urban-stichn-utop-v-pinchukartcentre.png

УРБАНІСТИЧНІ УТОПІЇ В PINCHUKARTCENTRE

В грудні 2014 року PinchukArtCentre та Національний центр Олександра Довженка запрошують на серію публічних лекцій та кінопоказів, об’єднаних спільною темою “Урбаністичні утопії на радянському кіноекрані”. Всі події програми проходитимуть у PinchukArtCentre. Участь безкоштовна

Тема курсу лекцій була інспірована роботами художників, представленими на виставці номінантів на Премію Future Generation Art Prize – Хімени Ґаррідо-Лекки, Аслана Гайсумова, Микити Кадана, Жанни Кадирової, Пілар Кінтерос – дотичними до проблем міського простору та теми локальної пам’яті, носіями якої виступають живі соціальні групи.

Цикл лекцій, що звертається до фільмів українських режисерів, створених на українських кіностудіях впродовж 1917-1991 років, має на меті ознайомити аудиторію з кінематографічними прийомами репрезентації міського простору та способами конструюванням урбаністичних утопій на екрані; розглянути трансформації уявлень про міський простір в різні періоди радянської історії,  тощо.

Окрім репрезентації домінантої ідеології, радянське кіно також було одним із основних засобів творення радянської уявної топографії: конструювання вiдносин між центром і периферією гігантської країни, а також зображення нових, соціалістичних міських просторiв – місця існування нової радянської людини. Впродовж майже всієї історії радянського кіно, а особливо – у 1920-30-ті і в 1960-ті роки, кінематографічними засобами створювалися елементи соціальної утопії, яка неодмінно включала в себе історії про радикальне перетворення повсякденності, подолання інертної природи і будівництво прогресивних міст. Виступаючи універсальним «вчителем життя» кiнематограф окреслював нові нормативні соціальні практики і способи поведінки нещодавно урбанізованому населенню.

Всі лекції розпочинатимуться о 19:00 та триватимуть близько 40 хв., після чого відбуватимуться покази фільмів. У зв’язку з обмеженою кількістю місць, попередня реєстрація на події обов’язкова. Будь ласка, телефонуйте +380 44 590 08 58. Учасники заходу допускаються в арт-центр без черги.

Розклад:

11 грудня

Лекція “Авангардне кіно 1920-х”.

Лекцію читає Ася Шульгіна, аспірант ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, кінокритик, журналістка.

Фільм “Два дні”

1927 р, драма, німий фільм, 57 хв. 

Режисер Георгій Ставбовий.

13 грудня

Лекція “Кіноутопії та міська повсякденність сталінського часу (1930-50-ті)”.

Лекцію читає Ігор Тищенко, культуролог, урбаніст, Аспірант НаУКМА.

“Шуми-городок”

1939 р., комедія, 72 хв.

Режисер Николай Садкевич.

21 грудня

Лекція “Типова забудова, типові інтер’єри в українському радянському кіно 1960- 1970-х років

Лекцію читає Ольга Папаш, культуролог, кінознавець, публіцист, перекладачка.

Фільм “Пізнаючи білий світ”

1978 р., драма, 79 хв.

Режисер Кіра Муратова.

23 грудня

Лекція “Примарне: утопія в часи (пост)соціалізмів”.

Лекцію читає Надія Чушак, дослідниця політики пам’яті, ностальгії, колишньої Югославії, пост-соціалізму та молодіжних протестних рухів.