Турксиб
1929
Востоккіно
Англійські
Віктор Турин
Документальна стрічка про будівництво Туркестано-Сибірської магістралі – нарівні з «Людиною з кіноапаратом» Дзиґи Вертова – вважається найяскравішим зразком документального кіно авангарду радянського періоду.
«Турксиб» цікавий не тільки новаторським монтажем і операторською роботою, але також фабульною драматургією, якій підпорядковано ритм фільму. Авторами різних версій сценарію фільму виступили такі відомі теоретики кіно як Віктор Шкловський, Олександр Мачерет, Єфим Арон і сам Турін, якому, вочевидь і належить авторство останнього варіанту сценарію.
Неосяжні простори середньоазійських пустель, бавовняні плантації, середньовічний побут місцевого люду – все це показано в фільмі з непідробним ліризмом і вишуканістю. Залізниця, що має з’єднати Азію й далекий Сибір, стає магістраллю зустрічі цивілізацій, якою технічний прогрес невблаганно вторгається в медитативну пастораль мирних казахів.
Маловідомий в СРСР і сучасній Україні, «Турксиб» справив величезний вплив на розвиток британського документального кіно й здобув у Британії культовий статус.

Одинадцятий
