“ОДИНАДЦЯТИЙ” ДЗИҐИ ВЕРТОВА НА ЕТНО-ФЕСТИВАЛІ ХЛІБ
У п’ятницю, 8 серпня, Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та Національний центр Олександра Довженка представлять показ відреставрованої версії фільму Дзиґи Вертова “Одинадцятий” (1928, Українська РСР) із саундтреком Антона Байбакова. Подія відбудеться на Мистецькому хуторі Обирок у рамках фестивалю ХЛІБ.
“Одинадцятий” – змонтована з кадрів радянської кінохроніки 1920-х років документальна стрічка, що розповідає про будівництво соціалізму в Українській РСР. Це перший фільм, знятий Вертовим в Україні. Одинадцятий рік радянської влади – період індустріалізації, зведення Дніпровської ГЕС та інших промислових гігантів. Режисер вирішив обійтися без “круглих дат”, щоб уникнути зайвого галасу та офіційних урочистостей. Камера фокусується тільки на головному – на праці, невтомному будівництві нової соціалістичної дійсності в УРСР. 28 лютого 1928 року Дзиґа Вертов сказав, що “Одинадцятий” написано відеокамерою без посередництва сценарію і що камера замінила для нього перо письменника. Це дозволило режисерові стверджувати, що він винайшов чисту кінематографічну мову (водночас глибоко соціалістичну), в якій камера безпосередньо фіксує сиру матерію життя.
Музичний супровід до фільму створено українським композитором Антоном Байбаковим. Антон Байбаков пише музику з 1998-го. Незалежний виконавець, що співпрацює з відомими українськими музичними гуртами (ДахаБраха, Катя Chilly), працює як звукорежисер кіно. 2006 року здобув нагороду на Всесвітньому фестивалі підводного зображення в Антибі (Франція) як звукорежисер стрічки “Портрет, написаний глибиною” (реж. Леся Мацько). У 2011 році отримав дві нагороди за найкращу звукову доріжку на Міжнародному кінофестивалі на Ібіці в Іспанії (“Не скажу”, реж. Ігор Копилов) та кінофестивалі “Відкрита ніч” в Україні (“Гойдалка”, реж. Сергій Мироненко).
Після перегляду фільму відбудеться обговорення за участі Антона Байбакова.
Мистецький хутір Обирок – засновано в 2007 році на місці покинутого хутора на Чернігівщині. За понад сім років тут побувало понад 3000 гостей з 27-ми країн світу.