КІНОАРХІВ

Кіноархів – департамент Довженко-Центру, що займається збереженням, дослідженням та поширенням нефільмового архіву українського кіно (не варто плутати з фільмофондом, що зберігає безпосередньо плівку). 

У фондах кіноархіву зберігаються унікальні особисті архіви кінодіячів(ок), сценарії, фотодокументи, постери, колекція діафільмів та бібліотека, що нараховує близько 5000 видань про кіно.

У 2020 році Довженко-Центр увів в експлуатацію сучасне сховище з обладнанням для збереження фондів Кіноархіву. Архівосховище площею 140 кв м відтепер обладнано надійними стаціонарними стелажами, картотеками для фотографій, маперами для кіноафіш, змонтованими на замовлення Центру. Оновлене сховище забезпечує потрібні умови для зберігання документів з урахуванням нормативно-кліматичних вимог та досвіду Міжнародної федерації кіноархів (FIAF).

Національний центр Олександра Довженка зберігає в своїх архівах не лише кілька тисяч ігрових та документальних фільмів, але і велику кількість експонатів пов’язаних з історією українського кіно.

Одним із фондів нашого архіву є бібліотечний, в якому містить понад дві тисячі найменувань книг з історії українського та радянського кіно, періодичних видань про кіно та культуру, каталогів і брошур кінофестивалів тощо.

Дослідники та дослідниці українського кіно, які бажають скористатися бібліотечним фондом Довженко-Центру невдовзі зможуть зробити це в Медіатеці Довженко-Центру. 

У планах Довженко-Центру на майбутнє надання широкого доступу до документів та книг кіноархіву в медіатеці та поширення їх цифрових копій у вигляді онлайн-колекцій. 

КОЛЕКЦІЯ

Колекція кіноархіву Довженко-Центру складається з документів на паперових і цифрових носіях, об’єднаних у сім фондів, а саме:

Загалом Кіноархів налічує понад 10 тис. одиниць зберігання, серед яких:

  • унікальні особисті архіви видатних діячів(ок) українського кіно;
  • рідкісні фотокадри зі знімальних майданчиків і кінострічок;
  • вражаюча колекція кіноафіш та постерів;
  • різні редакції сценаріїв до фільмів;
  • ескізи діафільмів і замальовки до мультфільмів студії Укранімафільм»;
  • документи з роботи кіностудій;
  • українська кіноперіодика від 1920-х років, які є цінним джерелом досліджень і вивчення.

ДОСЛІДНИКАМ

Для замовлення архівних документів кіноархіву Довженко-Центру та роботи з ними заповніть, будь ласка, анкету . Детальніше з умовами користування Архівом можна ознайомитися тут 

Волонтерство 

Кіноархів Довженко-Центру запрошує всіх охочих долучитися до розвитку архівного кіно в Україні на умовах волонтерської діяльності, що передбачає допомогу в роботі з архівними документами. Натомість ми пропонуємо можливість ознайомитися зсередини з роботою найбільшого кіноархіву України, попрацювати з рідкісними документами та дізнатися чимало нової інформації про вітчизняне кіно. По завершенню волонтерства учасники(ці) отримують лист-відгук від представника(ці) Кіноархіву. Терміни та умови волонтерства обговорюються індивідуально з урахуванням ваших побажань та інтересів.

Навчальна практика

Кіноархів надає можливість проходження навчальної практики для студентів(ок) вузів кінематографічних, історичних та інших спеціальностей. Спільно з керівником(цею) практики студент(ка), враховуючи особисті зацікавлення та побажання, зможе обрати напрямки діяльності та види робіт. В разі успішного проходження навчальної практики, студент(ка) отримує офіційне підтвердження проходження практики, лист-відгук від керівника(ці) практики, а також у випадку відкритих вакансій можливість позаконкурсного працевлаштування.

ПЕРЕДАТИ В АРХІВ

Кіноархів Довженко-Центру з радістю прийме на зберігання архівні документи, присвячені українському чи зарубіжному кіно й аудіовізуальному мистецтву. До фондів кіноархіву приймаються документи на паперових носіях, які становлять наукову, історичну або художню цінність згідно рішення експертної комісії кіноархіву.

Передані документи зможуть бути оцифровані, науково атрибутовані та за потреби реставровані. Надалі вони будуть якісно зберігатися згідно вимог архівного законодавства України.

Передача матеріалів до фондів Кіноархіву супроводжується підписанням двостороннього Договору дарування, який містить усю необхідну інформацію. Для передачі архівних документів звертайтеся, будь ласка, за електронною адресою або за телефоном: archive@dovzhenkocentre.org .