retrospektiva-histoires-d_odessa-v-marsel-.jpg

РЕТРОСПЕКТИВА HISTOIRES D’ODESSA В МАРСЕЛІ

З 16 по 19 жовтня в Марселі (Франція) відбудеться програма заходів “Одеські історії” присвячена українському культурному питанню в контексті сучасних подій. В рамках нової експозиційної програми інституції MuCEM будуть проведені круглий стіл, зустріч-обговорення, вистава, кіноконцерт та серія кінопоказів.

Першим, в рамках програми, 16 жовтня, продемонструють фільм Олександра Довженка “Арсенал” (1929). Третій повнометражний фільм Довженка – це революційна епопея, кінопоема, в основі сюжету якої лежить трагедія національної поразки й робітниче повстання на київському заводі “Арсенал” проти Центральної Ради та військ УНР в січні 1918 року. “Арсенал” вважають одним з найвидатніших експресіоністських фільмів українського кіно. Серед усіх картин режисера він — найбагатший на кінематографічні знахідки: пряме авторське втручання у події, провокація глядача, психологічні паузи. Такою ж знахідкою була й праця з запрошеними неакторами.

Другим фільмом, показ якого відбудеться 18 жовтня, стане “Камінний хрест”, режисера Леоніда Осики (1968). Фільм знятий за мотивами новел Василя Стефаника “Камінний хрест” та “Злодій” розповідає про трагічну долю галицького селянина Івана Дідуха, який вимушений на старості літ покинути свою багатостраждальну землю і вирушити з дітьми на чужину в пошуках примарного щастя.

Наступним у кінопрограмі стане фільм Кіри Муратової “Довгі проводи” (1971). Один з перших художніх фільмів визначної української та радянської режисерки містить в основі “вічний сюжет”: літня мати, син якої невпинно дорослішає. Він хоче поїхати до батька, а мати страждає. На цю нехитру, і водночас дуже своєрідну “провінційну мелодраму” цензори поставили тавро опозиційної та заборонили до показу на екранах на довгих 16 років.

19 жовтня глядачам буде представлено фільм Ігоря Мінаєва “Перший поверх” (1989) про типову історію представників нижчих прошарків кожного суспільства. Вісімнадцятирічний юнак закохується в дівчину старшу за нього. Та в результаті, через її холодність, він вбиває героїню. Головні герої особисто переживають багатоликі емоції та потрапляють в ситуації, вибратись з яких, можна лише, якщо вони самі цього захочуть.

Завершує підбірку “Одеські історії” вже відома усьому світові робота Сергія Лозниці “Майдан” (2014). Сергій Лозниця першим на міжнародному рівні випустив фільм про події на українському Майдані. Події у фільмі охоплюють не просто певний період, камера розкриває події поетапно. Стрічка починається виходом демонстрантів на головну площу Києва як глас народу проти чинної влади в особі президента України Януковича і не тільки його, а закінчується кровопролитним протистоянням активістів проти “беркутівців”. Один з найбільш важливих для сучасності нашої країни фільм, знятий вітчизняним режисером, був представлений в рамках спеціального показу офіційної програми на 67-ому Каннському кінофестивалі.

Окрім програми “Одеські історії” інституція представляє на огляд глядачам цілий цикл українського кіно від кіноавангарду до сучасних стрічок. Всього програма налічує 10 фільмів, таких режисерів як Дзиґа Вертов, Георгій Тасін, Сергій Ейзенштейн, Єва Нейман, Мирослав Слабошпицький та ін.

Програма “Одеські історії” складена французьким дослідником українського кіно Любомиром Госейком. Архівні фільми програми надані Національним центром Олександра Довженка.