ФЕСТИВАЛЬ БОРИСА ВІАНА

З 26 по 31 жовтня у Довженко-Центрі відбудеться VianFest – фестиваль театру,  кіно, літератури та музики, присвячений культовому письменнику, поету, музиканту Борису Віану.

У 2020 році виповнюється 100 років з дня його народження, тож до цієї нагоди, а також до Міжнародного дня Франкофонії Посольство Швейцарії в Україні, Довженко-Центр, ГогольFest спільно з Французьким інститутом в Україні підготували насичену програму, що знайомить із творчістю одного з найбільш ексцентричних митців-модерністів.

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ: 

КІНО:

Сцена 6, 6 поверх Довженко-Центру

Вхід на кожен показ – 60 грн. 

Фільми демонструватимуться французькою мовою з українськими субтитрами

26 жовтня, понеділок, 19:00

Фільм «Шумовиння днів» (L’écume des jours, 110 хв., реж. Шарль Бельмон, Франція, 1968).

Романтична історія Коліна та Хлої в барвистому сюрреалістичному світі, де з людей проростають квіти, а кімнати можуть самі змінювати розмір. Найвідоміший роман Віана «Шумовиння днів» дочекався своєї першої екранізації вже після смерті автора. Прем’єра стрічки відбулась на Венеційському кінофестивалі. Тоді ж таки, в 1960-х, нарешті розпочалася мода на Віана-письменника та розгадування секретів його літературного спадку.

27 жовтня, вівторок, 19:00

Фільм «Я прийду плюнути на ваші могили» (J’irai cracher sur vos tombes, 107 хв., реж. Мішель Ґаст, Франція, 1959)

Джо Грант прагне помститися провінційним расистам за вбивство свого брата. Для цього він приїздить в маленьке містечко, де ніхто не здогадується про його наміри. Стильний французький нуар знятий за «проклятим» бестселером Віана «Я прийду плюнути на ваші могили». На прем’єрному сеансі саме цього фільму у письменника зупинилося серце.

28 жовтня, середа, 19:00

Фільм «Прекрасний вік» (Le Bel âge, 100 хв., реж. П’єр Каст, Франція, 1960).

Молодий денді Жак, який переживає гіркий розрив з Александрою, вирушає з друзями за місто. Проте спогади про його відносини наздоганяють його під час відпочинку. Останньою роллю Віана в кіно стала роль буржуа Бориса в фільмі його друга П’єра Каста «Прекрасний вік». Стрічка доповнює коротку акторську фільмографію Віана, де самобутня пластика та персональна харизма письменника проявилася не гірше за його тексти.

29 жовтня, четвер, 19:00

Фільм «Кіно Бориса Віана» (Le cinéma de Boris Vian, 52 хв., реж. Ясін Бедде, Алєксандр Ілаїр, Франція, 2010)

Захоплива документальна оповідь про відносини Бориса Віана та кінематографу. В фільмі використано кадри з рідкісних ранніх фільмів Віана-актора, де завдяки своїй нетиповій зовнішності письменник зображав то вампіра, то готичного кардинала. Розказано про вплив модерністської прози Бориса Віана на європейське кіно.

ТЕАТР:

30 та 31 жовтня, п’ятниця та субота, 19:00

Сцена 6, 6-й поверх Довженко-Центру

Вистава «Для наших диких душ» (Швейцарія, Мадлен Бонгард, 70 хв. Виконавці: Мадлен Бонгард, Вікторія Донець, Томас Колер, Анастасія Перець, Ольга Богачевська, Юлія Лук’янець, Катерина Смірнова).

Міждисциплінарна швейцарсько-українська театралізована вистава, вільна адаптація роману Бориса Віана (Вернона Саллівана) «І ми знищимо всіх потворних». Цей абсурдний та кумедний трилер, написаний у 1948 році, занурює головних героїв у поліцейське розслідування, що веде їх до викриття лабораторії божевільного лікаря, доктора Маркуса Шутца, який вирішив знищити всю потворність нашої планети, створивши клони «красивих» людей.

Вистава демонструється французькою та українською мовами з субтитрами

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ:

31 жовтня, субота, 16:00

Кінолекторій Музею кіно Довженко-Центру (5 поверх)

Public Talk про головні теми творчості Бориса Віана, їхню актуальність, важливість толерантності та різноманітності за участі акторки та авторки п’єси Мадлен Бонгард (Швейцарія), перекладачки Дарії Бібікової, продюсерки радіо “Культура” Ірини Славінської, письменника Андрія Куркова.

Французькою мовою та українською мовою з послідовним перекладом.

Подію також можна буде переглянути онлайн 

ЛІТЕРАТУРА:

Під час фестивалю у Довженко-Центрі можна буде придбати 4 книги Бориса Віана, перекладені та видані українською мовою видавництвом Вавилонська Бібліотека («Шумовиння днів», «Сердцедер», «Осінь в Пекіні», «І ми знищимо всіх потворних»).

Квитки: https://kiev.karabas.com/ua/hall/centr-a-dovzhenko/

Інформаційні партнери: 

UA: Cуспільне мовлення, UA: Культура, Hовое Время, L’Officiel.

Контакти для ЗМІ:

Марія Глазунова,  pr@dovzhenkocentre.org, 0638419969

_________________________________________________________________________

Довідково:

Вистава «Для наших диких душ» (Швейцарія, Мадлен Бонгард, 60 хв.)

Автор(к)и: Борис Віан, Мадлен Бонгард, Вікторія Донець, Томас Колер, Анастасія Перець, Дарія Бібікова

Адаптація тексту: Мадлен Бонгард

Переклад: Дарія Бібікова, Анастасія Перець

Тривалість: 60 хв.

Вік: 12+

Виконав(и)ці: Мадлен Бонгард, Вікторія Донець, Томас Колер, Анастасія Перець

Світло: Флоріан Піге

Сценографія: Клер Фінотті

Костюми: Олександра Павлик, Євгенія Галка

Французькою мовою з українськими субтитрами

У Швейцарії ця вистава компанії «Дикі душі» (Швейцарія) створена у копродукції з театром «Théâtre l’Oriental-Vevey» (Швейцарія), фондом Едіт Маріон, «Культурним відсотком Migros», кантоном Во та компанією «Дикі душі»; в Україні — у співробітництві з Посольством Швейцарії в Україні, Французьким Інститутом в Україні, ГогольФестом та Довженко-Центром.

«Для наших диких душ» — міждисциплінарна швейцарсько-українська театралізована вистава, вільна адаптація роману Бориса Віана (Вернона Саллівана). Цей абсурдний та кумедний трилер, написаний у 1948 році, занурює головних героїв у поліцейське розслідування, що веде їх до викриття лабораторії божевільного лікаря, доктора Маркуса Шутца, який вирішив знищити всю потворність нашої планети, створивши клони «красивих» людей.

Вистава є частиною офіційної програми відзначення 100-річчя від дня народження Бориса Віана, організованої компанією «Cohérie Boris Vian» у Парижі (спадкоємцями Бориса Віана).

_________________________________________________________________________

Борис Віан (10 березня 1920 р. – 23 червня 1959 р.) – парадоксальна фігура французького модернізму, майстер абсурду та містифікації. Інженер, поет, романіст, автор пісень, джазовий музикант та продюсер, він був справжнім символом молодої повоєнної французької інтелігенції.

Віан прожив коротких 39 років і своїм тонким грайливим стилем не надто вписувався в моралізаторські настрої середини ХХ століття. 

Віан часто змінював літературні професії – писав вірші, пробував себе в драматургії, публікувався в журналі французьких екзистенціалістів Les Temps Modernes під егідою Жана-Поля Сартра, – проте ніколи не зраджував музиці – грав на трубі в джаз-бенді в богемному паризькому клубі Le Tabou, товаришував із Майлзом Девісом, писав і виконував власні пісні. Саме він першим організував виступ Луї Арсмстронга в Європі. 

Прихід у кіно для Віана здавався справою часу, проте його акторська фільмографія обірвалась фактично на пів слові. Крім кількох коротких метрів, де завдяки нетиповій зовнішності Віан зображав то вампіра, то готичного кардинала, він зіграв лише в чотирьох повнометражних фільмах.

Довженко-Центр – найбільший український кіноархів, що зберігає понад 6000 найменувань ігрових, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів. Є єдиним членом Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні. Здійснює реставрацію, збереження національних фільмів, особистих архівів кіномитців, музейних фондів, наукові дослідження в галузі кінематографії, дистрибуцію та промоцію українського кіно. Має власне видавництво. На базі Центру також працює перформативна платформа “Сцена 6”, музична лабораторія “Кора”, хореографічний майданчик “Ruban Production ITP”, книгарня “Довженко. книги.кава.кіно” та кафе “ЕТЕР”.

www.dovzhenkocentre.org

www.facebook.com/dovzhenko.centre/

Посольство Швейцарії в Україні

Виступаючи офіційним представництвом Швейцарії, Посольство здійснює широкий спектр заходів, що охоплюють всі області дипломатичних відносин між двома країнами. Посольство представляє інтереси Швейцарії в питаннях політики, економіки, фінансів, юриспруденції, науки, освіти та культури.

https://www.eda.admin.ch/

GOGOLFEST – міжнародний мультидисциплінарний циклічний фестиваль сучасного мистецтва. Цьогоріч увійшов до топ-5 найкращих фестивалів Європи за рейтингом EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) та отримав офіційний лейбл. За час існування, з 2007 до 2019 р., GOGOLFEST відвідали 585 тис. глядачів, на 16 локаціях у 4 містах відбулося 4 тис. подій, в яких взяли участь 20 500 українських та 1200 закордонних митців з понад 40 країн світу.

https://www.facebook.com/gogolfest.org

Франкофонія 2020

Франкофонія — це міжнародна організація, що об’єднує 88 країн, включаючи Швейцарію та Україну. Основна місія організації — промоція французької мови як міжнародної мови, культурного та мовного різноманіття у всьому світі, а також демократії та прав людини. Цьогорічний фестиваль в Україні зосереджений на темі «Різноманітність, толерантність, гендерна рівність».

Французький інститут в Україні

Французький Інститут в Україні (ФІУ), розташований у Києві та підпорядкований Посольству Франції в Україні, було створено у 1994 році на підставі міжурядової угоди. Місією Французького Інституту в Україні, як і місією близько 150 французьких культурних закладів закордоном, керованих Міністерством Закордонних справ та Міжнародного розвитку Франції, є поширення французької мови та культури, а також налагодження довгострокових партнерських стосунків з українськими діячами у царинах освіти, науки, культури та творчості.

https://institutfrancais-ukraine.com/

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ