asten-chniy-sindrom-k-ri-muratovo-na-mkf-v-karlovih-varah.jpg

“АСТЕНІЧНИЙ СИНДРОМ” КІРИ МУРАТОВОЇ НА МКФ В КАРЛОВИХ ВАРАХ

3 липня у Чехії стартує 50-й ювілейний Міжнародний кінофестиваль у Карлових Варах, найбільший кінофестиваль класу “А” в Східній Європі. З цієї нагоди організатори фестивалю запропонували шістьом режисерам-призерам фестивалів минулих років, зокрема Сергію Лозниці, Кім Кі Дуку, Сіону Соно, презентувати по одному своєму улюбленому фільму.

Результатом цього задуму стала офіційна програма кінофестивалю “Шість близьких зустрічей” (Six Close Encounters). В її межах Сергій Лозниця обрав для показу один зі своїх найулюбленіших фільмів – “Астенічний синдром” Кіри Муратової.

“Астенічний синдром” (1989) – остання стрічка Кіри Муратової радянського періоду. В першій частині цього фільму показано депресію жінки, яка нещодавно поховала чоловіка. Друга новела картини розповідає про шкільного вчителя, який постійно хоче спати, переживає астенію та потрапляє психіатричну лікарню. Однак розповідаючи побутові історії, Муратова діагностувала пік морального занепаду та ідеологічного колапсу радянської системи. 1990-го року “Астенічний синдром” здобув “Срібного ведмедя” – Спеціальний приз журі 40-го Берлінського міжнародного кінофестивалю (Берлінале).

Реставровану версію «Астенічного синдрому» для показу в Чехії надає Національний Центр Олександра Довженка. Реставрація стрічки тривала впродовж 2013-2014 років. Репрем’єра фільму відбулась в рамках ретроспективи Одеського міжнародного кінофестивалю торік. Покази “Астенічного синдрому” на 50-му кінофестивалі в Карлових Варах відбудуться 6 та 11 липня.

Центр Довженка вже третій рік поспіль демонструє реставровані твори української кінокласики в рамках офіційних ретроспективних програм Карловарського МКФ. В 2013 році в Карлових Варах були показані відреставровані версії ранніх фільмів Кіри Муратової “Короткі зустрічі” (1967) та “Довгі проводи” (1971). А в 2014 до програми фестивалю “З минулого” було включено фільм Романа Балаяна “Польоти уві сні та наяву” (1982). 2015-й стає справжнім роком Кіри Муратової. Нагадаємо, що Центр Довженка вже презентував цього року фільми Муратової на фестивалі української кінокласики в Словаччині та в рамках ретроспективи в синематеці Мельбурна в Австралії. А восени запланована масштабна ретроспектива Кіри Маратової на Indie Film Festival в Бразилії.