ФІЛЬМ “ЗЕМЛЯ” У МУЗИЧНОМУ СУПРОВОДІ ГУРТУ ДАХАБРАХА НАЖИВО

Довженко-Центр розпочинає 2020-й рік українською кінокласикою світового масштабу – 24 січня фільм “Земля” (1930) Олександра Довженка наживо озвучить гурт “ДахаБраха”! Кіноперформанс відбудеться в рамках міжнародного освітнього проекту для композиторів кіно Envision Sound, організованого Довженко-Центром спільно з Британською Радою в Україні. 

Зірковий колектив створив саундтрек на замовлення Довженко-Центру ще у 2012-му. Прем’єра відреставрованої версії «Землі» з новим звучанням “ДахиБрахи” відбулася того ж року на Одеському МКФ. Відтоді проект розпочав ходу міжнародними кінофестивалями та концертними майданчиками – глядачі понад 20 країн побачили кіноперформанс, який без перебільшення вже можна назвати легендарним. 

«Земля» — найвідоміший український фільм ХХ століття, визнаний шедевр світового кіномистецтва, створений найвпливовішим українським режисером радянської доби — Олександром Довженком. 8 квітня 1930 року “Земля” вийшла на київські екрани, а вже за дев’ять днів, після розгромного фейлетону придворного поета Сталіна Дем’яна Бєдного, фільм зняли з показів. Стрічку було перевідкрито лише по смерті режисера, і відтоді вона зажила світової слави.

Учасники гурту “ДахаБраха” про роботу над проєктом:

«Робити музичний супровід для Землі Олександра Довженка було для нас великою честю і непростим творчим викликом. Кадр за кадром український шедевр світового кінематографа вражав нас щоразу як ми бралися до праці. Як би ми не намагалися працювати над фільмом, як самодостатнім мистецьким явищем, уникнути ідеологічної оцінки нам не вдалось. Безумовно, ми озвучували фільм з точки зору людини ХХІ століття, яка знає, що після 1930 року, коли була закінчена робота над Землею, були роки комуністичного голодомору 1932-1933, роки репресій, і ми знаємо про непросту долю самого Довженка в соціалістичній імперії. Водночас ми прагнули передати також і автентичність та наївність тих почуттів і послань, які ніс нам той час і та епоха, і які несе нам і сьогодні наша Земля.»

“Земля” (1930) у музичному супроводі “ДахаБраха” наживо

24 січня 

Початок о 19:30

Квитки на karabas.com

Сцена 6 Довженко-Центру

Вул. Васильківська, 1, м Голосіївська

___________________________________________________________________________

Довідково:

ЗЕМЛЯ

УСРР, 1930, Київська кінофабрика ВУФКУ, 79 хв.

Режисер, сценарист: Олександр Довженко

Оператор: Данило Демуцький

Художник: Василь Кричевський (мол.)

У ролях: Семен Свашенко, Степан Шкурат, Юлія Солнцева, Єлєна Максімова, Владімір Міхайлов, Микола Надемський, Петро Масоха.

Поетична кінооповідь про події, пов’язані з колективізацією в Україні наприкінці 1920-х років — створення перших колгоспних комун і класову ворожнечу. Молодий комуніст Василь за допомогою місцевої парторганізації отримує трактор і переорює приватні межі «на кулацьких нивах». Цей ентузіазм йому дорого коштує. Сповнена ліричного пантеїзму й водночас утопічної екзальтації, стрічка продемонструвала всю неоднозначність українського цивілізаційного вибору 1920-х, кульмінацією якого стала драматична колективізація.

Після необхідних купюр та 32-х офіційних та приватних показів 8 квітня 1930 року “Земля” виходить на київські екрани, а вже за дев’ять днів, після розгромного фейлетону придворного поета Сталіна Дем’яна Бєдного, фільм знімають з показів через звинувачення в біологізмі й натуралізмі. Попри заборону фільму в СРСР, Довженко з дружиною Юлією Солнцевою і оператором Данилом Демуцьким чотири місяці подорожують Європою і демонструють фільм у Німеччині, Чехословаччині, Франції, Великобританії. У закордонній пресі стрічка отримує переважно схвальні відгуки. 

«Землю» було перевідкрито лише по смерті режисера, і відтоді стрічка зажила світової слави. У 1958 році на міжнародному конгресі кінокритиків в Брюсселі фільм назвали у числі 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно. 

Олександр Довженко — чи не найвизначніша й водночас найконтроверсійніша постать української культури радянської доби. У своїй творчості він розробив політичний і культурний проєкт України, далекий від догматичного комунізму: в цьому, умовно авангардистському, проєкті парадоксальним чином поєднувались футуризм і традиціоналізм, утопізм і консерватизм.

У 2012-му році фільм «Земля» на замовлення Довженко-Центру відреставрували, а новий музичний супровід для фільму створив знаменитий український гурт «ДахаБраха», музика якого переорієнтувала акценти «Землi» з ідеологічних на загальногуманістичні.

Прем’єра відреставрованої версії «Землі» з саундтреком гурту «ДахаБраха» відбулася на Одеському МКФ 21 липня 2012 року. Відтоді проект розпочав ходу міжнародними кінофестивалями в Україні, Німеччині, Данії, Румунії та інших країнах. 

__________________________________________________________________

ДахаБраха – український музичний етно-гурт, організатором і художнім керівником якого є Владислав Троїцький, заснований у 2004 році. 

Учасники гурту:

Ніна Гаренецька — вокал, віолончель, басовий барабан; 

Ірина Коваленко — вокал, джембе, перкусія, басовий барабан, жалійка, флейта, бугай, акордеон, фортепіано, укулеле; 

Олена Цибульська — вокал, перкусія, басовий барабан; 

Марко Галаневич — вокал, дарбука, табла, діджеріду, губна гармоніка, акордеон, кахон.

З 2006 року вийшли альбоми: «На добраніч», «Ягудки» та «На межі», «Light», «Хмелева project».

З концертами музиканти з’являлись на найвідоміших фестивалях світу – Glastonbury, Roskilde festival, Bonnaroo, Lowlands, Womad, WOMADelaide, WOMEX, Sziget, Fusion, GlobalFEST, Helsinki Festival, Med, Mundial, Oslo World Music Festival, Pohoda, Rudolstadt, Cinars, Dublin World Music Festival, Ethno Port, Сотворение Мира, Этномеханика та інших музичних подіях в усьому світі. Були єдиними представниками з України у легендарній передачі “Later… “ with Jools Holland на BBC, а також в ефірах радіо KEXP та NPR.

Через надзвичайно широку географію виступів – Колумбія, Бразилія, Мексика, Сполучені Штати Америки, Канада, Китай, Малазія, Південна Корея, Австралія, Нова Зеландія, більшість країн Європи, гурт часто називають головним гастролером країни та послом України в світі.

____________________________________________________________________________

Envision Sound – міжнародна навчальна програм для кінокомпозиторів, яку Британська Рада та Національний центр Олександра Довженка проводять вже втретє. Творча лабораторія, лекторій, нетворкінг, індивідуальні консультації з фахівцями аудіовізуального сектору, а також вечірні кінопокази з живим музичним супроводом триватимуть у Києві з 20 по 24 січня 2020. Більш детальна інформація про програму Envision Sound.

Довженко-Центр – найбільший український кіноархів, що зберігає понад 5000 найменувань ігрових, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів. Є єдиним членом Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні. Здійснює реставрацію, збереження національних фільмів, особистих архівів кіномитців, музейних фондів, наукові дослідження в галузі кінематографії, дистрибуцію та промоцію українського кіно. Заснував Музей кіно та власне видавництво. На базі Центру також працює перформативна платформа “Сцена 6”, музична лабораторія “Кора”, хореографічний майданчик “Ruban Production ITP”, книгарня “Довженко. книги.кава.кіно” та кафе “ЕТЕР”.

Британська Рада — міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої полягає у поглибленні культурних зв’язків та освітніх можливостей. Ми сприяємо дружному діалогу та кращому порозумінню між людьми у Великій Британії та в інших країнах. Ми робимо це за допомогою позитивного внеску у Велику Британію та країни, з якими співпрацюємо, — змінюючи життя, створюючи можливості, налагоджуючи зв’язки та довіру. Ми працюємо в більш ніж 100 країнах світу у сферах мистецтва та культури, англійської мови, освіти та громадянського суспільства. Минулого року ми взаємодіяли з понад 75 мільйонами людей та охопили 758 мільйонів людей онлайн, трансляціями та публікаціями. З 1934 року ми є британською благодійною організацією, діяльність якої регулюється Королівською хартією і державними органами Великої Британії.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ