КІНОЛЕКТОРІЙ КУЛЬТУРФІЛЬМ: FEMME MUTE
Національний центр Олександра Довженка (вул. Васильківська, 1, ст.м. Голосіївська)
17 жовтня в Національному центрі Олександра Довженка розпочинається новий цикл кінолекторію КУЛЬТУРФІЛЬМ: Femme Mute. Осінню серію лекцій і кінопоказів присвячено образу жінки в кінематографі 1920-х – початку 1930-х років.
У рамках циклу лекцій і музичних кіноперформансів, які пройдуть у жовтні-листопаді, запрошені кінознавчині та дослідниці спробують відповісти на питання, чи був сформований «жіночий погляд» на жінку у тогочасних візуальних медіа, та чи отримала вона свій голос у кіно та суспільстві через 120 років після появи першої жінки на екрані.
КУЛЬТУРФІЛЬМ – традиційна кінолекційна освітня програма Центру Довженка, формат якої виходить за рамки академічної кіноосвіти, розглядаючи кіно в його соціальному, культурному та історичному вимірах. Ця міждисциплінарна ініціатива поєднує сінефільський досвід з аналітичним – тематичні ретроспективи фільмів із їх критичним осмисленням у форматі лекцій українських та іноземних кінознавців, істориків, філософів і дослідників культури.
Проект Femme Mute досліджує репрезентацію жінки в українському кінематографі, аналізує, яким було і як змінювалось тогочасне бачення жінки, а також ставлення до ґендерного розподілу в суспільстві.
Проект КУЛЬТУРФІЛЬМ: Femme Mute відбувається за підтримки: Фонду Рози Люксембург в Україні / Rosa Luxemburg Stiftung.
Місце: Національний центр Олександра Довженка, вул. Васильківська, 1, метро Голосіївська
Вхід на всі заходи вільний
Facebook-подія: https://www.facebook.com/events/606016639578753/
Акредитація для преси: pr@dovzhenkocentre.org
Програма «Культурфільм: Femme Mute» на жовтень–листопад 2016 року:
17 жовтня, 18:30
Лекція: «Право на жінку – право на паранджу»
Лекторки: Марина Вороніна та Ольга Лабур
Показ: «Право на жінку» (1930) реж. Олексій Каплер
Музичний супровід: Дмитро Пруткін (DJ-set)
28 жовтня, 19:00
Показ: «Ордер на арешт» (1926) реж. Георгій Тасін
Музичний супровід: гурт ВАГОНОВОЖАТЫЕ
18 листопада, 18:30
Лекція: «Тілесна мова зірок екрану до і після 1917 року»
Лекторка: Оксана Булгакова
20 листопада, 17:00
Лекція: «Щасливий перформативний шлюб комунізму та фемінізму в СРСР»
Лекторка: Ірина Жеребкіна
Показ: «Джальма» (1928), реж. Арнольд Кордюм
Музичний супровід: Ганна Брижата
—————————————————————————————————————
17 жовтня, 18:30, Національний центр Олександра Довженка (вул. Васильківська, 1)
Лекція: «Право на жінку – право на паранджу»
Лекторки: Марина Вороніна та Ольга Лабур
Показ: «Право на жінку» (1930) реж. Олексій Каплер
Музичний супровід: Дмитро Пруткін (DJ–set)
Під час своєї доповіді Марина Вороніна розповість про витоки радянського фемінізму, важливим аспектом якого була профорієнтація жінки. На лекції ви дізнаєтеся, як жінки здобували медичну освіту до і після революції, чим у 1920-1930-х роках була біографія людини – формальністю чи стратегією виживання. На прикладі тандему Олексія Каплера і Миколи Бажана слухачам розкриють нюанси творчості/конʼюнктури за часів тоталітаризму.
У своїй частині лекції Ольга Лабур запропонує спробу історичної, ідеологічної і психологічної реконструкції «духу часу» фільму «Право на жінку». Дослідниця розгляне опозиції «прогресивний»/«відсталий», «рівноправ’я»/«нерівність», «емансипований»/«дискримінований» як політичні інструменти та мовні практики. І, зрештою, розповість про долю фільму після його виходу на екрани, механізми історичної пам’яті та спеціфіку політичної кон’юнктури.
Марина Вороніна – членкиня правління Української асоціації дослідників жіночої історії, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри Історії Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди. Живе і працює у Харкові. З 2000 року досліджує жіночу та ґендерну проблематику в межах історичної антропології. Наукові зацікавлення: гендерна політика радянської влади у 1920-30-х рр., розвиток жіночого руху на початку ХХ ст.
Ольга Лабур – віце-президентка УАДЖІ, кандидатка історичних наук, доцентка, працює на кафедрі історії факультету соціології і права Національного технічного університету України «Київський політехнічний університет», заступниця директора з міжнародних зв’язків Українського центру гендерної освіти при НТУУ «КПІ». Сфера наукових зацікавлень – джерелознавство та історіографії жіночої історії ХХ століття, зокрема перших десятиліть радянської влади в Україні.
ПРАВО НА ЖІНКУ
УСРР, Українфільм (Київ), 39’
Сценаристи: Олексій Каплер, Микола Бажан
Оператор: Владімір Окуліч
У ролях: Тетяна Златогорова, Володимир Сокирко, Іван Скуратов, Тетяна Мухіна
«Право на жінку» – рідкісний приклад урбаністичного кіно в ігровому жанрі, сценарій до якого Каплер написав спільно з редактором революційного для свого часу журналу «Кіно», перекладачем і поетом-авангардист Миколою Бажаном.
Головна героїня одного дня вирішує змінити патріархальний устрій своє сім’ї – вона залишає чоловіка і разом із малолітнім сином вирушає до міста навчатися в медичному інституті. Активне студентське життя виявляється не простим із дитиною на руках. Трагічна доля сина лише переконує жінку йти далі обраним шляхом – вона стає професійним лікарем і рятує життя вже інших дітей. Дмитро Пруткін – київський діджей та музичний колекціонер, який під час першої події КУЛЬТУРФІЛЬМ: Femme Mute візьме на себе роль тапера, але в сучасній інтерперетації