Кадр з фільму Автопортрет невідомого В'ячеслава Криштововича

КІНОПОКАЗ: АВТОПОРТРЕТ НЕВІДОМОГО

18 лютого у програмі Проти течії. Нонконформне українське кіно 1980-х на великому екрані – містична драма В’ячеслава Криштофовича «Автопортрет невідомого» (1988).

Синопсис

Поет — колишній інженер — Бєлов прокидається у власному автомобілі, де спить щоночі. З усіх почуттів в розгубленого героя залишились хіба що любов до дочки Лани та агресивна образа на решту світу. Ховаючись від дощу й від власного розпачу, Бєлов потрапляє на дивний клубний кіносеанс, який змінить його назавжди…

Похмуру стрічку майстра камерних драм з літературним присмаком В’ячеслава Криштофовича написав сценарист «Польотів уві сні та наяву» Віктор Мєрєжко. «Автопортрет» — ймовірно, кінцева зупинка в еволюції його фірмового антигероя: Бєлов Збруєва позбавлений решток таланту, шарму та здорового глузду, а його надмірний, руйнівний еґоцентризм яскраво підкреслений центральною метафорою стрічки — йдучи в кіно, він раз у раз бачить на екрані тільки себе. Можливо, в цьому закладена остаточна, безжальна характеристика емоційно скаліченого радянського квазіінтелігента, можливо, навпаки — оптимізм авторів, які плекають старовинний ідеал катарсису через мистецький досвід.

Головній жіночу партію «Автопортрету» виконує Наталья Нєґода за кілька місяців до сенсаційного успіху «Маленької Вєри». Ці фільми споріднюють й відверті описи морального насильства в типовій радянській родині, і схожа східноукраїнська натура: Криштофович знімав у Дніпрі, Пічул — у Миколаєві. Але кіно Криштофовича — завжди вдумливе, стримане, цнотливе — виділяється на тлі пересічної кінопродукції «перебудови».

Вартість квитків:

Повний – 50 гривень,

Студентам, пенсіонерам та дітям до 11 років включно – 25 гривень,

Учасникам бойових дій, особам з інвалідністю 1 та 2 групи, членами FIAF, ICOM та партерам Довженко-Центру – 1 гривня.

Інформація про фільм:

АВТОПОРТРЕТ НЕВІДОМОГО

1988, УРСР, Київська кіностудія художніх фільмів ім. О.П.Довженка, 73 хв.

Режисер: В’ячеслав Криштофович

Сценарій: Віктор Мєрєжко

Оператори: Василь Трушковський, Олександр Шигаєв

Композитор: Вадим Храпачов

Художниця: Інна Биченкова

У ролях: Алєксандр Збруєв, Наталья Нєґода, Олена Костянтинівська, Анатолій Ґрачьов, Сєрґєй Полєжаєв, Леонід Яновський, Борис Романов

Програма Проти течії: Нонконформне українське кіно 1980-х

У межах паралельної програми виставки «Польоти уві сні та наяву» Довженко-Центр представляє програму фільмів, співзвучних пошукам Романа Баляна та його кіношедевру.
Програма складається з п’яти кінострічок, зафільмованих в період з кінця 1970-х по кінець 80-х років, поєднаних наскрізною темою — людини, яка не вписується в життя суспільства та його моральні канони:

4 лютого. «Польоти уві сні та на яву» (1982) Романа Балаяна
11 лютого. «Осінній марафон» (1979) Георгія Данелії
18 лютого. «Автопортрет невідомого» (1988) Вячеслава Криштофовича
25 лютого. «Бич божий» (1988) Олега Фіалка
4 березня. «Смиренний цвинтар» (1989) Олександра Ітигілова

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ