МИСТЕЦТВО ДИВИТИСЯ І РОЗУМІТИ
ПРАКТИКУМ З РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ 7 – 9 РОКІВ
Семестр 1/2024 (12 жовтня – 7 грудня)
Семестр 2/ 2025 (11 січня – 10 травня)
Перевірено, що в музеї людина проводить перед картиною в середньому 7 секунд. Кінофільм дивиться рівно стільки, скільки він триває. Але чи достатньо цього, щоб збагнути деталі, художню мову й ефект твору?
На кожному занятті практикуму “Мистецтво дивитися і розуміти” ми зосереджуємося лише на трьох творах мистецтва. Ми неквапливо розмірковуємо над ними, шукаємо слова, щоб описати свої враження і поділитися ними з іншими. Це напружена інтелектуальна робота – і, водночас, цікава гра. Коли вона закінчиться, образи надовго залишаться в нашій пам’яті.
Ми застосовуємо певні правила гри, “стратегії”, які полягають ось у чому: спочатку ставимо запитання, потім шукаємо відповідь, намагаємося обґрунтувати думку, виходячи з побаченого, дослухаємося до міркувань інших, стикаємося з безліччю нових запитань і можливих інтерпретацій… Що більш талановитий твір, то більше простору для сприйняття і більше культурних кодів в ньому заховано.
Ми вдаємося до експерименту – поєднуємо споглядання картин з переглядом фрагментів кіно. Таким чином відкриваємо для себе споріднену природу мистецтв, які називаються візуальними. Пересвідчуємося, що зображення, виконані пензлем чи кінокамерою, підпорядковані загальним естетичним законам.
На заняттях програми ми з дітьми БУДЕМО:
- розглядати твори класичного мистецтва – фрагменти фільмів, картини, скульптури, графічні аркуші, художні фото, добірка яких охоплює усі часи і народи;
- протягом однієї години зосереджуватись на трьох образах, щоб мати час подумати і насолодитися
- відповідати на нескладні запитання, які запускають процес дослідження творів;
- народжувати і “одягати” у слова свої ідеї стосовно побачених творів;
- намагатися обґрунтовувати власні думки і переконувати інших у слушності своїх спостережень;
- чемно і з повагою приймати інші міркування.
На заняттях програми ми з дітьми НЕ БУДЕМО:
- нехтувати власними інтуїтивними здогадками чи життєвим досвідом (вас здивує, але у дітей все це є!);
- навмисно зосереджуватись на іменах, назвах і датах – адже нам важливіше запам’ятати візуальні образи і пережиті у зв’язку з ними почуття;
- одержувати оцінки за правильну відповідь – тому що, коли йдеться про мистецтво, не буває “правильних” і “неправильних” емоцій і кожна людина накопичує власний унікальний досвід;
- порівнювати дітей між собою – тому що кожне окреме міркування і спостереження є внеском у спільну роботу, стає досягненням усієї групи в цілому.
Авторка програми – Марина Скирда, головний мистецтвознавець Музею кіно Довженко-Центру.
ПРОГРАМА
РОЗКЛАД
СЕМЕСТР 1/ 2024
12 жовтня
9 листопада
7 грудня
СЕМЕСТР 2/ 2025
11 січня
8 лютого
8 березня
12 квітня
10 травня
ПРАКТИКУМ З РОЗВИТКУ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ 7 – 9 РОКІВ “МИСТЕЦТВО ДИВИТИСЯ І РОЗУМІТИ” СКЛАДАЄТЬСЯ З 8 ЗАНЯТЬ, ЯКІ ВІДБУВАЮТЬСЯ У СУБОТУ, О 12:00, РАЗ НА МІСЯЦЬ ВІД ЖОВТНЯ ДО ТРАВНЯ.
ЗАНЯТТЯ ПРОХОДЯТЬ В ЗАХИЩЕНІЙ КІМНАТІ (1-й ПОВЕРХ ДОВЖЕНКО-ЦЕНТРУ).
ВАРТІСТЬ КВИТКА НА ОДНЕ ЗАНЯТТЯ
150 грн.
Квитки можна придбати онлайн за посиланням.
Кількість місць в групі обмежена. Необхідна попередня реєстрація.