ДОВЖЕНКО-ЦЕНТР ПРОДОВЖУЄ ВИСТАВКУ ВУФКУ. LOST & FOUND В МУЗЕЇ КІНО ДО 22 ГРУДНЯ
Довженко-Центр продовжує роботу унікальної мультимедійної виставки ВУФКУ. Lost & Found до 22 грудня. За два з половиною місяці експозицію та події паралельної програми відвідали майже 6000 глядачів.
Перша виставка Музею кіно, створена за підтримки Українського культурного фонду, розкриває невідомі сторінки історії міжнародного успіху Всеукраїнського фотокіноуправління (1922-30 рр.). ВУФКУ сформувало українську кіноіндустрію у 1920-х і стало одним із кіногігантів у тогочасній Європі, та вже серед сучасників здобуло славу “українського Голлівуду”. Діяльність ВУФКУ стала революційним вибухом в українському кіно, пам’ять про який було знищено й забуто майже на століття.
Експозиція у відновлених приміщеннях Довженко-Центру площею 1500 кв.м представляє експонати з 12 провідних українських музеїв та архівів, а також небачені скарби з колекції Довженко-Центру: рідкісні кадри фільмів, кінохронік та анімації, унікальні архівні документи та фото. Проєкт поєднав тогочасну та сучасну літературу, музику, дизайн та візуальні мистецтва. До створення експозиції долучилися відомі сучасні автор(к)и: Алла Загайкевич, Георгій Потопальський, Олександр Бурлака, Анатолій Бєлов та група Sensorama, Микола Рідний, Ірина Стасюк, Олексій Нікітін, Олександр Ірванець, Антон Санченко, Тетяна Малярчук, Наталка Сняданко, Ірина Цілик.
Виставка є результатом масштабного дослідження команди Довженко-Центру. У травні цього року вийшов друком однойменний каталог, який здобув спеціальну відзнаку конкурсу дизайну Книжкового Арсеналу та увійшов в колекцію найкрасивіших книг світу міжнародного фонду “Мистецтво книги”. Медіатека Довженко-Центру також презентує сайт https://syeedfch.org/ — перший онлайн-ресурс, в якому можна знайти вичерпну інформацію про ВУФКУ.
Кураторська група: Станіслав Мензелевський, Анна Онуфрієнко, Олександр Телюк.
“ВУФКУ — організація, яка об’єднала найталановитіших людей Одеської, Ялтинської та Київської кіностудій, подарувала світові талант Довженка, найвідоміші фільми Дзиґи Вертова і українського кумира Тарантіно, опального режисера Леоніда Могилевського. Про всіх них та багатьох інших й оповідає ця виставка, в якій фото- та кінодокументи майже сторічної давнини видовищно поєднуються з сучасним мистецтвом та VR. Ці засоби, неначе шматки величезного пазлу, доповнюють збережені частки загублених фільмів, допомагаючи нам уявити силу їх втраченої краси та резонанс художніх висловів”.
Ірина Невінчана, “Лівий Берег”.
“Довженко-Центр повністю руйнує застаріле уявлення про музей, як про тихе, присипане порохом історії явище, де нудьга здатна поглинути все. Ні. Музей кіно – мультимедійний, а отже живий, динамічний організм, який захоплює, збуджує уяву та дивує своєю різновекторністю. Як і свого часу ВУФКУ. Тож відвідувачі мають змогу не лише ознайомитися з численними артефактами, а буквально зануритися в атмосферу 1920-их кінороків”.
Алла Пушкарчук, “Український тиждень”.
“Виставка “ВУФКУ: Lost & Found”, яка зараз проходить у Національному центрі Довженка, обов’язкова для відвідування. Не тільки завдяки винятковій інформативності, але також через форму експонування – все ще рідкісну в Україні. Видно, що керівник Центру Іван Козленко та його команда уважно вивчили відповідний західний досвід. У “ВУФКУ: Lost & Found” закладений цей сучасний принцип: виставка повинна бути захоплюючою пригодою, а відвідувач – учасником гри, яку з ним ведуть організатори”.
Дмитро Десятерик, газета «День».
ВУФКУ. LOST & FOUND
13 вересня – 22 грудня 2019
ГРАФІК РОБОТИ ВИСТАВКИ:
12:00 – 19:00
Вихідні дні – понеділок, вівторок.
Вхідний квиток – 80 грн, пільговий – 50 грн.
Виставковий простір доступний для людей з інвалідністю.
Пільговий квиток – школярі з 11 років, студенти та пенсіонери за наявності дійсного посвідчення.
Вхід вільний для співробітників музеїв, осіб з інвалідністю 1-2 групи, учасників бойових дій за наявності дійсного посвідчення.
Екскурсії замовляйте за тел.: 093 013 2298
АДРЕСА:
Довженко-Центр: м. Київ, вул. Васильківська, 1
м. Голосіївська
Довідково:
Всеукраїнське фотокіноуправління (1922 – 1930)
ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління) проіснувало неповні дев’ять років (1922 – 1930), але встигло випустити на екрани понад 140 ігрових фільмів, кількасот неігрових стрічок і журналів кінохроніки, десятки анімаційних мультиплікатів, здобути славу “українського Голлівуду” та взяти під контроль усі аспекти кінематографічного процесу — кіновиробництво, прокат, кінопресу, пропаганду, освіту. Нині з цих 140 фільмів повністю втраченими вважаються близько 60 стрічок. Багато вцілілих фільмів дійшли до нас неповними (без однієї чи кількох частин).
Економічна успішність, культурна автономія та інклюзивна кадрова політика дозволили ВУФКУ долучити до своєї діяльності найяскравіших митців, режисерів, операторів, сценаристів, критиків свого часу і стати міжнародною авангардною платформою для інтердисциплінарних експериментів. Серед них, зокрема, Дзиґа Вертов, Михаїл Кауфман, Олександр Довженко, Іван Кавалерідзе, Василь Кричевський, Данило Демуцький, Петро Чардинін, Лесь Курбас, Михайль Семенко, Юрко Тютюнник, Юрій Яновський.
Після 1929 року утиски, численні звинувачення у буржуазному націоналізмі, формалізмі та інших неприпустимих “збоченнях” призвели до підпорядкування доти незалежного ВУФКУ загальносоюзному концерну “Союзкіно” з перетворенням його на регіональну філію. Багатьох діячів ВУФКУ у наступні роки було репресовано, фізично знищено, а ті, кому вдалося емігрувати, інтегрувалися в кіноіндустрію різних країн і стали частиною їхньої історії. Відтоді означники “радянський” і “російський” надовго стали синонімами, переважну частину української кіноспадщини 1920-х вивезено до Москви, а найкращі твори українського кіно цього періоду ввійшли в міжнародний обіг під означенням “російський авангард”. Пошук втрачених кіноскарбів 1920-х і введення їх в науковий обіг важливі не лише самі по собі, а й як метод віднайдення європейської та урбаністичної ідентичності української культури та відновлення історичної пам’яті. Саме тому в рамках виставки “ВУФКУ. Lost & Found” важливим спецпроектом є краудфандингова кампанія медіатеки Довженко-Центру, покликана підтримати дослідження і повернення в Україну фільмів із закордонних кіноархівів. Запрошуємо долучитися до кампанії на сайті проекту https://syeedfch.org/ .