УКРАЇНА НА МКФ У КАРЛОВИХ ВАРАХ
В офіційній ретроспективній програмі Карловарського МКФ (програма Out of the Past) за поданням Національного центру Олександра Довженка будуть представлені два ранні фільми Кіри Муратової “Короткі зустрічі” та “Довгі проводи”, відреставровані в 2013 році на базі Національного центру Олександра Довженка та Національної кіностудії ім. О.Довженка.
“Короткі Зустрічі” (1967) – перший фільм, знятий Муратовою самостійно (до цього часу вона працювала у співавторстві з першим чоловіком Олександром Муратовим) у віці 33 роки. У своїх пізніших інтерв’ю режисерка розповідала, що фільм був натхненний постійною відсутністю води в Одесі, де вона знімала стрічку, тож вона вирішила розповісти історію жінки, відповідальної за водопостачання, проте не завжди здатної дати раду своєму життю (вперше й востаннє головну роль у своєму фільмі виконала сама Муратова). У цій історії про класичний любовний трикутник Муратова намагалася уникати лінійних оповідних структур і психологічної мотивації в наративі, вільно переставляючи сцени й роблячи ліричні відступи, а також зарекомендувала себе як майстер, здатний філігранно передати відчуження візуальними й вербальними методами.
“Довгі Проводи” (1971) розповідають, здавалося б, банальну історію ревнивої матері і її дорослого сина, що, проте, переростає в дивовижний аналіз страшного відчуження між людьми різної статі й віку на тлі моторошної радянської дійсності. «Довгі проводи» проголосили дисидентським продуктом, затаврували як контрреволюційну й антирадянську стрічку й поклали на полицю на 16 років. Через цей фільм Муратову відсторонили від режисерської діяльності на довгі роки й вона змушена була працювати бібліотекарем. По-справжньому картина побачила світ лише у 1987 році, здобувши призи на фестивалях у Локарно й Тбілісі.
Домовленість про ретроспективу робіт Кіри Муратової з нагоди 55-річчя її творчості досягнута між керівництвом Національного центру Олександра Довженка та представниками Карловарського МКФ на переговорах, що відбулися в рамках кіноринку Берлінського МКФ у лютому цього року. У січні 2013 ще невідреставровані версії обох фільмів були показані в рамках повної ретроспективи Муратової, що тріумфально пройшла на 42-му Роттердамському МКФ за сприяння Центру Довженка. Проте цьогорічний Фестиваль у Карлових Варах стане першим випадком, коли українська реставрована кінокласика потрапляє до офіційної ретроспективної програми кінофестивалю класу “А”.
Відтак, у Карлових Варах буде показано три українські стрічки (включно з фільмом “Параджанов” у конкурсній програмі East of the West), що стане найбільш репрезентативним виступом України на міжнародних кінофестивалях протягом останніх років.