d-af-lmi-t-ber-ya-s-lvash-v-hudmuze-.jpg

ДІАФІЛЬМИ ТІБЕРІЯ СІЛЬВАШІ В ХУДМУЗЕЇ

Довженко-Центр разом із Національним художнім музеєм України продовжує знайомити юних глядачів із мистецтвом діафільму. 17 грудня в музеї буде показаний діафільм за мотивами словацької народної казки “Чарівний ліхтар”, який намалював у 1988 році сучасний уславлений український художник — Тіберій Сільваші. Мало хто знає, що знаний сьогодні в Україні і світі художник-нефігуративіст, окрім живописних робіт, протягом кількох десятиліть малював діафільми на студії “Укркінохроніка”. Майстерно і детально окреслені образи поєднуються з абстрактними елементами і новаторськими техніками, винятково чутливою роботою з кольором.

Кінець 1980-х років — це період, коли художник винаходить жанр так званого «ненаративізму», який відчувається як контрастне тло до сповнених тексту і фігуративу діафільмів цього періоду. Сільваші найчастіше обирає для своїх робіт народні казки, як українські, так і

європейські, або їх літературні обробки, в яких відчувається глибоке смислове підґрунтя, нашарування значень і алюзій.

“Чарівний ліхтар” — метафорична історія дорослішання хлопця, сповнена фантастичних пригод і магії. Чарівний ліхтар супроводжує і стає помічником хлопцеві в його становленні від семилітнього хлопчика до юнака і врешті-решт дорослого чоловіка. На цьому шляху йому доведеться пізнати ціну багатства, зустрітися з підступним чаклуном, поспілкуватись із суворими стихіями — вітрами, і врешті-решт вибороти право на руку і серце принцеси.