
Перший звуковий фільм Довженка, в якому він експериментує не тільки з зображенням, а й уже зі звуком. Народний спів монтується з заводськими гудками, скреготом і гуркотом техніки, ліричні кадри потоків Дніпровських вод змінюються гігантськими металевими конструкціями. На екрані – двобій учасників першої п’ятирічки з природою, в результаті якого народиться ДніпроГЕС. На тлі цих масштабних подій відбувається боротьба і з людською природою – спроби перетворити селян на канонічних робітників-ударників, щоправда, не завжди вдалі. Цікаво, що найбільш завершений образ фільму, не герой-ударник, а прогульник, який не піддається «перевихованню». Саме в цьому персонажі Довженко «відвів душу» як майстер комедійного жанру. В 1934-му році фільм отримав нагороду на МКФ у Венеції.
Михайло Собуцький: ««Іван» стоїть не тільки на перетині звукової й німої епох у кіно, а й у точці максимально жорсткої «реконструктивної» (як тоді це називалося) діяльності «інженерів людських душ» і архітекторів суспільного буття. Скільки Іванів у Довженковому «Івані»? Бо у фільмі це просто «негероїчний герой», як казав сам О. Довженко: Іван – «герой, якого ведуть…» Серійне виробництво із селян пролетарських Іванів – той результат, який перш за все дозволяє говорити про конструктивізм естетики фільму «Іван»».
ВХІД: за квитком до музею (20 грн. для дорослих, 10 грн. для студентів, 5 грн. для пенсіонерів і школярів)
ГЕРОЇЧНИЙ MAKE-UP – цикл кінопоказів, що мають на меті дослідити способи конструювання образу Героя в українському радянському та пострадянському кіно.
Радянська влада з особливим пієтетом ставилися до кінематографу та його потенціалу. Кіно зіграло вирішальну роль в творенні радянської міфології та пантеону її офіційних героїв. Через кіно та діалог спробуємо дослідити способи конструювання образу «героя» в українському радянському та пострадянському кіно.
В рамках циклу ми розглянемо ключові фігури цієї міфології – Селянина, Робітника, Вождя, Поета, Бунтівника, Антигероя та інших – і звернемо увагу на особливості їх кінематографічної репрезентації, ідеологічну функцію та історичний контекст.
Тож слідом за виставкою «Герої: Спроба інвентаризації» ми спробуємо простежити, а разом із тим і підважити саму механіку героїзації i її наслідки для сучасної української культури.
Файл афіші для завантаження тут
Наступні кінопокази:
13 березня
Тема: Герой-зрадник-жертва: логіка окупації.
Фільм: «Нескорені» (1945, реж. Марк Донськой)
Передмова: Олена Стяжкіна
20 березня
Тема: Лікар:героїчні будні
Фільми: «Лікар» (1973, реж. Володимир Бортко), «20 років потому. Зустрічі з Амосовим» (1989, реж. Тимур Золоєв)
Передмова: Катерина Рубан
27 березня
Тема: Революціонерка: спектри фемінності
Фільм: «Гадюка» (1965, реж. Віктор Івченко)
Передмова: Анна Циба
3 квітня
Тема: Солдат: кризовий герой Перебудови.
Фільм: «Івін А» (1990, реж. Ігор Черницький)
Передмова: Олександр Телюк
17 квітня
Тема: Козаки: героїчні привиди нації.
Фільм: «Вперед за скарбами гетьмана» (1993, реж. Вадим Кастеллі)
Передмова: Стас Мензелевський
ВХІД: за квитком на виставку (20 грн)