top-100-film
5

Камінний хрест

Рік створення:

1968

Країна:

Українська РСР

Студія:

Кіностудія імені Олександра Довженка

Хронометраж:

81 хв

Режисер:

Леонід Осика

Сценарист:

Іван Драч

Оператор:

Валерій Квас

У ролях:

Данило Ільченко, Борислав Брондуков, Костянтин Степанков, Антоніна Лефтій, Іван Миколайчук, Борис Савченко, Катерина Матейко, Олекса Атаманюк

Напередодні від’їзду Івана Дідуха з Галичини в еміграцію до нього в хату пробирається грабіжник. Іван ловить крадія і влаштовує тому нічний сусідський суд. До ранку Іван вибачає злодія, проте його сусіди все рівно вирішують покарати винуватця. Після цього Іван встановлює на горі камінний хрест і йде прощатися з сусідами.

Третій після Параджанова та Іллєнка титан українського «поетичного кіно» Леонід Осика разом із сценаристом-поетом Іваном Драчем в своєму другому повнометражному фільмі об’єднав одразу дві новели Василя Стефаника «Камінний хрест» та «Злодій». Тим самим йому вдалося в одному творі поєднати і моральні погляди галицьких селян, і їх тяжке соціальне становище, що змушувало масово покидати рідні землі.

Завдяки своїй візуальній виразності стрічка стала однією з емблематичних робіт українського кіно 1960-х років. Саме кадр із «Камінного хреста» прикрасив обкладинку українського видання однієї з найбільш відомих книг про українське кіно «Історія українського кіно» Любомира Госейка.

МОНТАЖНИЙ ЛИСТ

Ця земля не годна стільки бід витримати. Людина не годна, і земля не годна, обидва не годні». Осика виводить на екран героїв новел Василя Стефаника — простих селян, зав’язлих у звичайних побутових проблемах і дилемах, чиє життя стає до жаху ординарною трагедією. Ця земля забрала в них вже занадто багато здоров’я і неоправданих надій, аби далі лишатися на ній і прирікати свій рід на таке саме існування. Разом з тим у цю землю було влито надто багато років, любові і сподівань, аби можна було легко звідси поїхати. Вимушеність прощатися з рідним краєм заради кращого життя стає маленькою смертю.

Юлія Коваленко