Держкіно оголосило конкурс на керівника Довженко-Центру. Позиція

За тиждень до нового року Державне агентство України з питань кіно оголосило конкурс на посаду генерального директора ДП “Національний центр Олександра Довженка”.

Хоч Держкіно і попереджало неодноразово про конкурс, він усе одно став сюрпризом “під ялинку”. 

Які задачі будуть стояти перед новим керівником? Чи не стане він або вона інструментом втілення так званої реорганізації? 

Жоден із руйнівних процесів, розпочатих Держкіно, досі не зупинено. Те, що Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко “призупинив” реорганізацію, не означає, що до неї не повернуться після обрання нового керівника – або саме це і стане задачею для нового очільника. 

На 2023 рік на Довженко-Центр, інституцію, що займається дослідженням та популяризацією кіно не тільки в Україні, а й за кордоном, виділено 5 мільйонів бюджетних коштів (у 2021 – 7,6 млн, 2022 – 7 млн.). На всю інституцію з колекцією фільмів, документів, предметів, яку потрібно зберігати, підтримувати, цифрувати, реставрувати, розвивати. 

Водночас, на стипендії членам Ради з державної підтримки кінематографії виділяється бюджет, вдвічі більший від бюджету Довженко-Центру. 

10 мільйонів гривень на 9 людей з Ради – 5 млн на інституцію.

Можливо, цей бюджет закладений уже на реорганізований Довженко-Центр. Або те, що від нього залишиться. У поєднанні з дозволом на приватизацію це свідоме створення органом управління умов для фінансового краху.

Тож новий конкурс на посаду очільника Довженко-Центру скоріше додасть нових проблем і створить ще більший хаос. Всередині Центру ми маємо недовіру до конкурсу в цілому, його законності і прозорості. У створених Держкіно обставинах не виглядає, що цей конкурс відбудеться з урахуванням інтересів Центру. Саме через цю недовіру ми вирішили подати кандидатури від колективу до комісії, аби мати інструмент контролю і захисту позицій.

Ми закликаємо громадські організації до 04 січня 2023 року подати по три кандидатури на включення до складу конкурсної комісії щодо проведення конкурсу на посаду гендиректора Довженко-Центру.

Необхідно посилити суспільний нагляд за конкурсом, щоб не допустити втрати Довженко-Центру.