Ізгой / Пам’ятай
1990
УРСР, Кіностудія імені Олександра Довженка
89 хв
Володимир Савєльєв
Володимир Савєльєв
Юрій Гармаш
Йоссі Поллак, Маргарита Вишнякова, Борислав Брондуков, Микола Сльозка, Валентінас Масальськіс, Ярослав Гаврилюк, Арунас Сабонайтіс, Валерій Струков, Стефанія Станюта, Микола Сектименко, Володимир Олексієнко
Літо 1941 року. Єврейська родина тікає з окупованої фашистами Коломиї до поки ще безтурботної Полтавщини. Саме тут знайдуть свій тимчасовий порятунок голова сімейства Шимон, його дружина Бася та їх діти. Тут вони розпочнуть своє нове життя, сподіваючись забути жахи минулого. Проте всі страхи повертаються знову, коли німці опинаються на підході до села – катастрофа стає неминучою.
«Ізгой» – один з перших радянських фільмів, який присвячено долі євреїв під час Другої світової війни. Причому фокусується стрічка не лише на їх переслідуванні фашистами, але й на відношенні до них пересічних жителів – на взаєминах між ними, настороженого ставлення та постійному статусі «інших», з яким єврейському народу доводилося жити не одне сторіччя.
Фільм знято за мотивами повісті Анатолія Дімарова «Симон-Різник». Режисер Володимир Савельєв виступив тут одночасно сценаристом та продюсером, зумівши долучити до виробництва ще й ФРН, Швецію та США. Саму ж стрічку повністю було зафільмовано у селищі Вергуни Хорольського району, а чисельними статистами у виступала місцеві жителі.
Головну роль у фільмі зіграв ізраїльський театральний актор Йоссі Поллак. Оператором – легендарний Юрій Гармаш, що зняв обидві режисерські роботи Івана Миколайчука («Вавілон ХХ», 1979 та «Така тепла така пізня осінь», 1981) і який будучи уродженцем Полтавщини знайшов місця для зйомок «Ізгоя».
Через крах прокату, який відбувся на початку 90-х, фільм фактично не бачили в Україні. Куди частіше його показували за кордоном. В 1993 році стрічка отримала нагороду за кращу акторську гру на кінофестивалі в Сан-Ремо, після чого об’їздила з десяток світових кінофестивалів. Лише згодом «Ізгоя» показали по українському телебаченню.