ГЕРОЇЧНИЙ MAKE-UP. ЛІКАР: ГЕРОЇЧНІ БУДНІ

Національний центр Олександра Довженка та Національний художній музей України продовжують спільний проект – «ГЕРОЇЧНИЙ MAKE-UP».

20 березня о 18.00 в НХМУ, вул. Грушевського, 6 (мапа) відбудеться наступний кінопоказ на тему «Лікар: героїчні будні»,

Фільми: «Лікар» (1973, реж. Володимир Бортко),

«Микола Амосов» (1971, реж. Тимур Золоєв).

Передмова: Катерина Рубан, докторантка Нью-Йоркського університету, учасниця Центру візуальної культури, дослідниця радянської історії, до цього вивчала історію в Центральноєвропейському університеті (Будапешт), культурологію – в Києво-Могилянській Академії. В своїй докторській роботі вона досліджує заклади охорони здоров’я в СРСР і роль радянських лікарів у процесах совєтизації та модернізації суспільства.  

ЛІКАР

УССР

Одеська кіностудія

1973

24 хв.

Автор сценарію і режисер Володимир Бортко

Оператор: В. Манюков

Художник: М. Панаєва

У ролях: Лесь Сердюк, Володимир Наумцев, Валентина Бражнік, Володимир Міняйло, Юрій Фісенко, Кіра Муратова.

МИКОЛА АМОСОВ

УССР

Київська кіностудія науково-популярних фільмів

1971

56 хв.

Режисер Тимур Золоєв

Автор сценарію: Михайло Вепринський

Оператор: Віктор Солонін

Композитор: Мирослав Скорик

Ігровий фільм від режисера «Собачого серця» Володимира Бортка також фокусується на постаті лікаря, його етичних дилемах. Драматизм фільму будується довкола довічного питання «бути чи не бути?», адже правильна відповідь тут вартує життя. «Лікар»  —  дипломна робота режисера, яка  отримала Гран-прі фестивалю «Молодість» у 1973-му році

У радянському кінематографі лікар завжди є фігурою прогресу, борцем за нове життя, вільне від хвороб та смерті. Відповідно, робота лікаря має виконувати політичні завдання, поставлені державою. Саме лікар має поєднати обіцянки нового життя, які лунають в пишних промовах, і реальність людського болю на лікарняному ліжку.

Маючи владу, якою лікаря наділяє держава та медичне знання, він підкоряється наказам як в межах лікарні, так і поза нею. В фільмі «Лікар» Володимира Бортка головний герой опиняється між вимогами начальства та своїми професійними обов’язками і моральними принципами. Цей конфлікт виникає через пошук нового знання, яке може справді лікувати або навпаки лише давати можливість захистити дисертацію чи збагатитися.

Документальний фільм-портрет про Миколу Амосова показує робочі будні видатного лікаря в Київському науково-дослідницькому інституті туберкульозу та грудної хірургії. Однак у фільмі Амосов не лише оглядає пацієнтів та оперує хворих, але і намагається осмислити професію лікаря в контексті відкриттів свого часу, зокрема винайдення кібернетики.

ВХІД: за квитком до музею (20 грн. для дорослих, 10 грн. для студентів, 5 грн. для пенсіонерів і школярів)

ГЕРОЇЧНИЙ MAKE-UP. ЛІКАР: ГЕРОЇЧНІ БУДНІ

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ