АНІМАЦІЙНА ШКОЛА “КИЇВНАУКФІЛЬМУ”: АНІМАТОР ЄВГЕН СИВОКІНЬ

22 січня відбудеться третій показ у рамках проекту «Сім коротких зустрічей: кінематографічне несвідоме 60-х». В програмі заходу зустріч з аніматором Євгеном Сивоконем та перегляд найбільш промовистих мультфільмів 60-х років.

Хоча перші українські анімаційні роботи були створені ще в 1920-30-х роках В`ячеславом Левандовським та Іполітом Лазарчуком, широко цей жанр був освоєний у 60-х роках. Якраз зусиллями Лазарчука в 1959 році був створений цех художньої мультиплікації на Київнаукфільмі, яка зібрала молодих і талановитих художників.

Першою роботою цеху став мультфільм «Пригоди перця» (1961), який створювався протягом двох років за сюжетами відомого гумористичного журналу. В той час, окрім самого Лазарчука, на студію прийшли працювати такі ентузіасти-новатори, як Євген Сивокінь, Ірина Гурвич, Єфрем Пружанський, Володимир Дахно, Володимир Гончаров, Давид Черкаський. Саме вони сформували стиль і пластичну мову української анімації, в якій були помітні впливи тогочасної східноєвропейської карикатури, західної анімації, а також українського фольклору.

Крім того українська мультиплікація 60-х років стала легальним полем діяльності для авангардних композиторів. Віталій Годзяцький і Мирослав Скорик написали музику до мінімалістичної збірки дебютів «Камінь на дорозі» (1968), Леонід Грабовський – до екранізації фантастичного оповідання Герберта Уелса «Людина, яка вміла творити дива» (1969). Режисери намагалися вийти за межі розважальності анімаційного жанру, експерементуючи з формою і створюючи притчі та філософські замальовки з життя, майстром яких став Євген Сивокінь.

Євген Сивокінь – вчитель цілої плеяди аніматорів, зокрема найбільш відомого сучасного українського мультиплікатора Степана Коваля, який у 2003 році році отримав у Берліні «Срібного ведмедя» за стрічку «Йшов трамвай 9-й номер». Викладати Євген Якович розпочав ще в 1970-х роках на курсах з підготовки художників-мультиплікаторів, які проходили на студії «Київнаукфільм». Серед перших його учнів – Олександр Татарський та Ігор Ковальов, які разом знімали фільми «Пластилінова ворона» й «Слідство ведуть колобки». З 1993 року й досі режисер викладає в Київському національному університеті ім.. І. Карпенка-Карого.  Мультфільми учнів Сивоконя нерідко конкурують на фестивалях із роботами їх учителя. Серед останніх гучних нагород режисера – приз за стрічку «Засипле сніг дороги» (2004) як найкращий анімаційний фільм на МКФ в Клермон-Феррані (Франція) і І приз  на МКФ в Дервіо (Італія).

«Ми в той час були дуже революційно налаштовані і вважали, що Дісней — це архаїка і його треба скинути з пароплава історії (проте водночас ретельно вивчали його технологію, його майстерність). Нас приваблювала західноєвропейська анімація, яка в той час була на піднесенні і переживала справжній бум. Далеке відлуння цього буму доходило й до нас і надихало на революційні експерименти з формою». Євген Сивокінь (Кіно-Театр, №4, 2003)

Програма показів:

  • «Пригоди перця» (Ірина Гурвич, Іполіт Лазарчук, 1961, 20 хв.)
  • «Мишко + Машка» (Іполіт Лазарчук, 1964, 9 хв.)
  • «Як козаки куліш варили» (Володимир Дахно, 1967, 10 хв.)
  • «Камінь на дорозі» (Володимир Гончаров, 1968, 3 хв.)
  • «Демагог» («Діалог») (Володимир Гончаров, 1968)
  • «Людина, яка вміла літати» (Євген Сивокінь, 1968, 10 хв.)
  • «Людина, яка вміла творити дива» (Єфрем Пружанський, 1969, 10 хв.)
  • «Казка про доброго носорога» (Євген Сивокінь, 1970, 7 хв.)

Подія у Facebook: https://www.facebook.com/events/730308173765816/

Початок зустрічі о 18:00

Національний художній музей України, вул. Грушевського, 6.
За вхідним квитком до музею.

РЕЄСТРАЦІЯ НА УЧАСТЬ В ПОКАЗІ