10-ТЕ КОЛО ДЗИҐИ: «АРСЕНАЛ» В АРСЕНАЛІ, 22 КВІТНЯ
м.Київ, вул. Лаврська, 12, Національний культурно-мистецький комплекс “Мистецький Арсенал”
22 квітня Центр Довженка, спільно з Британською Радою в Україні, на відкритті V Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» представить в рамках циклу кіноперформансів КОЛО ДЗИҐИ відреставровану історико-революційну епопею Олександра Довженка «Арсенал» з новим саундтреком від британського продюсера та мультиінструменталіста Ґая Бартелла (Guy Bartell).
Показ розпочнеться о 20.00 в Національному культурно-мистецькому комплексі «Мистецький Арсенал».
«Арсенал/Січневе повстання в Києві» – один з найскладніших за формою фільмів Довженка. Знятий 1928 року на Одеській кінофабриці ВУФКУ камерою легендарного кінооператора Данила Демуцького в оригінальних декораціях Володимира Мюллера, він прославив Довженка в масштабах не тільки Радянського Союзу, але й Західної Європи та Північної Америки. Зрештою, Національна рада американських кінокритиків відзначила «Арсенал» серед п’яти найкращих стрічок 1929 року, поряд зі «Страстями Жанни Д’арк» Карла-Теодора Дрейєра. Фільм розповідає про придушення військами Центральної Ради большевицького повстання на київському заводі «Арсенал». Невиразне окреслення протиборчих сил повстання, паралельний монтаж різних подій лишають глядача наодинці радше з відчуттям хаосу війни, ніж із чітким політичним посланням та насильницькою інтерпретацією. Тоді як ексцентрична манера гри акторів, експресивні можливості освітлення, зйомки і монтажу дають режисеру можливість вписати камерні історії окремих людей у ширшу канву історичного полотна та сформулювати чіткий пацифістський меседж. Експресіоністична образність, досконала операторська робота та оригінальна драматургія, вивели фільм далеко за рамки звичайної пропаганди й зробили його чи не найважливішим твором українського кіноавангарду.
Новий сучасний музичний супровід для «Арсеналу» створив засновник музичного інді-проекту Bronnt Industries Kapital з м. Бристоль (Великобританія) – Ґай Бартелл (Guy Bartell). В арсеналі продюсера та мультиінструменталіста – три студійних альбоми «Virtute et Industria», «Häxan» та «Hard for Justice», що випущені обмеженим накладом на британських і німецьких незалежних лейблах. Альбом Häxan, 2007 року, був створений як саундтрек до однойменного культового шведського німого фільму. Бартелл підкреслює своє захоплення італійськими кримінальними фільмами та низькобюджетними трилерам, які вплинули на його музичну мову. Українським глядачам у 2012 році гурт Bronnt Industries Kapital представив своє трактування відреставрованого авангардистського шедевру українського режисера Віктора Туріна «ТУРКСИБ» («Сталевий шлях», Востоккіно, 1929) в рамках фестивалю НІМІ НОЧІ (м.Одеса) та у циклі кіноперформансів КОЛО ДЗИҐИ, в київському арт-просторі «Мин».
«Арсенал» з новим саундтреком від Ґая Бартелла стане ювілейним, 10-им доробком у серії ініційованих Довженко-Центром музичних кіноперформансів КОЛО ДЗИҐИ, в рамках яких відбуваються прем’єри відреставрованих українських німих фільмів у супроводі сучасної музики. «Арсенал» став першим спільним проектом Центру Довженка та Британської Ради в Україні.
В рамках V міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», під час роботи стенду Центру Довженка відбудеться також презентація нової DVD колекції «Довженко. Трилогія». До цієї збірки увійшли найвідоміші фільми Олександра Довженка – «Звенигора», «Арсенал», «Земля». Кожна стрічка, традиційно для видань Центру, отримала сучасний саундтрек. Відреставровані німі шедеври Довженка з саундтреками від FUTUREthno, Юрія Кузнєцова та dakhabrakha на замовлення Центру оформила білоруська дизайнерка-графік Васіліса Паляніна-Калєнда.
V Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» — найбільша подія в Україні, що об’єднує літературу і мистецтво, відкриється 22 квітня й триватиме до 26 квітня 2015 року. Книжковий форум пропагує погляд на книгу не лише як на продукт, але й як на важливу частину ширшого культурного процесу. Місія фестивалю — популяризувати читання, створити актуальний, міждисциплінарний контекст навколо книги, стимулювати розвиток українського книговидання шляхом міжнародного обміну, підтримати сучасну інтелектуальну і мистецьку книгу, відобразити спорідненість літератури з іншими видами творчості — візуальним мистецтвом, кіно і музикою.
Більш детальну інформацію та вартість квитків на показ «Арсеналу» можна дізнатися за тел. +38 044 288 51 22 або написати на expo@artarsenal.gov.ua.